• DOLAR
  $1.309,3500
 • EURO
  $0,2744
 • ALTIN
  $32.633,0000
 • BIST
  1,2170
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
SEVMEK-HAMDETMEK-FİKRETMEK ÜZERİNE
 • 0
 • 236
 • 27 Kasım 2020 Cuma
 • +
 • -

S-Kişi önce kimi sevmeli?

C-Kendisini yaratan Yüce Allah (c.c.)’ı, Sonrasında Hz. Muhammed (s.a.v.) ve diğer bütün peygamberleri, sonrasında Allah’ın bütün sevdiği Allah dostlarını, sonra yurdumuz için canını veren şehitleri ve gazileri, sonra ana-babasını ve toplumun diğer fertlerini sevmelidir.

*****

S-Seven sevdiğini belli etmek için neler yapar?

C-Seven sevdiğini belli etmek için sevdiğine teslim olur, sevdiğini zikreder, şükreder, hamdeder, fikreder. Sevdiğinin emir ve yasaklarına uymaya çalışır. Bütün insanları

Allah (c.c.) rızası için sever. Yardım ettiği insanları incitmekten imtina eder. Olabildiğince cömertliğe soyunur, Allah (c.c.)’ın verdiğinden verebildiğince vermeye çalışır.

****

S-Seven bir toplumun ferdi olabilmek için biz ne yapmalıyız?

C-Seven bir toplumun bir ferdi olarak biz dilimizin yaş kaldığınca Allah’ı zikretmeliyiz, verdiği nimetlere hamdetmeliyiz, her gün yatmadan önce murakebe ve muhasebe yapmaya çalışmalıyız. Toplumdaki bütün insanları hiçbir ayrım yapmadan kusurlarıyla birlikte sevmeye çalışmalıyız, insanların hatalarını görmeyerek, görsek bile kapatmaya çalışmalıyız. Okumalıyız, anlamalıyız, anladıklarımızı birilerine anlatmaya çalışmalıyız.

***

S-Karşılıksız Allah (c.c.) rızası için birilerini sevmenin getirileri neler olabilir?

C-Allah (c.c.)’ı, Allah (c.c.)’ın rızasını kazanmak için sevmeliyiz. Allah dostlarını sevmeliyiz. Allah’ın yarattığı her bir kulu sevmeliyiz. Biz birilerini karşılıksız olarak sevdiğimizde sevaplarımızda çoğalır. Önemli olan Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Sevdiğimiz insanları dua kardeşi ilan etmeliyiz. (Dua kardeşi olanlar gecede gündüzde birbirlerini ararlar, sorarlar, birbirlerine duada bulunurlar, ihtiyaçları varsa gidermeye çalışırlar, her türlü güzel şeylerde gizlice birbirleriyle yarış ederler.)

****

S-Bu dünya ne dünyasıdır? Ne dünyası olmalıdır?

C-Bu dünya yalan olan bir dünyadır. İki kapılı bir hana benzer. Bir kapısından girilir, bir kapısından çıkılır. Bu dünya ikindi güneşi kadar bir zaman dilimi kadardır. Bu DÜNYA HİÇ ŞÜPHESİZ Kİ BİR İMTİHAN DÜNYASIDIR. Ahiret burada kazanılmaya çalışılacaktır. Kişi her ne hayır yaparsa burada yapmaya çalışacaktır. Kişi burada alma yerine Allah rızası için vermeye bakmalıdır. Elindekini ihtiyaç sahiplerine vermeye çalışmalıdır. Bu dünya karı-kocaların birbirlerini sadece ve sadece ALLAH (c.c.) rızası için sevmeleri olmalıdır. Hal böyle olunca hiçbir boşanma olayı yaşanmaz. Yeter ki insanlar birbirlerini Allah rızası için sevmeye baksınlar işte o zaman kargaşalar da olmaz.

***

S-Yatmadan önce yapabileceğimiz en güzel davranış ne olmalıdır?

C-Yatmadan önce yapılacak şeylerin başında her gün murakebe ve muhasebe yapma gelmelidir. Kişi akşama kadar yaptıklarını, sevaplarını günahlarını muhasebe yapmalıdır, artılarını eksilerini görmeye çalışmalıdır. Dişlerini fırçalamalı ve misvaklamalıdır. Abdestli olarak yatmaya alışmalıdır. Kendi kendine: “BUGÜN ALLAH (C.C) RIZASI için ne yaptın?” sorusunu sormaya ve cevabını almaya çalışmalıdır. Yatmadan önce çocuklar anne ve babalarının yanaklarından öperek: “HAYIRLI GECELER, ANNECİĞİM, BABACIĞIM” diyerek ve bildiklerini okuyarak uyumaya çalışmalıdır.

****

S-Yatmadan önce neye ihtiyacımız vardır?

C-Yatmadan önce bizi yaratan Yüce ALLAH (c.c.)’a dua etmeye ihtiyacımız vardır. Kur’an okumaya ihtiyacımız vardır, zikir yapmaya ihtiyacımız vardır.

***

S-Hesabı kitabı, yaşantısı, temsil ve tebliği düzgün olmayan bir insanın gideceği yer öbür tarafta neresidir?

C-Elbette Cehennemdir. Kişinin yaşadığı süre içinde emeli CENNET’i kazanma yolunda harcamaya çalışmasıdır.

****

S-Toplumumuzdaki bazı insanlardaki olumsuz davranışlarının temelinde yatan husus nedir?

C-Anne ve baba ve öğretmenlerinin onlara gerekli eğitimi ve öğretimi vermemelerinden kaynaklanmaktadır. Anne ve baba birinci sınıf öğretmendir.

****

S-Anne ve babanız bazen münakaşa ettiğinde ne düşünüyorsunuz?

C-Hiçbir çocuk anne ve babası yanında münakaşa ettiklerinde o çocuk evlendiğinde de bunu normal olarak karşılar ve aynısın yapmaya çalışır. Anne ve babalar hiçbir zaman tartışmamalı ve münakaşa etmemelidirler. Bölüşemedikleri ne var ki?

 

GÜNÜN İNCİSİ:

   “Herkesle dost olmaya çalış. Bağışlamasını bil ve hiçbir kimseye kin besleme. Din ve kin aynı kalpte bulunmaz. Öğrendiğinle amel etmeye bak. İkiyüzlü olma, sakın yalan söyleme. İçten ol, azı söyle, özü söyle, az ye, az uyu, ama ALLAH’I çok zikredici ol. Kazandığın para helal olsun. Ayağını yorganına göre uzat. Cimri değil olabildiğince CÖMERT olmaya bak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM