• DOLAR
  $1.204,26
 • EURO
  $0,3489
 • ALTIN
  $20.841,00
 • BIST
  1,0590
Editör Editör
Editör Editör
editor@afyonhisargazetesi.com
SAKIN HAA…
 • 0
 • 173
 • 14 Ekim 2020 Çarşamba
 • +
 • -

 

“Hiç şüphesiz ki sevgi lezzetteki dehşet, nimetteki hayrettir.”

Ebu Bekir Şibli (k.s.)

YEMEK YAPARKEN…

Bir yemek veya yiyecek gaflet içinde, öfkeyle hazırlanırsa, onda hayır ve bereket olmaz. Çünkü ona nefis ve şeytan karışmıştır. Böyle bir yemeği yiyen kimse de mutlaka bunun tesiri meydana gelir.

Demek ki, insan yemek hazırlarken hangi halette ise d hali yemeğe tesir ediyor. O yemeği yiyene de o halet mutlaka tesir ediyor.

Hal böyle olunca yemek yapan kişinin üzerine bazı yükümlülükler geliyor. Her kim yemeği yapacaksa o esnada güzelce ABDEST ALMALI ve İHLÂS ile KALPTEN yapmalıdır.

Kişi yemeğe BESMELE ile başlayıp, ZİKİRLE devam etmeli, SALÂVAT ile bitirmeli ki, o zikrin o salâvatın ve güzel niyetin tesiri oluşabilsin. Ve sürekli yemek hazırlarken dilini o esnada Allahü Teala’nın zikri ile meşgul etmeli.

Kişi yemeği hazırlamaya başlamadan önce şöyle niyet etmelidir:

   “Ya Rabbi!, kim bu yiyeceklerden ve içeceklerden yerse, onlara öyle bir güç ve kuvvet ver ki, SENİ zikredebilsinler, SANA ibadet edebilsinler, Salih ameller yapmaya muvaffak olabilsinler.”

Eğer böyle yapılırsa Allah-ü Teala’nın izni ile o yemeklerden yiyenlere Allah-ü Teala’nın hoşnut olacağı bu güzel hasletler oluşur İNŞALLAH.

Önemli bir sünneti seniyye:

“Kişi yemeğe oturmadan ve yemeği yedikten sonra mutlaka ama mutlaka Peygamber E         fendimiz (s.a.v) gibi ellerini mutlaka yıkamaya özen göstermelidir.”

********

MÜSLÜMAN BAĞLI OLMALI:

Biz Hadis-i Şerife bağlı Müslümanlarız. Ehl-i sünnet ve’l cemaatiz. Peygamber Efendimiz ( s.a.v.)’in sünnetine sarılmışız, Kur’an-ı Kerim’in yolunda yürüyoruz. Öyle Müslümanız. Her işimizi Kur’an-ı Kerim’e uydurmaya çalışıyoruz. Kur’an-ı Kerim ne diyorsa, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hadis-i şerifleri ne buyuruyorsa öyle yapacağız inşallah. Abdestimizi bozulduğunda abdest alacak olursak, başucu kitabımız Kur’an-ı Kerim’i devamlı olarak okursak, en azandın ayda bir hatim yapmaya çalışırsak her iki cihan bize aydınlık olacaktır inşallah. Böyle yaparsak kıyamet gününde Allh-ü Teala Hazretlerinin huzuruna Kur’an-ı Kerim yoldaşımız olarak gideceğiz. Kim böyle yapmazsa dünyası ve ahireti mahvı perişan olur Allah-ü Âlem. Rabbim bizi bunları yapanlardan eylesin inşallah. Amiiiin.

*******

İŞTE EN GÜZEL HADİS DEMETİ:

“İnsanların cennete girmesinin ana sebeplerinden birisi ahlakın güzelliği, kalbin temizliği.”

***

“Karada ve denizde Müslümanların malına bir telef gelmişse bu ancak zekâtın verilmemesindendir.”

***

“Ahir zamanda münkerler ma’ruf, ma”ruflar münker olacaktır.”

***

“Hastalarınızı sadaka vererek tedavi edin.”

***

“İlim, avdır, avlanmaktır; yazmak da avı bağlamaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM