• DOLAR
  $1.035,01
 • EURO
  $0,3128
 • ALTIN
  $19.235,49
 • BIST
  1,0406
Seyahat acentaları yok oluyor

Seyahat acentaları yok oluyor

 

İYİ Parti Eğitim Sanat ve Kültür İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Adar, yaptığı açıklamada pandemiden dolayı Seyahat Acentaları can çekişiyor dedi.

İl Başkan Yardımcısı Mehmet Adar yaptığı açıklamada; “Ülkemizde ve şehrimizde faaliyette bulunan Seyahat Acentaları  Pandemi  döneminde geçen yıl Mart ayından buyana gerçekten yok olmama mücadelesi veriyorlar ve artık tükenmek üzereler.

Eğitim Sanat ve Kültür İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Adar; “Pek çok ticari işletmeye uygun şartlarda kredi, hibe, kira desteği gibi yardımlar yapılırken, seyahat acentaları na bunlardan sadece kredi  desteği verilmiş ancak o çekilen kredilerin geri ödemeleri başlamış fakat acentaların ticari faaliyetleri halen yok denecek kadar az olduğundan geri ödemelerinde çok zorlukla karşılaşılmakta ve acilen bu krediler için taksit ötelemesi yapılması gerekmektedir. Bizde durum böyleyken dünya ülkeleri Seyahat Acentaları için neler yapmış kısaca özetlemeye çalışalım. Almanya’da Uygun ödeme şartlarında kredi ve   5 kişiye kadar çalışanı olan seyahat acentaları 3 ay boyunca 9 bin Euro hibe desteği, Federal Almanya Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Temmuz 2020 başlarında ise turizm sektörü için 25 milyar Euro’luk bir destek paketi hazırladığını açıkladı. Ağustos ayı sonlarına dek destekten yararlanmak için 40 bin başvurunun alındığı ve 700 milyon Euro yardım verildiği ifade  edilmektedir.

SEYAHAT ACENTASI YOK OLMAMAK İÇİN ACİLEN DESTEK BEKLEMEKTEDİR

Eğitim Sanat ve Kültür İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Adar; “ İtalya Hükümeti açıkladığı tedbirler kapsamında tüm sektör çalışanlarının maaşının yüzde 80’inin ödenmesine ilişkin istihdam paketi desteği oluşturuldu. Bununla birlikte serbest meslek sahibi çalışanlarla mevsimlik olarak çalışanlara Mart ayında 600 Euro’luk ödeme yapıldı. Turizm sektörüne sağlanan destekler arasında iç turizmin canlandırılması amacıyla düşük gelirli ailelere ülke içindeki seyahatlerde kullanılmak üzere 500 Euro’luk tatil çeki verilmesi de bulunuyor. Fransa hükümeti ise şirketler ve çalışanlar için sınırsız bütçe desteği vaadinde bulunmuş, Kısa çalışma ödeneği kapsamında bizdeki gibi ayda 1500 TL değil, çalışanlara brüt maaşlarının yüzde 70’i ödenmektedir. Asgari ücret veya daha düşük ücretli çalışanlar ise maaşlarının tamamını alması sağlanmıştır.      Portekiz hükümeti, pandeminin ilk döneminde işverenlerin sigorta yükünün yüzde 70’ini karşılarken, çalışanların maaşının 3’te 2’sini karşılayan istihdam destekleri uygulamıştır. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür. Bütün bunlara özetle Türkiye’de ve Afyonkarahisar’daki yaklaşık 75000 çalışanı bulunan 12000 dolayında Seyahat acentası yok olmamak için acilen destek beklemektedir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM