• DOLAR
  $2.931,0100
 • EURO
  $0,9356
 • ALTIN
  $42.748,6700
 • BIST
  1,1721
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ‘NİTELİKLİ ARA ELEMAN’ AÇIĞI ALARM VERİYOR

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ‘NİTELİKLİ ARA ELEMAN’ AÇIĞI ALARM VERİYOR

Bireylere iş hayatında belirli bir meslekle ilgili bilgi, beceri ve alışkanlık kazandırmayı amaçlayan ve ilgili sektörlerde nitelikli ara eleman ihtiyacını tamamlayan mesleki eğitim, pandemi ile birlikte özellikle sağlık sektöründe eksikliğini hissettiriyor.

 

Özellikle genç nüfus ve işsizlik oranı yüksek ülkelerde önem taşıyan mesleki eğitimle ilgili görüşlerini aktaran Atlas Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü  Prof. Dr. Ahmet Şükrü Aynacıoğlu, ‘Ankara Ticaret Odası’nın 2020 verilerine göre nitelikli ara eleman ihtiyacı 1 Milyonun üzerindeyken, bu ihtiyacın en büyük kısmısağlık ve otomotiv sektöründe gözleniyor. İnşaat ve tekstil sektöründeki nitelikli ara eleman ihtiyacı 10 bin civarındayken sağlık sektörüne geçiş yapıldığında bu rakamın 50-60 bin bandına dayandığı görülüyor. ‘ diyor.

 

 

TÜRKIYE’DE MESLEKI EĞITIM ORTALAMASI AVRUPA’YA ORANLA DÜŞÜK

2020’de açıklanan verilere göre Türkiye’de toplam 3792 meslek lisesi bulunuyor ve bu eğitim kurumlarında yaklaşık 1,5 milyon öğrenci eğitim görüyor. Aynı araştırmaya göre, 2020 yılında meslek liselerine kayıt oranı %64 artış gösteriyor. Yatırım yapıldıkça, öğrenim kalitesi ve istihdam kapasitesi arttıkça yönelimin de artış gösterdiğini belirten Aynacıoğlu, İkinci dünya savaşından sonra dünyaya örnek olacak bir sanayi hamlesi başlatan Almanya’da mesleki eğitimin oranı yüzde 70’lerde. Tıpkı Fransa’da olduğu gibi. Gelişmiş, sanayisi güçlü, üreten Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında mesleki eğitim oranı yüzde 60’ların üzerinde. Türkiye’de ise bu oran hala yüzde 35’ler civarında. Meslek liselerinde gördükleri eğitim ve öğretim programları sayesinde belli bir alanda uzmanlaşan öğrenciler iş bulmak noktasında normal liseleri bitiren öğrencilere oranla daha çabuk iş bulabiliyor. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında her yıl 350-400 bin aralığında mezun veriliyor. Hem mezun sayısına hem de okuyan öğrenci sayısına bakıldığında büyük bir ölçek söz konusu. Her ne kadar mesleki ve teknik eğitim kurumlarının başarılı olmadığı yönünde yaygın bir kanaat olsa da TÜİK verileri bunun aksini söylüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiğinde, mesleki ve teknik eğitim mezunlarının (15-64 yaş) istihdam oranın Haziran 2019 itibarı ile yüzde 57,8 olduğu görülüyor. Aynı dönemde genel lise mezunlarının istihdam oranı ise yüzde 47,5 olmuştur. Diğer taraftan mesleki ve teknik eğitim mezunlarının işsizlik oranı yüzde 14,8’dir ve diğer lise türlerindeki yüzde 16,5’lik işsizlik oranına göre daha düşüktür. ‘ diyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM