• DOLAR
  $1.275,4400
 • EURO
  $0,2568
 • ALTIN
  $31.264,0000
 • BIST
  1,2124
Yurdanur Mergen
Yurdanur Mergen
yurdanurmergen@afyonhisargazetesi.com
RENKLER…
 • 0
 • 315
 • 20 Kasım 2020 Cuma
 • +
 • -

 

Hayatımıza neşe, hüzün ve öfke gibi duygular katıyor. Renkler aynı zamanda insanların psikolojisini de etkiliyor.  Giydiğiniz bir kıyefet, odanızın duvarları veya perdeleriniz; aslında bunlar bizi etki altında bırakıyor.  Renklerin anlamlarına bir bakalım.

 Kırmızı… Kırmızı tansiyonu yükseltir, iştah açar ve kan akşını hızlandırır. O yüzden  yemekle ilgili çoğu  markaların logoları kırmızı renktedir. Polis otomobillerinin de lambalarının yarısı kırmızı yarısı mavidir. Bunun nedeni de, kırmızı yakından görülebilir mavi de uzaktan.

Beyaz… Beyaz temizliği ve saflığı ifade eder. Japonya’da beyaz ölümü temsil eder.  Beyaz devamlılığı ve istikrarı da simgeler.

Yeşil… Yeşil vejeteryanlığı temsil eder, kasaplar bu yüzden yeşili tercih etmezler. Ayrıca bu renk güven verdiği için banka logolarında da kullanılır. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir, yaratıcılığı körükler.  Sebze satılan yerlerle de yeşil en çok tercih edilen renktir. Renklerin gözdeki bazı sinir hücrelerini kısa süreliğine devre dışı bıraktığı tespit edilmiştir. Yeşil de onlardan biridir. Yeşile uzun süre bakıldığında gözdeki iki hücreyi öldürüyor, başka tarafa baktığınız takdirde kısa süreliğine hiçbir rengi algılayamıyorsunuz.

Kahverengi… Kahverengi, insanın hızlı hareket etmeyi sağlıyor.  Bu nedenle fast-food restoranlarının hepsinin sandalyeleri ve masaları kahverengidir. Kahverengi için; toprak rengidir ve diğer insanlar arasında kaybolup gidersiniz deniliyor o nedenle iş görüşmelerinde diğer insanların arasında kaybolup gitmek istemiyorsanız sakın kahverengi giymeyin.

Siyah… Siyah hırsı, gücü ve tutkuyu temsil eder. Genellikle siyah; matemi simgeler ama Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda siyah renk kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Siyah konsantrasyonu en çok getiren renktir.

Gri… Gri diplomatik ve ağır bir renktir. Ayrıca gözün en rahat ayırdığı renk olarak bilinir. Hareketsizliği yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Silahlı Kuvvetlerde her yer griye boyanmıştır. Yaratıcılığı da öldürdüğü düşünülmektedir.

Mor… Mor insanların bilinç altlarındaki korkuyu açığa çıkarttığı tespit edilmiştir. Birçok intihar vakasında intihar edenlerin tüm eşyaları mor olduğu gözlemlenmiştir.

Mavi… Sakinleştirici bir renktir. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Mavi özellikle lacivert verimliliği, otoriteyi ve sonsuzluğu ifade eder. Dünyadaki birçok markanın logosu mavi renktir. Bankaların da logolarında en çok kullandıkları renk yeşil ve mavidir.  Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir. Tüm diyet ürünlerinde de mavi renk ve logo kullanırlar. Süt ve süt ürünleri de sağlıklı olduğu için mavi kullanılır. Mavinin en önemli özelliği çok uzaktan bile fark edilebilmesidir.

Sarı… Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği temsil eder.  Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir.  Sarı geçiciliği ve ölümü hatırlatır. Sarı renge boyanmış odalarda çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin sinirli oldukları belirlenmiştir.

Turuncu… Turuncu, dikkat çeken bir renktir. İnsanlar turuncu renkli alanlara daha rahat girerler.

Pembe… Pembe karşı tarafa rahatlık hissi gönderir. Özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe giydikleri takdirde kendimizi daha rahat hissederiz. Bir gruba, çeşitli renklerdeki kurabiye kutularını gösterip “sizce hangisi lezzetli?” diye sorduklarında çoğunluk pembe kutudakilerin lezzetli olduğunu düşünmüş. Bu nedenle çikolata ve kurabiye kutularında pembe-eflatun arası bir renk kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM