• DOLAR
  $3.862,9900
 • EURO
  $1,1052
 • ALTIN
  $63.873,4400
 • BIST
  1,1632
Pandemi esnafın belini büktü

Pandemi esnafın belini büktü

 

Tüm dünyayı saran korona virüs sürecinde bu yıl küçük esnaflar en sessiz günlerini yaşadı. Giyim, zücaciye sektörlerinin yanında gıda sektöründe şekerlemeciler de bu yıl yapılan işler beklenilenin altında kaldı.

Son günlerdeki artan vakalar sonucu tedbirler Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında alınan tedbirler doğrultusunda hafta içi akşamları ve hafta sonu tam gün sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Esnaf yavaş yavaş toparlanmaya başlamışken gelen yeni tedbirler doğrultusunda işler yeniden kötüleşti. Uygulanan kısıtlamalar ve yasaklar doğrultusunda hafta sonları sessiz kalan caddeler esnafları da çıkmazın eşiğine getirdi.

Ağustos ve Eylül ayında yavaş yavaş işlerin açılmaya başladığını söyleyen şekerleme ve lokum satışı yapan işletmeci Hakkı Can Sevimli geçen sene ile kıyaslandığında yüzde 50 oranında satışlarda düşüşlük olduğunu belirtti. Sevimli “Geçen sene ile bu sene arasında yüzde 50 bir düşüş var. Kendimizi yavaş yavaş toparlıyoruz derken yeni tedbirler eklendi, hafta içi akşam ve hafta sonu tam gün sokağa çıkılmıyor artık. Şu anda işlerimizde tamamen hareketsizlik hâkim oldu. Bildiğiniz üzere bütün esnafın hali çok zor durumda. Allah herkesin yardımcısı olsun” dedi.

“TEDBİRLERE UYULURSA SÜREÇ BİTER”

Mart ayında bu yana küçük işletmeler virüs ile mücadele kapsamında iş yapamaz hale geldi. Devletin belirlediği kurallara vatandaşların tekmilli olarak uyması durumunda sürecin biteceğini söyleyen işletmeci Hakkı Can Sevimli “Eylül ve Ağustos ayı Mart ayına göre biraz daha hareketli geçmişti. Mart ayında hiç satış yapamadığımız günlerde oldu. Son aylarda biraz daha cadde ve sokaklar hareketlenmişti bu sefer de vakalarda artış yaşandı. Şuanda haberlerden görüyoruz 30 binin üzerine çıkıyor vakalar. Gerçekten çok, keşke vatandaşlarımız alınan tedbirlere olması gerektiği gibi uysalar da şu süreci atlatıp eski günlerimize dönsek” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ TEDBİRLERE UYUYORUZ”

İş yerinde gerekli tedbirlere uyduklarını söyleyen Sevimli “çarşı da maske takanlarda var takmayanlarda mesafe önemli. Biz iş yerimize maskesiz müşteri almıyoruz, dezenfektan cihazlarını iş yerimizin girişine koyduk, sosyal mesafeyi uyarıcı yazıları da tabanlara yapıştırdık. Gerekli tedbir ve hijyen kurallarına uyuyoruz. Gıda sektöründe olduğumuz için sürekli denetlemeye gelenler var zaten korona virüs sürecindeki tedbirlere uymak zorundayız” şeklinde konuştu.  HATİCE GÜLEÇ ÖZEL HABER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM