• DOLAR
  $1.256,46
 • EURO
  $0,3911
 • ALTIN
  $16.966,22
 • BIST
  1,0535
Özkaya: ‘Terör seviciliğine  müsaade etmeyeceğiz!’

Özkaya: ‘Terör seviciliğine  müsaade etmeyeceğiz!’

Teröristle fotoğrafı ortaya çıkan HDP Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması için düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’ni ele almak üzere dün toplanan TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon’da yer alan AK Parti Milletvekili Özkaya: “Hiçbir sistem kendisini ortadan kaldırmayı amaçlayan terör örgütünü öven, yücelten kişi ve kurumlara müsamaha gösteremez.  Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bütünlüğüne ve kardeşliğine kast eden hiçbir eyleme, terör seviciliğine müsaade etmeyeceğiz.”

 

 

Teröristle fotoğrafı ortaya çıkan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında hazırlanan 2 dokunulmazlık dosyasını görüşmek için toplanan TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon’da yer alan Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, “Teröristlerle kol kola olan kişilerin Meclis çatısı altında bulunması kabul edilemez” açıklaması yaptı. AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplanan Komisyon, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığını kaldırmak için hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapan AK Parti Milletvekili Ali Özkaya,   devletin ve milletin bütünlüğüne kast edenlere müsamaha gösteremeyeceklerini söyledi. Özkaya, şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuk kuralları içerisinde herkes istediğini söylemekte, istediğini yapmakta özgürdür. Ancak Milletimizin, Devletimizin bütünlüğüne kast etmiş teröristlerle kol kola olan kişilerin TBMM çatısı altında bulunmasına asla müsaade edemeyiz. Bu hem şehitlerimize hem de aziz milletimize karşı en büyük saygısızlıktır.”

‘TERÖR SEVİCİLİĞİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Dünyada hiçbir demokratik sistemde böyle bir durumun kabul edilemeyeceğini ifade eden Milletvekili Özkaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hiçbir sistem kendisini ortadan kaldırmayı amaçlayan terör örgütünü öven, yücelten kişi ve kurumlara müsamaha gösteremez. Bu kişi, sevgilisi olduğu iddia edilen bir terörist ile terör örgütünün üniformasını giyerek pozlar veriyor. Bunu dünyanın hangi ülkesi kabul edebilir? Biz de bu hususta ne gerekiyorsa hukuk içerisinde az evvel de söylediğim gibi mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine, bütünlüğüne ve kardeşliğine kast eden hiçbir eyleme, terör seviciliğine müsaade etmeyeceğiz.”

MİLLETİ VE DEVLETİ BÖLMEK İSTEYEN SONUCUNA KATLANACAKTIR

Komisyonun en hızlı şekilde karara varacağını da sözlerine ekleyen Milletvekili Özkaya, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bu dosyaları inceledim. Açık ve net bir şekilde öldürülen teröristin sevgilisi olduğu, bu teröristin cebinden çıkan telefon ve not defterinde her şey ortaya çıkmış, savcılık da bunları tespit edip Meclis’e göndermiş. Biz Parlamento’muzda, asker ve korucularımızı şehit eden PKK terör örgütü mensubunun sevgilisi/sözlüsü adı altında ve âdeta onun temsilcisi gibi milletvekili seçilen kişinin dokunulmazlıktan yararlanmasını kabul edemeyiz. Milleti ve devleti bölmek isteyen sonucuna katlanacaktır” dedi. Komisyon toplantısının Hazırlık Komisyonu kurulması kararı ile sonlandığı belirtildi. Kurulan Hazırlık Komisyonu’nun bir ay içerisinde raporunu komisyona sunacağını ifade eden Milletvekili, “Komisyon görüşülecek olan dosya Genel Kurul’a sunulacak, eğer burada kabul edilirse, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dosya gönderilecek. Kabul edilmez ise konu dönem sonuna kalacak.”

HAZIRLIK KOMİSYONU KURULMASINA KARAR VERİLDİ

HDP’li Semra Güzel’in 2017’de Adıyaman’da öldürülen PKK’lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Dün AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplan TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu,  Güzel’in yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki 2 Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’ni ele aldı. Komisyon Başkanı Bozdağ’ın önerisi ile Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verildi. Hazırlık komisyonunun 5 üyesi, partilerin TBMM’deki üye sayısına göre belirlendi. CHP ve HDP’den 1’er üye, AKP’den ise 3 üye belirlendi. TBMM Anayasa, Adalet ve Karma Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ HDP’li vekil Semra Güzel’in dokunulmazlık süreci ile ilgili olarak “Öyle umuyorum ki 1 buçuk, 2 ay içinde komisyon çalışmalarını tamamlayacak ve kararını kamuoyuyla paylaşacaktır” ifadesini kullandı. AFYONŞEHİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM