• DOLAR
  $4.199,2200
 • EURO
  $0,9183
 • ALTIN
  $53.581,0700
 • BIST
  1,1309
Şenol: Öğretmenler ve kamu çalışanları şiddet kıskacında

Şenol: Öğretmenler ve kamu çalışanları şiddet kıskacında

 

 

Sendikalar, Atatürk İlkokulu’nda şiddete uğrayan öğretmen için birlik oldu. Dün okulda yapılan basın açıklamasında konuşan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Nizamettin Şenol: Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ve mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir.”

 

Atatürk İlkokulu öğretmenlerinden Cesur Hasırcı’nın yaşadığı şiddet olayı ile ilgili Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş Şube Başkanları ortak bir basın açıklaması düzenledi. Önceki gün Atatürk İlkokulu öğretmenlerinden Cesur Hasırcı’nın bir öğrenci velisi tarafından şiddete maruz kalması dolayısıyla sendikalar, okul bahçesinde ortak bir basın açıklaması düzenledi. Sendika şube başkanları, öğretmenler ve öğrenci velileri olaya tepki gösterdi. Basın toplantısında Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Nizamettin Şenol, Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan ve Eğitim İş Şube Başkanı Çağdaş Yalçınkaya yaşanan şiddet olayını kınadı.

ARTIK SABIRLAR TÜKENDİ

Öğretmen Cesur Hasırcı’nın maruz kaldığı olayla ilgili basın toplantısında konuşma yapan Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Nizamettin Şenol, öğretmen itibarının Milli Eğitim Bakanlığı’nın namusu olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın namusuna sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. Öğretmene şiddet vakalarının artık sıradanlaştığını savunan Şenol, şunları söyledi: “Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Artık yeter! Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ve mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir.”   Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümete çağrıda bulunduklarını belirten Şenol, ” Artık sabırlar tükendi! Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi gecen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Bu konuda yasa tasarısı hazırlayıp TBMM’de yasalaşması için gerekli girişimleri yapmıştık. Eğitim çalışanları şiddete uğradığında herhangi bir şikayete bağlı olmaksızın fail hakkında kamu davası yürütülmesini istiyoruz” dedi.

YETKİLİLERİ HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Ardından konuşma yapan Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan ise okullarda yaşanan şiddete son verilmesi gerektiğini dile getirdi. Karaaslan, “Meslektaşımızın yasadığı bu olay, tüm eleştiri ve uyarılarımıza rağmen eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci kalan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikaların ürünüdür” dedi. Ayrıca çağrıda bulunan Karaaslan, ” Bu konuda somut ve kalıcı çözümler üretilmesi ve okullarda yaşanan şiddetin önlenmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı ve Afyonkarahisar İI Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, bütün yetkilileri acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Bu olay münferit bir olay olarak geçiştirilmemeli, sorumlusu en ağır bicimde cezalandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÜÇ ÖĞRETMENDEN BİRİSİ SALDIRIYA UĞRUYOR

Son olarak yaşanan olaya tepki gösteren Eğitim İş Şube Başkanı Çağdaş Yalçınkaya, soğukta ve sabah saatlerinde okulda, dersliklerde olmak istediklerini ama Cesur öğretmene karşı olan şiddeti protesto etmek için toplandıklarını dile getirdi. Yalçınkaya, “İstatistiklere bakıldığında her 100 öğretmenden 30’unun fiziki veya psikolojik şiddete uğradığını görüyoruz. Bu çok önemli bir rakamdır. Bu noktada başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Milli Eğitim Müdürlükleri gerekli disiplin önlemlerini almak zorundadır” değerlendirmesinde bulundu. Eğitim İş Şube Başkanı Çağdaş Yalçınkaya, “Türkiye’nin dört bir yanından yıllardır öğretmenlere süren şiddete karşı burada tüm sendikalar bir arada haykırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM