• DOLAR
  $2.573,4700
 • EURO
  $0,8994
 • ALTIN
  $40.226,6300
 • BIST
  1,2123
Pandemi sürecinde beslenmenin önemi daha çok arttı

Pandemi sürecinde beslenmenin önemi daha çok arttı

Hayatımızın her döneminde sağlığımızın korunmasında dengeli ve yeterli beslenme çok önemlidir. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ise doğru beslenme hastalıklara ve Covid-19’a yakalanmamak için daha fazla önem arz etmektedir.

Günümüzde ne yazık ki bizleri birbirimizden ayıran, bizleri evlere hapseden bulaşıcılık oranı yüksek ve can alan bir virüsle karşı karşıyayız. Covid-19’un günden güne mutasyon geçirip bulaşıcılık miktarının artması sonucunda bağışıklık sistemimiz için beslenmenin önemi daha çok artmıştır.

Gün içinde düzenli olarak öğün atlamadan beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen, Beslenme Uzmanı Muhammet Dursun; “ Covid-19’a karşı bağışıklığımızı yüksek tutmak için antioksidan ve vitamin içeriği zengin besinler tüketmeliyiz. Vitamin içeriği zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri ve mineral ve vitamince zengin gibi mevsim meyvelerin tüketerek bağışıklığımızı güçlendirebiliriz” dedi.

SÜT GRUPLARINI GÜNLÜK OLARAK TÜKETMELİYİZ

Dursun; “Pandemi döneminde evlerde kaldığımız için genelde kapalı ortamlarda bulunduğumuz için güneş ışınlarından vücudumuz çok fazla yararlanamamaktadır. Bu da vücudumuzun günlük D vitamini ve Kalsiyum ihtiyacının karşılanamamasına neden olmaktadır. Bunun için özellikle Kalsiyum ve D vitamini içeren süt gruplarını günlük olarak tüketmeliyiz. Süt gruplarının yanı sıra D vitaminini balıktan, deniz ürünlerinden yumurta ve mantardan karşılayabiliriz. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu şu günlerde güneşin en aktif olduğu saatlerde evimizin balkonunda terasında imkân varsa bahçesinde vakit geçirmeliyiz.

GÜNLÜK SIVI ALIMINA DİKKAT ETMELİYİZ

Mevsim geçişlerinde vücudumuzun sıcaklığını dengede tutabilmek için günlük sıvı alımına dikkat etmeliyiz. Yeterli sıvı alımı vücudumuzun ısısının ayarlanmasında ve vücudumuzun biyokimyasal reaksiyonlarının gerçekleştirilmesinde önemli rolü bulunmaktadır.Günlük olarak en az 2 ile 2.5 litre su tüketmeliyiz.Pandemi sürecinde hareketsizlik normal yaşantımıza göre daha fazla olduğu için vücut ağırlığımızın kontrol edebilmemiz ve sindirim problemi yaşamamak için kuru baklagiller  gibi posa içeriği gıdaları haftada 2-3 tüketmeliyiz” diye konuştu

MUTLAKA C VİTAMİNİ ALMALIYIZ

Gelelim bağışıklık güçlendiren besinlere ya da diğer adıyla doğal antibiyotiklere bu besinlerin başında sarımsak ve soğan gelmektedir. Sarımsak ve soğanı bazen kokusundan dolayı sevmesek de içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklığımızı güçlendirmeye ve hasta olduğumuzda bir an önce iyileşmemizi sağlar. Başka bir önemli meyve grubu ise C vitamininden zengin turunçgillerdir. Özellikle mevsiminde tüketilen portakal , mandalina ve greyfurt bizim bağışıklığımız için çok önem arz etmektedir. Salatalarımıza her zaman limon veya limon suyu yapabiliriz. Hem lezzet katması açısından hem de salatalarımızı C vitamini açısından zenginleştirmek için her zaman salatalarımıza çorbalarımıza uygulayabiliriz.  SELÇUK TAŞKIN ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM