• DOLAR
  $1.959,79
 • EURO
  $0,4014
 • ALTIN
  $29.604,05
 • BIST
  1,0666
Pala: ‘KBRN olgusuna hazır olmamız gerekir’

Pala: ‘KBRN olgusuna hazır olmamız gerekir’

 

 

 

Afyonkarahisar’daki sağlıkçılara yönelik Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN)eğitimlerikapsamında konuşan İl Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Pala, her türlü kaza ve olumsuz durumlara ve sonucunda meydana gelebilecek KBRN olgusuna, her zaman hazır olmamız gerektiğini söyledi.

 

 

Afyonkarahisar UMKE yıllık faaliyet planı kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) geliştirme eğitimi ve tatbikatı düzenlendi. Afyonkarahisar AFAD’ın da destek verdiği eğitimler üç gün sürdü. Eğitimlerkapsamında konular teorik ve pratik olarak ele alındı. Eğitimin son günü, AFAD yerleşkesinde tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta 35 UMKE personeli, 7 AFAD personeli yer aldı. Tatbikat senaryo gereği, A Fabrikasında meydana gelen Kimyasal Amonyak maddesinin sızıntısından etkilenen kişilerin hastane acil servislerine gelmesi, burada hasta dekontaminasyonun (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer ajanların insan vücudundan, eşyalardan ve çevreden uzaklaştırılması veya etkisizleştirilmesi yoluyla insanların, eşyaların ve çevrenin güvenliğinin sağlanması) sağlanması canlandırıldı.

BU TÜR TATBİKATLARIN ÖNEMİ BÜYÜK

Tatbikat esnasında C ve D tipi koruyucu ekipman kullanımına dikkat çekilerek nasıl kullanılacağı detaylı olarak anlatıldı. Eğitim ve tatbikata Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hakan Güdücü de katıldı. Eğitim ile ilgili veren Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Pala, her türlü kaza ve olumsuz durumlara ve sonucunda meydana gelebilecek KBRN olgusuna, her zaman hazır olmamız gerektiğini söyledi. Afet öncesi ve sonrası için yaşanabilecek komplikasyonları minimum seviyeye indirmek için eğitim ve tatbikatların değerli olduğunu belirten Pala, tatbikatta yer alan bütün personele ve emeği geçenlere teşekkür etti.AFYONŞEHİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM