• DOLAR
  $1.980,39
 • EURO
  $0,3812
 • ALTIN
  $24.505,83
 • BIST
  1,0260
Pandemi en çok müzisyenleri etkiledi

Pandemi en çok müzisyenleri etkiledi

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sahne sanatlarını olumsuz etkiledi. Pek çok müzisyen Mart ayından beri sahneye çıkamıyor.

Orkestrasından sesçisine, ışıkçısından etrafındaki seyyar satıcılara kadar müzik sektörü pastasının pek çok dilimi var. Sektör çalışanları Etkinlik mevcut süreç nedeniyle işsiz kalan insanlarla dayanışma birlik içinde olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

MUZAYDER Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Şükrü Dikilitaş; “Sekiz aydan beri boş duruyoruz ve ek bir işimiz de yok. Başka bir işe girip çalışsak, “Amca tansiyon hapı kullanıyor musun?” diyorlar. Tabi yaşımız da geçti artık. Bu mesleği kırk senedir yapıyorum. İş geldiği zaman elemanları götürüyorduk, fakat onlarda bizim gibi işsiz kaldılar. Bir iş olduğu zaman 4-5 kişi geçimini sağlıyor. Bir düğün olacağı zaman, manifaturacılar, sarraflar, müzisyenler ve kameramanlara kadar herkes buradan para kazanıyor” dedi.

KREDİLERİMİZİ ÖDEYEMİYORUZ

Dikilitaş sözlerine şöyle devam etti; “Devlet desteği hakkında şöyle olsun böyle olsun diyemiyorum. Çünkü ortada gerçek bir hastalık var. Herkesinsağlığı önemli. Devletin aldığı önlemlere canı gönülden katılıyorum. Fakat bir şeyleri feda ettiğimiz için sıkıntıya da dara da biz düşüyoruz. Şimdi geçimimizi sağlayabilmemiz için bankalar destek kredisi verdi. Biz de faydalandık ama zamanı geldi şu an ödeyemiyoruz. Bankalar ulaşıyorlar bize, taksitiniz bir ay, iki ay gecikti faiziniz işliyor diye. Biz de işimiz devlet tarafından kapalı diyoruz. Çalışamadığımızı dile getirmeye çalışıyoruz. Gerçekten sıkıntı içerisindeyiz. Devlet büyüklerimiz aşı oldu, okullar açıldı, öğretmenler de aşılanacak. Aşı konusunda da umudum var” diye konuştu

GEÇİNEBİLMEK İÇİN MÜZİK ALETLERİNİ SATMAYA BAŞLADILAR

30 yıldır müzisyenlikle uğraşan 58 yaşında ki Faruk Koçkan pandemi nedeniyle müziği bırakanlar arasında yer aldı.  Koçkan; “ Müzisyenlik yapan arkadaşlarımıza enstrüman ve teknik malzeme satışıyla uğraşıyorum. Pandemi dönemine gelen kadar sıkıntı yaşamamıştık ama yaklaşık bir yıldır çok sıkıntı yaşıyoruz. Dükkânımızda kendimizi fazlaca geçindirecek malımız var ama satış yok. Yine de halimize şükrediyoruz. Bir şekilde hayatımızı idame ediyoruz. Müzisyenler devletin verdiği destekler açısından tamamen unutuldu. Bizim müzisyen camiasındaki arkadaşların çoğunu tanırım. Bu arkadaşların yüzde 50’sinden fazlası, ellerindeki müzik ekipmanlarını, malzemelerini, satmak için bana gelmekteler. Hangi birini alayım. Elimde yeni malzemeler var, ikinci el malzeme de tercih etmediğim bir şey. Ama zaman ve zemine göre onlara destek olabilmek için bir şekilde gayret ediyoruz. Bir de müzisyenlik haricinde elinde bir zanaati olmayan arkadaşlarımız var. Onlar daha da zor durumdalar. Kimi balıkçının yanında 40-50 lira yevmiye ile çalışıyor, kimi sebzecinin yanında, kimi de minibüste şoförlük yapıyor. Kısacası Afyon’daki müzisyenler çok çok zor durumdalar ve hepimiz mağduruz” diye konuştu.

BORÇLARIMIZ BİR DEFAYA MAHSUS SİLİNSİN

Son olarak konuşan MUZAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Gülgün; “ Sıkıntılarımız çok, anlatmakla bitmez. Öncelikle tabi işlerimizin açılmasını bekliyoruz. Türkiye’de ne kadar müzisyen varsa hepsinin de borçlarının bir defaya mahsus silinmesini istiyoruz. Müzisyenler olarak mağduruz. Müzisyen başka bir yapamaz, duygusaldır. Biz istiyoruz ki müzisyen arkadaşlarımızın kredi, telefon faturası gibi borçları silinsin. İşlerimiz açılana dek en az asgari ücret kadar yardım almamız gerekiyor. Mağdur durumdayız. Mahalli sanatçıların durumu hep kötü.  İşlerimiz açılırsa kimseye muhtaç olayız. Vergimizi aksatmayız. Yeter ki iş olsun” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM