• DOLAR
  $1.281,31
 • EURO
  $0,3892
 • ALTIN
  $16.949,16
 • BIST
  1,0474
Sanayiciler Görüntü İşleme Teknolojisi ile Maliyetleri Düşürüp Geleceğe Hazırlanıyor

Sanayiciler Görüntü İşleme Teknolojisi ile Maliyetleri Düşürüp Geleceğe Hazırlanıyor

Bir insanın görsel olarak yapabileceği görevlerin veya işlevlerin bilgisayar ortamında yapılması olarak adlandırılan “görüntü işleme” veya “bilgisayarla görü” teknolojisi; güvenlik sistemleri, sağlık sektörü, robotik teknolojisi, otonom araçlar ve savunma sanayi başta olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren teknoloji şirketi Doruk; IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra görüntü işleme teknolojisiyle de fark yaratıyor.

Günden güne gelişen görüntü işlemenin, zorlu algılama ortamlarında standart çözümlere kıyasla maliyet avantajı sunduğunu söyleyen Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, Akıllı Üretim Yönetim Sistemi ProManage’ın görüntü işleme teknolojisiyle sanayicileri geleceğe hazırladıklarını vurguladı.
Temel olarak bir insanın görsel olarak yapabileceği görevlerin veya işlevlerin bilgisayar ortamında yapılması olarak adlandırılan “görüntü işleme” veya “bilgisayarla görü” teknolojisi; dijital görsellerden veya video görüntüleri üzerinden bir insanın karar verme mekanizmasına benzer şekilde işlemler yapıp çıkan sonuca göre karar veriyor. Bu teknolojide; görüntü üzerinde sayısal veya sembolik olarak bilgi üretmek için sayısal görüntüyü oluşturma, işleme, analiz etme ve anlamlı hale getirme yöntemlerine başvuruluyor. Teknoloji şirketi Doruk; IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra görüntü işleme teknolojisiyle geliştirdiği ProManage ürünleriyle sanayiye dijital mentorluk yapıyor.
Görüntü işleme güvenlikten sağlığa, robotikten savunmaya pek çok sektörde kullanılıyor
Dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştirenDoruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden; istatistiksel yöntemler, makine öğrenmesi ve derin öğrenme ile yapay zekanın alt kollarından biri olarak gelişmeye devam eden görüntü işleme teknolojisi hakkında şu bilgileri verdi: “Görüntü işleme, bilgisayarların insanların görme duyusuyla algıladığı ve tanımladığı şeyleri bir eğitim sonrası algılayıp tanımlamasını sağlayan bir yapay zeka dalıdır. Bilgisayarın eğitim sürecinde; temin edilmiş görüntülerin kalitesi, çözünürlüğü, farklı açılarda görsellerin yer alması, görüntü işlerken de donanım konfigürasyonu ve ekran kartları önem taşıyor. Görüntü işleme, bilgisayarların ve kameraların bu teknoloji için günümüzde yüksek performansa sahip seçeneklerde olması sayesinde hayatımızda pek çok uygulama ile yer almaya başladı. Görüntü işleme teknolojisi veya bilgisayarla görü teknolojisi; güvenlik sistemleri, sağlık sektörü, robotik teknolojisi, otonom araçlar ve savunma sanayi başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılıyor.”

Standart çözümlere oranla büyük maliyet avantajı sağlıyor
Görüntü işleme teknolojisinin birbirinden farklı endüstrilerde ve uygulamalarda kullanılabildiğini söyleyen Özden, sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde günden güne gelişen görüntü işleme teknolojisi, zorlu algılama ortamlarında standart çözümlere kıyasla büyük maliyet avantajı sunuyor. Endüstriyel kameralar etrafında inşa edilen görüntü işleme sistemleri, akıllı ve otomatik üretimde vazgeçilmez bir bileşen olarak öne çıkıyor. Fabrika ortamında bir operatörün görsel bilgi kullanıp karar verebildiği herhangi bir operasyon, görüntü işleme teknolojisi kullanılarak kolayca yapılabiliyor. Örneğin, üretilen bir üründe kusur tespiti yapılabiliyor, ürün tanıma, kimliklendirme ve geri izleme uygulamalarında kullanılabiliyor.”

Akıllı Üretim Yönetim Sistemi ProManage görüntü işleme teknolojisiyle çağ atlatıyor
Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmiş bir teknoloji şirketi olduklarını vurgulayan Aylin Tülay Özden, geliştirdikleri çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “22 yıldır otomotiv, beyaz eşya, plastik, ilaç, kimya, gıda ve ambalaj başta olmak üzere pek çok farklı sektöre yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz. Sanayicilerin güncel ihtiyaç ve talepleri, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında sistemlerimizi sürekli olarak yeniliyoruz. Endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için Akıllı ve Dijital Üretim Yönetimi Sistemleri geliştirip kuruyoruz. Fabrikaların gerçek durumundan otomatik geri bildirimler alarak yeni kararlar verebilen bu sistemler, işletmeleri Endüstri 4.0 evresinde Akıllı Fabrika ve Dijital Fabrika olarak da adlandırılan yapıya dönüştürüyor. Uluslararası standartlarda tasarlanmış Türkiye orijinli bir akıllı üretim yönetimi sistemi olan ProManage, işletmelerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesini sağlıyor; işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM