• DOLAR
  $1.185,5
 • EURO
  $0,352
 • ALTIN
  $20.704,98
 • BIST
  1,0586
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
SAKIN ERTELEME!..
 • 0
 • 337
 • 28 Ocak 2021 Perşembe
 • +
 • -

 

İnsanoğlunun dünya üzerinde daima hatırında tutması gereken ilk şey, yaratılmış olduğu ve dolayısıyla bir yaratıcının olduğudur. Bunu hatırında tutan kişinin kendisine düşen vazifeleri yapması, yasaklanmış söz ve fiillerden uzak durması, kendisini koruması gerekir. İlk insandan itibaren Peygamberler insanlığa vazifelerini yapmaları, aksi takdirde kendilerini bir hesabın beklediğini haber vermişlerdir.  Fakat insan unutur, aldanır ve ömrünü heba eder. Yahut yapması gereken amelleri ve ibadetleri erteleye çalışır. Böyle olunca da kendini kandırmış olur.

&&&

DÜNYEVİ ARZULARA KANMA

Nefsin kusurlarından biri, dünyevi arzular ve boş ümitler peşinde koşmaktır. Tedavisi ise ecelin yakın olduğunu bilmektir. Ariflerden biri şöyle demiştir: “Her an Allah Teala’yı düşün, O’nu hiç unutma, mümkün olduğu kadar zikretmeye bak. Hiçbir halde hiçbir şeyden emin olma. Bütün hallerinde uyanık olmaya çalış.”

&&&

İKİ CİHAN SENİN İÇİN

Ölümü hatırlamak dünya nimetlerinden helal dairede istifade etmeye engel değildir. Zaten ölümü hatırlayıp dünyadan uzaklaşmaktan maksat da bu değildir. Burada kast edilen, dünyayı hiçbir zaman kalbi yerleştirmemek, dünyadaki vazifelerimizi unutup ahiretten, hesap gününden gafil yaşayıp gitmemektir. Allah Teala cümlemizi gaflete karşı muhafaza buyursun, bizleri ölümden ibret alan kullarından eylesin inşallah. Âmin.

&&&

HİKMETİN YOLU

Allah’ın sevdiği kulların zümresine dâhil olmak elbette bazı hallerde susmayı bilmektir. Zira sustuğunuzu zaman sonradan pişman olmayacak sözler sarf edemezsiniz. Kişi sükût ederse elbette kurtulur, pişman olacağı sözleri sarf etmemiş olur. Öyle ki insanın sükûtu tefekkür, bakışı ibret, konuşması zikir olur. Rabbim Teala her an kendini bilen, gerektiğinde susmayı tercih eden, ağzını yumarak kendini zikredenlerden eylesin inşallah. Âmin.

&&&

NEYİ BİLECEĞİZ?

Kendini bilen mü’min ilk önce bu dünyaya niye geldiğini zaman zaman sorgulamayı bilmelidir. Bu dünyayı ve ebedi âlem olan ahiret hayatını, cehennemi ve cenneti bilmelidir. Erinde gecinde ikisinden birine zamanı geldiğinde gireceğinin bilinci içinde olmaya çalışmalıdır. Öyle ki kişi o zaman;

-Emreden nefisten kurtulmayı bilecek,

-Kendisini yaratan Yüce Allah (c.c.)’ı bilecek,

-Yaşadığı süre içinde bu dünyanın yalan olduğunu bilecek,

– Ebedi hayat yurdunun yeri olan ahireti bilecek.

Yüce Rabbim her iki cihanda mutlu ve mesut olmayı cümlemize nasip eylesin inşallah. Âmin.

&&&

AĞLAYABİLENE AŞK OLSUN

Ağlamak, büyük bir kabulleniş, kelimeleri aradan çıkarıp yapılan bir yakarıştır. Geride kalan her şeyi unutmanın, hayatla pazarlık yapıp dünyaya yeniden doğmanın, azalarak var olmanın, çoğalmanın başlangıcıdır. Dünyanın ve kelimelerin bittiği yerde gözyaşı başlar. Bir türlü toparlayamadığımız harfler dökülür göz pınarlarımızdan. Beklediğiniz yahut beklemediğiniz bir anda dünyanızdaki her şey tufanlarla sarsılır. Hayat geminiz, sığınacak bir kara parçası bulabilmek için rüzgârların, akıntının çektiği yöne doğru dolaşır. O gelen fırtına dindiğinde, gözyaşları döktüğünüzde rahatlarsınız ve bir başka huzura erişirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM