• DOLAR
  $4.186,1500
 • EURO
  $0,9052
 • ALTIN
  $53.153,7000
 • BIST
  1,1309
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Ali İhsan DÖLDÖŞ
aidoldos@afyonhisargazetesi.com
Şehircilik
 • 0
 • 140
 • 20 Ekim 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

 

Zamanımızda ve günümüzde belediyecilik, modern çağın gereklerine göre davranabiliyor mu? Yoksa şehirli insanın temel ihtiyaçlarına odaklanmış refleksleri kendini yenilememiş, anlayış ve çağı kavrayışı geçmişte mi kalmıştır? Bunu sorgulamak bugün şehirlerde yaşayan insanların hakkı olduğu kadar, zorunlu bir görevidir de. Çünkü şehirden konfor talep etmek insanın çağdaş olmasının bir gereğidir. Çağdaş insan sorar, sorgular, şehirde yaşamanın bilinciyle davranır. Şehirler içinde yaşayan insanların çağdaşlığı kadar çağdaştır. Talep edilemeyen hizmetin sunulması ya hiç olmaz ya da geç olur.

Ne var ki, belediyelerin birçoğunun çağa uygun davranış gösterdiğini söylemek çok mümkün görünmüyor. Öyle ki bugün Afyonkarahisar, yaşlı, engelli ve kadın dostu bir şehir değildir. Sokaklarda görme engellilerin dolaşması için yapılan kabartmalı çizgilerin ne kadar bir Telekom kutusunda, elektrik trafosunda ya da bir ağaçta bitiyor, hiç düşündünüz mü? Bir yaşlı sokaklarında nasıl yürür, nasıl dolaşır aklınıza geldi mi?

Ve…..

Bunun düzeltilmesi için kaç kişi Afyonkarahisar Belediyesi’nden talepte bulundu?

Bana sorarsanız ya sıfırdır, ya da sıfıra yakındır çağdaşlık talep eden kişi sayısı.

Bugün, komşumuz Eskişehir, hemen herkes tarafından modern şehre örnek gösteriliyor. Eskişehir denildiğinde “Avrupai bir şehir” algısının akla gelmesi boşuna değil. İçinden geçen Porsuk Nehri ile bir orta Avrupa şehri, örneğin Budapeşte ya da Prag duygusu veren Eskişehir’i bu kadar özel kılan ne dersiniz?

Hiç şüphesiz…

Belediyelerin sunduğu hizmetler kadar halkının bu hizmetleri talep etmesidir.

****

Ekonomik gelişmeye paralel iş alanları, sosyal hayat, sağlık tesisleri, eğitim kurumları günden güne artarken ve bu durum şehirlere yeni nüfus çekerken, sürekli kalabalıklaşan kent yaşamı bu büyümeden nasıl etkileniyor? Belediyelerin donanımı ne ölçüde yeterli? Örneğin, belediyeler, şehirde yaşam ve buna bağlı olarak insanların nasıl davrandıklarını ölçüyor mu? Sürekli yeni binaların yapılması şehirciliğin gelişmesi olarak mı algılanıyor? Gelişen şehir, her yönüyle yeni bir planlamayı zorunlu kılıyor mu?

Bir şehir binalar açısından “çoğalırken” trafik yükü hesaba katılıyor mu? Afyonkarahisar’da caddeler duvar gibi apartmanlarla çevrilirken, bunu yaratacağı çevresel faktörler göz önüne alınmış, planlamaları ona göre düzenlenmiş, uzun yıllara karşılık gelen projeksiyonlar yapılmış mıdır?

Kentsel dönüşümün acil ihtiyaç olduğu ortada iken kamu, yerel yönetim, özel sektör ve diğer bileşenler bir araya getirilerek bir uzlaşının sağlanamamış olması sürdürülebilir kalkınma ve sağlıklı bir kentsel yapıyı ortada kaldırmıyor mu?

Şüphesiz sorular çoktur, her sorunun da cevabı vardır.

Gelecek yazımızda, kovid-19’un şehirleşme üzerine etkileri üzerinde duracağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM