• DOLAR
  $1.251,08
 • EURO
  $0,3894
 • ALTIN
  $16.948,53
 • BIST
  1,0535
‘Projeci Oda’ olarak anılan ATSO’nun büyük başarısı

‘Projeci Oda’ olarak anılan ATSO’nun büyük başarısı

Projelere verdiği önemle ‘Projeci Oda’ olarak anılan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Ticaret Bakanlığı tarafından sürdürülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projeleri’nde (UR-GE) Ege Bölgesi’nde İzmir ve Denizli’den sonra üçüncü sırada yer aldı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, ihracatı geliştirmeye yönelik planlanan UR-GE projelerinin Afyonkarahisar’da ilk kez ATSO tarafından uygulandığına yer verildi. 2016-2019 yılları arasında ATSO tarafından yürütülen Doğaltaş Sektörü Güç Birliği UR-GE Projesi ve ardından yine ATSO’nun uyguladığı Afyonkarahisar İhracatı Arttırma UR-GE Projesi ile doğal taş sektörünün pazarının genişletilmesi çalışmaları yapıldı. Projelerin başlangıcında, faaliyetler öncesinde ihtiyaç analizi çalışması ile planlamalar gerçekleştirildi.

 

EĞİTİM EKSİLİKLERİNİN GİDERİLMESİ AMAÇLANIYOR

Bu projeler kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde gerçekleştirilen Middle East Stone Fuarı’na katılım sağlandı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin New-York ve Chicago eyaletlerinde, Singapur’da ve Avustralya’nın Melbourne ve Sidney şehirlerinde ikili iş görüşmeleri (B2B), fabrika ve ürün sergisi ziyaretleri gerçekleştirildi. Projeler kapsamında katılımcı firmalara Tedarik Zinciri ve Yeni Nesil Dış Ticaret Eğitimleride verildi.

2021 yılından itibaren ise ATSO, Afyonkarahisar Makine Sektörü Kümelenmesi UR-GE Projesi’ni sürdürüyor. Makine sektörünün kümelenmesi esaslı proje kapsamında yer alan firmaların, ihracatlarının artırılması, uluslararası rekabetlerinin geliştirilmesi, gereksinim duyabilecekleri danışmanlık ve eğitim eksiliklerinin giderilmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda katılımcı firmalarla bir araya gelindi, ihtiyaç analizi gerçekleştirildi ve 2022 yılı planlaması yapıldı.

 

SERTESER: BİRLİK VE BERABERLİĞİ DE KUVVETLENİYOR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, şunlaır aktardı: “Biz projelere verdiğimiz önemle ‘Projeci Oda’ olarak anılmaya başladık. Ticaret Bakanlığımız’ın desteğiyle sürdürdüğümüz UR-GE projelerimizi bu bağlamda çok önemsiyoruz. UR-GE projelerimizle ihracat yapan firmalarımızın yeni pazarlara açılmasını kolaylaştırıyor, farklı ülkelerdeki işletmelerle temasa geçmesini sağlıyoruz. Bu projelerimiz, aynı zamanda sektörlerimizde birlik ve beraberliği de kuvvetlendiriyor. UR-GE projelerinde Ege Bölgesi’ndeki9 şehir arasında üçüncü sırada olmamız dolayısıyla mutluluk duyuyorum.”AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM