• DOLAR
  $1.244,12
 • EURO
  $0,367
 • ALTIN
  $21.452,57
 • BIST
  1,0557
ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE HALKIN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE HALKIN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal; “Pandeminin başladığından bu yana süreci çok ta iyi yönetemeyen bir ak parti iktidarı ile karşı karşıyayız” dedi. Köksal, “Biliyorsunuz pandeminin başında halka beş tane maskeyi dağıtamadılar. Arkasından maske satışı yasaklandı. İnsanlar maskeye erişemediler ve sonunda maskenin satışını serbest bırakmak zorunda kaldılar. Yani bir maskeyi dağıtım sürecini bile eline yüzüne bulaştıran bir Ak Parti hükümeti ile karşı karşıya kaldık. Dünya kendi vatandaşlarına yeteri miktarda grip aşısı siparişi verirken ne yazık ki Türkiye’ye yeterli sayıda grip aşısı getirilmedi ve bu yüzden birçok vatandaşımız grip aşısı vurulamadı. Covid-19 aşısı sürecinde de halkın yeterli derecede bilgilendirilmesini, aşı takvimi, aşılamayla ilgili bilgiler konusunda şeffaf bir şekilde halkın aydınlatılmasını istiyoruz” dedi.

MASKE, MESAFE VE HİJYENE DE DİKKAT EDELİM

Köksal sözlerini şöyle sürdürdü; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak en başından beri bilim kurulunun tavsiye kararlarına uyulması gerektiğini, korona ile mücadele noktasında elimizden gelen desteği vereceğimizi belirttik. Şimdide diyoruz ki evet hiçbir aşının yüzde yüz etkisi yoktur. Ama salgından korunmanın en önemli yolu da aşılanmadır. Bağışıklığın kazanılması için, ülke nüfusunun yüzde atmışının aşılanması gerekiyor. Yani bu da Türkiye’de yaklaşık 65 milyon vatandaşımızın aşılanması demek. Bu noktada bilim insanlarının tavsiyelerine uyulması gerektiğinin kanaatindeyim. Aşı sırası bizlere gelirse aşılanacağız.  Aşı sırası gelen vatandaşlarımın da aşı olmasını kendi takdirlerine bırakıyorum. Çünkü salgından korunmanın en önemli yollarından birinin aşılanma olduğunu bugün bilim insanları söylüyor. Bizde bilimin ışığında, bilimin tavsiye kararlarına uyalım. Yinede tabi ki maske, mesafe ve hijyene de dikkat etmek, tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. İktidarın bu noktada halkın sağlığını düşünmesi, aşı takvimini şeffaf bir biçimde açıklamasını, aşılandırmayla ilgili bilgileri sürekli kamu spotlarında paylaşmasını istiyoruz. Aynı bu da hasta sayılarına dönmesin. Sağlık Bakanlığı dünyada olmayan bir şey yaptı. Hasta ve vaka ayrımı yaptı. Bu da o sürece benzemesin. Kim ne kadar aşı getirttiyse, nerelere oluyorsa bunlar herkesle paylaşılsın. Burada bir ayrıcalık tanınmasın ve buraya siyaseti sokmasınlar. Gerçekten bütün vatandaşlarımız aşıdan eşit şekilde hastalık ve yaş durumuna göre yararlansın diyoruz” ifadelerini kullandı.

“HERKES RAHAT BİR ŞEKİLDE AŞIYA ERİŞİM SAĞLASIN”

Köksal, “Dün akşam ilimizde sağlık çalışanlarının aşı randevuları almaları istenmiş. Fakat sağlık çalışanları bilgisayar sistemine girdiklerinde sistemin çökmüş olduğunu görmüşler. Birçoğu randevu alamamış ya da aile hekimliklerinden randevu almışlar. Aile hekimliklerine randevu saatinde gittiklerinde de gelen aşının sadece o aile hekimliğinde çalışan personel için gönderildiğini öğrenmişler. Şimdi tekrar randevu alıyorlar ve aşılanmaya çalışıyorlar. Bu tür aksaklıklar olmasın. Yani insanlar aşılanması için yok internete gir yok bunu yap şeklinde çok da prosedür işlemleriyle uğraşmak zorunda kalamasın. Herkes rahat ve kolay bir şekilde aşıya erişim sağlasın. Bu noktada bakanlıklar lütfen görevlerini eksiksiz doğru düzgün ve şeffaf bir şekilde yerine getirsin” dedi.

“BİZ YERLİ AŞI ÜRETİMİNİ DESTEKLİYORUZ”

Hıfzıssıhha Aşı Enstitüsü; Atatürk’ün bu ülkeye en büyük armağanlarından birisidir. 20’nin üzerinde aşı üretip biz bunu  tüm dünyaya satıyorduk diye sözlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Kendi aşımızı üretiyorduk. Fakat 2011 yılında Tayyip Erdoğan’ın kararıyla kapatıldı. Şimdi ülke olarak biz kendi aşımızı üretemememizin bir yandan da bedelini ödüyoruz. O yüzden bir an önce korona virüste bize gösterdi ki kendi yerli aşımızı üretmek durumundayız. Bu konudaki bilimsel çalışmaları desteklemek durumundayız. Hıfzıssıhha  yeni koşullara göre açılarak yenilenerek her türlü maddi manevi olarak desteklenerek bir an önce yerli aşımızın çıkması gerekiyor. Sadece korona için değil her türlü aşının ülkemizde üretilebilmesi için herkesin elinden gelen desteği vermesi gerekiyor. Biz yerli üretimi bu noktada destekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. ÖZEL HABER HAKAN DİLEK

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM