• DOLAR
  $1.256,46
 • EURO
  $0,3911
 • ALTIN
  $16.966,22
 • BIST
  1,0535
‘Sanayicimiz fiyat alamaz, fiyat veremez hale getirildi’

‘Sanayicimiz fiyat alamaz, fiyat veremez hale getirildi’

CHP İl Başkanı Görgöz: Saray iktidarı, uzunca bir süredir sanayicimizi zor durumda bırakıyor. Önce dövizi köpürttüler, sanayicimizi fiyat alamaz, fiyat veremez hale getirdiler. Sonra 20 Aralık’ta yüksek kurdan ara malı ithal eden sanayiciyi perişan ettiler. Daha sonra da sanayicinin enerjisini keserek, bir darbe daha vurdular.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, haftalık basın açıklamasında, AK Parti iktidarının ekonomi politikalarını eleştirdi. Görgöz, “Saray iktidarı, uzunca bir süredir sanayicimizi zor durumda bırakıyor. Önce dövizi köpürttüler, sanayicimizi fiyat alamaz, fiyat veremez hale getirdiler. Sonra 20 Aralık’ta yüksek kurdan ara malı ithal eden sanayiciyi perişan ettiler. Daha sonra da sanayicinin enerjisini keserek, bir darbe daha vurdular” diye konuştu. Dün, parti il binasında basınla bir araya gelen CHP İl Başkanı Görgöz, gündeme dair görüşlerini aktardı.

ELEKTRİĞE YÜZDE 200’E YAKIN ZAM YAPILDI

Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, “Ülke tarihinde hiç görmediğimiz bir enerji krizi yaşıyoruz” diyen Görgöz, “Yaşadığımız krizin iki önemli ayağı var” dedi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birincisi enerji maliyetlerinin çok yüksek olması, ikincisi ise enerjiye erişim problemimizin olması. 2022’ye girerken çok yüksek oranda yapılan bir zam fırtınasıyla hepimiz alt üst olduk. Yılbaşı gecesi yapılan enerji zamları halkımızı perişan etti. Sanayicilerimizin enerji faturaları artmaya devam ediyor. Son 1 yılda sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 435, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 290 zam yapıldı. Yine sanayide kullanılan elektriğe yüzde 200’e yakın zam yapıldı.”

‘HESAPSIZ KASAP, YA BIÇAK KIRAR YA MASAT’

“Ülkemizde bugüne kadar hiç yaşamadığımız uygulamaları yaşamaya başladık” diyerek sözlerine devam eden Başkan Görgöz, “İş insanları, işletme sahipleri bir sabah uyandı, baktı ki hükümet sanayiye verdiği doğal gazı, yüzde 40 kısıtlama kararı almış. Bu yetmedi! Organize Sanayi Bölgelerine, üç gün süreyle, elektriğin olmayacağını bildirdi. Peki, bunun neticesinde ne oldu? Sanayicinin bütün hesapları, bütün planları alt-üst oldu. Bu 3 günlük kesintinin ülke ekonomisine 5 milyar dolar zararı oldu. Hesapsız kasap ya bıçak kırar ya masat” ifadelerine yer verdi.

Eleştirilerine devam eden Görgöz, “Saray iktidarı, uzunca bir süredir sanayicimizi zor durumda bırakıyor. Önce dövizi köpürttüler, sanayicimizi fiyat alamaz, fiyat veremez hale getirdiler. Sonra 20 Aralık’ta yüksek kurdan ara malı ithal eden sanayiciyi perişan ettiler. Daha sonra da sanayicinin enerjisini keserek, bir darbe daha vurdular. İğneden, ipliğe her şeyin temel girdisi enerjidir. Üretimdeki kayıplar, daha fazla gelir kaybı, daha yüksek enflasyon, daha çok işsizlik olarak milletimize fatura edilecektir. Bu beceriksiz yönetimin hatalarının bedelini, daha yüksek enerji faturası ödeyerek halkımız ödeyecektir. Halkımızı pahalılığa ezdiren, geçim sıkıntısı nedeniyle anne-babaları çocuklarının yüzüne bakamaz hale getiren, kış günü, ekmek kuyruğuna, yağ kuyruğuna mahkûm eden, milletin 128 milyar dolarını çarçur eden iktidar, ülkemizde bir de enerji krizi yaratarak halkımızı daha fazla darboğaza sokmuştur. Afyon Organize Sanayi’deki iş insanlarımız da bu olumsuz gelişmelerden birebir etkilenmiştir. Afyonumuz için güzel bir gelişme, Afyon Organize Sanayi de Mimar Sinan Anadolu Lisesi açılmıştır. Ancak okulumuzun öğretmen açığı vardır. Öğrencilerimiz için Sosyal Tesislere ihtiyaç vardır. Acilen öğretmen eksiğimiz ve gerekli sosyal tesislerin yapılması için ilgilileri göreve davet ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘MÜTEAHHİT FİRMANIN İŞİ BIRAKTIĞI HABERİNİ ALDIK’

“Ankara-İzmir arası yapılmakta olan Yüksek Hızlı Tren hattı bir türlü bitmiyor” diyen Görgöz, “Henüz alt yapısının yüzde 70’i tamamlandığı söylenen YHT Hattının daha üst yapım hattına geçilemeden müteahhit firmanın işi bıraktığı haberini aldık. Muhtemelen Mart-Nisan aylarında ihale edileceği, ihaleyi alan firmanın da Mayıs ayı gibi işe başlayabileceği söyleniyor. Ekim 2021’de, Ankara-Afyon hattının 2021 yılında, Afyon-İzmir hattının da 2022 yılı yani bu yılın sonunda biteceği açıklanmıştı. Bu durumda vaat edilen sürelerde bitmesinin imkansız olduğu görülüyor.  Afyon Belediye Başkanı zaman zaman Afyon il merkezine yapmayı vaat ettikleri “raylı taşıma sistemini” yüksek hızlı tren hattını yapan firmanın yapacağıyla ilgili açıklamalar da bulunuyordu. Söz veren müteahhit firma işi yarım bırakıp gittiğine göre, bizim raylı toplu taşıma sistemi planı da suya düştü demektir” şeklinde konuştu.

‘ASKERİ HAVAALANININ SİVİL UÇUŞLARA AÇILMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNMUŞTUM’

Daha önce dile getirdiği askeri havaalanı hakkındaki görüşlerini yineleyen Görgöz, “Geçen hafta Afyonkarahisar Askeri Havaalanının sivil uçuşlara açılması için tüm partilere, ilgililere ve Afyon kamuoyuna çağrıda bulunmuştum. Bu çağrımı bir kez daha yineliyorum. Önümüzdeki Ağustos ayında Teknofest’in bir bölümü insansız hava araçları ile ilgili bölümü ilimizde Afyon Askeri Havaalanında yapılacak. Bu Afyonumuz için harika bir fırsattır. Afyonumuzun Kurtuluşunun 100. Yılında bu talebimizin gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Bir de hatırlatma yapmak istiyorum; Zafer Havalimanı sürekli zarar ediyor. Açıldığı 2012 yılından bu yana toplam 10 milyon 233 bin 144 yolcu garantisi verilmiş. 341 bin 831 yolcu kullanmış. Yanılma payı Yüzde 97 ! Buradan, yılda 140 bin yolcu garantili teleferik yapma heveslilerine de uyarıda bulunmuş olalım” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZI SİZİN KİRLİ, ÇİRKİN SİYASETİNİZE ALET ETTİRMEYECEĞİZ’

Siyaseti ayrıştırma-ötekileştirme üzerine kuranlar, benden olanlar-olmayanlar diye toplumu ikiye ayıranlar, en sonunda, küçücük bir çocuktan medet umar hale gelmişlerdir. Çocuğa mikrofon verip Ana Muhalefet Partisinin liderine hakaret ettirip, gülücükler atanlara sesleniyorum; ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı sizin kirli, çirkin siyasetinize alet ettirmeyeceğiz. Geliyor gelmekte olan!” diyerek sözlerini noktaladı. Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM