• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlık çalışanları süper kahraman olduklarını bir kez daha ispatladı

Sağlık çalışanları süper kahraman olduklarını bir kez daha ispatladı

 

Corona virüsü salgını ile dikkatsiz davrandığımız her an onların emeklerine biraz daha saygısızlık ediyoruz. İzinleri iptal edildi, en kötüsü de aralarında bu amansız salgına yenik düşüp yaşamlarını yitirenler oldu. Sağlık çalışanları dünyadaki süper kahramanların çizgi romanlarda değil, gerçek hayatta etten ve kemikten olduklarını her geçen gün bir kez daha ispatladı.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Duran; “Hepimizi etkileyen zor bir dönemden geçiyoruz. Hem kendimizin hem de yakınlarımızın hastalanması endişesini yaşarken, aynı zamanda mesleğimizi uygulayıp, hastalığın yayılmasını engellemeye ve hastalarımızı iyileştirmeye çalışıyoruz.”

B BLOKTA SINIRLANDIRMAK ÜZERE BİR ÇALIŞMAMIZ OLDU

“Bu hastalığın ülkemizde gündeme gelmesinden bu yana Afyonkarahisar Devlet Hastanesi olarak ilk günden itibaren çok farklı önlemler almaya başladık” diyerek sözlerine başlayan Duran; “ Aldığımız önlemler her geçen gün vaka sayısındaki değişikliğe göre, ciddi anlamda artmakta. Bu değişiklikler her geçen gün farklı bir boyuta ulaşmakta. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde ilk olarak A ve B blok olmak üzere 2 bloğumuz var. Bu hastalığı B blokta sınırlandırmak üzere bir çalışmamız oldu, bu amaçta ayaktan ve ambulansla gelen hastalar için B lok arka tarafında Akarçay tarafından bir giriş sağladık ambulans girişi ve ayaktan hasta girişi sağladık” dedi.

ŞU AN İTİBARİ İLE BİR SIKINTIMIZ YOK

Duran; “Burada Covid hastalarına yönelik poliklinik hizmeti tetkiklerin ve günü birlik tedavileri düzenlediği alanlar ayarladık. Aynı blok içerisinde bizim yatış için tecrit servislerimiz ve bir ileri aşama olan yoğun bakım ünitelerimizi sağladık. Ameliyat olacak olan hastalar için yine Covid ameliyathanesi düzenledik. Covid Doğum Salonları düzenledik, Covid Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri düzenledik ve bu amaçla, her virüse yakalanan hastanın ihtiyacına göre alanlar belirledik. Üç hafta öncede B bloktaki doluluk oranımız tamamladığı için A bloktaki yoğun bakımlarımıza geçtik. Şu an itibari ile Afyonkarahisar’da gelebilecek olan tüm hastalarımıza yönelik, her türlü hizmeti vermekteyiz.  Bu anlamda Sağlık Müdürlüğü ile beraber ortaklaşa yaptığımız koordinasyon ile bu hizmeti en üst düzeyde götürmekteyiz. Şu an itibari ile bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

İŞİNİZ YOKSA LÜTFEN EVİNİZDEN BUGÜNLERDE ÇIKMAYIN

Vatandaşların virüse karşı dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Duran; “Bu konuda aslında vatandaş her şeyi görüyor. Neyin ne olduğunu anlıyor. Her yerde dendiği gibi sosyal mesafenin, izolasyonun, maskenin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Ben bunların daha ötesinde insanlara şunu söylüyorum, işiniz yoksa lütfen evinizden bugünlerde çıkmayın. Biz bir kırılma noktasındayız, eğer bu kırılma noktasını iyi bir şekilde atlatırsak,  bu hastalığı geçirmiş olacak ve daha rahat olacağız. Bu anlamda sıkıntıya düşmeden süreci tamamlamış olacağız.”

 

CANLA BAŞLA HİZMET VERİYORUZ

Virüse yakalanan vatandaşların bir an önce hastaneye gelmesi gerektiğini belirten Duran; “ Bizim sağlık çalışanları olarak amacımız, daha az hastayla karşılaşırsak daha kaliteli, daha iyi hizmet vereceğimiz kanısındayız. Bu anlamda biz de rahat edeceğiz, vatandaşta rahat edecek. Biz gerçekten bu hastalık ilk çıktığı günden itibaren, hastanenin tüm birimde çalışan arkadaşlarımız canla başla hizmet vermekte.”

SAKLADIĞIMIZ TAKDİRDE YAYILMASINA BİZ SEBEP OLUYORUZ

Duran, virüse yakalan vatandaşların saklamaması gerektiğini belirterek;“ Saklanacak hiçbir şey yok, yani bu bir enfeksiyon. Biz bunu sakladığımız takdirde hastalığın yayılmasına sebep oluyoruz. Lütfen hasta olanlar bizlere başvursunlar. Bize söylendiği takdirde daha az vaka ile bu süreci anlatacağız. Salgınla ilgili koruyucu halk sağlığı önlemlerinin uygulanabilmesini destekleyin. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ve durumun kontrolünüz altında olduğunu düşündüğünüz sosyal mesafeyi tercih edin. Bu, ruhsal açıdan daha iyi ve güvende hissetmenizi sağlayacak ve bulaşma riskini azaltacaktır” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM