• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Ali İhsan DÖLDÖŞ
aidoldos@afyonhisargazetesi.com
Pandemi sonrası şehircilik anlayışı
 • 0
 • 223
 • 21 Ekim 2021 Perşembe
 • +
 • -

 

 

Çin’den dünyaya yayılan Kovid-19, hayatımızda kalıcı değişikliklere neden oldu. Bir anda daha önce çoğumuzun adını duymadığı pandemi, sosyal mesafe gibi kavramlarla haşır neşir olduk. Maskesiz gezemiyoruz bile.

Pandemi bir milat gibi olacak; bu kesin. Toplumsal hafızamız Pandemiden Önce (PÖ) Pandemiden Sonra (PS) diye ayrılacak ve uzun yıllar yer etkisini sürdürecek.

Peki, pandemi dünyada ve Türkiye’de şehirciliği asıl değiştirecek. Yazının başında şunu belirtmekte fayda var: Şehirlerde daha geniş ve yeşil alanlara ihtiyaç olacak.  Şehirli insanın alışkınlıkları pandemiyle birlikte değişimlere uğrayacak gibi görünüyor. Sahillerde yazdan yaza kullanılan yazlıkların ya da arada bir gidilen kır (köy) evlerinin kalıcı yaşam alanı haline gelmesi bu öngürüyü destekleyen argümanlar sunuyor bize.

***

Tarihin derinliklerinden derlenen verilere göre, salgınlar toplumsal yaşamı ve kentleşme olgusunu baştan kurguluyor. Belediyelerin kentsel planlamalarını buna göre oluşturmaları gerekiyor. Ancak şu sorunun yanıtı bugün için belirsizdir:
Belediyeler salgın sonrası kentleşme nasıl tasarlayacaklarının bilincindeler mi?

Yoksa eski alışkanlıklar süregelen ve basit temel ihtiyaçlara göre organize edilmiş kurumsal belediye yapısını mı koruyacaklar?

Dünyada ve Türkiye’de bazı belediyelerin Kovid-19 pandemisinden deneyimler kazanarak, kentlerini olası salgınlara hazır hale getirmek için çalışmalara başladıkları ve örgütlerini buna göre kurguladıkları biliniyor.

***

Belediyelerin güncel çalışma rutini içerisinde ve sair nedenlerle bu durumu algılamasında uğradığı/uğrayabileceği zafiyetler, ilgili bakanlıkların bilgi aktarımlıyla izole edilebilir. Başta şehircilikle ilgilenen bakanlık ve kentleri ilgilendiren diğer kurumların bu konuda kendilerini yetkin bir think-thank kuruluşu durumuna getirmesinin önemi büyüktür. Günümüzde şehircilik, bir belediye başkanın vizyonerliği ile geleceğe taşınamayacak kadar komplikasyonlarla doludur. İşte o yüzden belediyeler ve ilgili bakanlıklar ve kurumlar arasındaki eşgüdüm mutlaka sağlanmalıdır.

***

Pandemi yazlıkları kışlık hale getirmiştir. Birçok belediye, İller Bankası’ndan kış nüfusuna göre kaynak aldığını ancak hizmet verdiği nüfusun katbekat fazla olduğunu ve durumun düzeltilmesi gerektiğini vurgulamakta, Ankara’yı sorunların çözümüne duyarsız kalmakla suçlamaktadır.

Bunlarda haklılık payı elbet vardır.

Sorun şu anda çözülemezse, bu belediye iktidardan ya da muhalefetten yana gibi partizan bir tasnife tutulursa, şehirlerin geleceğe taşınması mümkün olmayacaktır.

Sorun büyüme potansiyeli taşımaktadır ve şu anda müdahale edilmezse geleceğe logaritmik sayılarla taşınacaktır.

Bu bir hatadır.

Tıpkı 1950’li yıllardan başlayarak özellikle büyük şehirleri kontrolsüz göçe maruz bırakmak kadar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM