• DOLAR
  $1.223,51
 • EURO
  $0,3501
 • ALTIN
  $21.057,66
 • BIST
  1,0587
Sevdiğiniz sevgi izi’yle artık daha güvende

Sevdiğiniz sevgi izi’yle artık daha güvende

 

Zihinsel engelli olan, Alzheimer veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızın bir gün aniden gözümüzün önünden kaybolacağı korkusunu hep yaşarız. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir sorun. Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması.

Sevdiklerimiz kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olması bizleri ve öyle bir durumda ailenin yasadığı ıstırabın ne kadar büyük olduğunu düşünebiliyor musunuz? Ağzı var, dili yok, melek gibi bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Sevgili izi projesi Afyonkarahisar Temsilcisi Emine Hatun Gürsan; “ Müge Anlı hanım’ın başlatmış olduğu bir proje bu.  Zaten kendisini kişisel olarak çok destekliyordum.  Neden Afyonkarahisar’da da olmasın dedik. Burada da insanlar faydalansın, kimse kaybolmasın, kimsenin ailesi üzülmesin mağdur olmasın.  Bu projede bizde yer aldık. www. Benibuldular.com adresine girerek kayıt oluşturmaları yeterli” ifadelerini kullandı.

SEVGİ İZİ NASIL DOĞDU?

Gürsan; “Yıllardır kayıp insanları yakınlarına kavuşturan, bu alanda övgüyü sonuna kadar hak eden bir isim. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı da engelli kayıplarında hayli üzülen kişilerden biriydi. Uzun süredir engelli kayıplarının daha kısa sürede bulunması için kafa yoran Müge Anlı, sonunda Sevgi İzi projesini hayata geçirmeye karar verdi. Bunun için www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için hem güvenlik güçlerine hem de ailelere yardımcı olacak.”

NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?

“Aslında sistem çok basit. Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla siteye başvurup formu dolduracak” diyerek sözlerine devam eden Gürsan; “Site kendilerine bir numara verecek. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol bileğinin üzerine işlenecek. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi olacak. Kayıp kişiyle bir şekilde karşılasan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi’ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından site devreye girecek. Koldaki o “rakam”ı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak” diye konuştu

BİLGİLER SAKLI KALACAK

Gürsan; “Burada önemle belirtmek istediğimiz bir konu şu: Koluna Sevgi İzi uygulanan kişiyle ilgili herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da iletişim bilgileri sitede kesinlikle yayınlanmayacak. Bilgiler tamamen gizli kalacak ve sadece kişi bulunduğunda bu bilgiler devlet yetkililerine verilecek.” HATİCE GÜLEÇ ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM