• DOLAR
  $1.971,0400
 • EURO
  $0,6696
 • ALTIN
  $34.563,7700
 • BIST
  1,1938
“Şiddet yerine sevgi, saygı”

“Şiddet yerine sevgi, saygı”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Afyonkarahisar’ın tanınmış spikerlerinden Şule Akan; “Her akşam, gecenin karanlığı ve hüznü sokaklara düştüğünde, evlerin camlarına tek tek bakarım, acaba o evde şu anda neler oluyor. Çünkü kiminde mutluluk sesleri, kiminde ise şiddetin sesi”

Akan; “BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Çünkü 25 Kasım 1960’da Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeşin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin ardından, onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu. Kadına yönelik şiddet kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan, cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasından kaynaklanan, kadın bireylerin insan haklarını ihlal eden eylem” dedi.

ŞİDDET TRAJİK BİR BİÇİMDE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Akan sözlerine şöyle devam etti; “Şiddet!  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün konusu. Aile içi şiddet, herkesin koronavirüsten dolayı evlerine kapanıp kaldığı şu dönemde de trajik bir biçimde yükselişe geçmiş istatistiklere göre. Sadece bugünlerde mi? Hayır!..Ne yazık ki, ülkemiz ve dünyanın dört bir yanında kadınlarımız, çocuklarımız, hayvanlarımız şiddete hep maruz kalıyor.  Sadece fiziksel mi? Hayır!…Sözlü şiddet de en az fiziksel şiddet kadar acı veriyor, hatta zaman zaman  daha fazla “ diye konuştu.

UTANMASI GEREKEN BİR BAŞKASI İKEN SUSUYORUZ

“Hemen her gün ne yazık ki, kadın cinayetleri, şiddet haberlerini görmek tahammül edilemez vaziyette” diyerek sözlerine devam eden Akan; “Okumuşu cahili fark etmeksizin şiddete maruz kalıyoruz. Hem de bazen okumuş bazen okumamış cahiller yüzünden. İtiraf edemiyoruz yakıştıramıyoruz şiddeti kendimize utanıyoruz elalem ne der diye. Utanması gereken bir başkası iken susuyoruz. Yasalar, medya, koruyucu önlemler, eğitim. El birliği ile bu sorunu çözmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

NERELERDE YANLIŞ YAPILDIĞINI İRDELEMEMİZ GEREKİYOR

Akan; “Bu cani ruhlu kişileri yetiştirirken, nasıl yetiştirdiğimizi, nerelerde yanlış yapıldığını irdelememiz gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle, erkek çocuklar büyütülürken, psikolojik olarak, “Acı ve Üstünlük” duygusunu bir arada yaşamakta oldukları, uzmanlarca belirtiliyor, Birey, Çocukluğunda, gençliğinde olan şiddet-dayak yaşantısı ve annesini döven baba modeli olarak babasından gördüğünde, ilerde sevgilisine, karısına karşı uygulayacak, bu, dayak, yaralama, cinayete kadar gidecek.”

TÜRK KADINI, SEN OMUZLAR ÜSTÜNDE GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN

Akan; “Yeni yetişen gençlerimizin zihinlerine yerleştirilen, eğitimsiz kişilerce kazınan, kızlarımızın küçük yaşta kapatılması, kadının köleleştirilmesi, bir mal gibi görülmesi şeklindeki düşünceler, ilerde işte böyle egosu yüksek, eli şiddette yatkın kişilerin ortaya çıkmasındaki en büyük sebeplerden. Seçme, seçilme hakkı, eğitim hakkı gibi büyük devrimlere imza atan Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği değer ve mücadelesi ortadadır. ”Türk Kadını, sen omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıksın” demiştir. Atamız. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in  hadislerine baktığımızda da, “Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. “Cennet annelerin ayakları altındadır.” (Nesâî, Cihad, 6) “Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.” der. İşte,  o el kaldırdığınız, günlerce işkence ettiğiniz, hiç yerine koyduğunuz, öldürdüğünüz kadın ve kızlar, sizin kardeşiniz, ablanız, kadınınız. Anneniz. Bunları manevi olarak derin düşündüğünüzde, elinizi vicdanınıza koyduğunuzda belki o el artık kalkmayacaktır hiçbir canlıya. Sevgi, saygı, merhamet, insanlık olduktan sonra” diyerek sözlerini tamamladı. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM