• DOLAR
  $1.207,31
 • EURO
  $0,3888
 • ALTIN
  $16.372,89
 • BIST
  1,0342
Özerdem’den Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi’ne ‘poliçe’ tepkisi!

Özerdem’den Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi’ne ‘poliçe’ tepkisi!

AFSAD Başkanı Bekir Özerdem, üyelerini arayarak sigorta poliçelerini düzenlemek için zorladığını iddia ettiği Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi’ne tepki gösterdi.  Özerdem, kooperatif yetkililerini bu tutumdan vazgeçmeye çağırdı.

 

Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği (AFSAD) Başkanı Bekir Özerdem, Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi’nin TARSİM kapsamındaki sigortaları kendi bünyesinde yapmak için üyelerini, poliçelerini başka firma ya da kişilere yaptırmamaları konusunda uyardığını ileri sürerek, tepki gösterdi. Dün, Afyonkarahisar kent merkezindeki bir restoranda basın toplantısı düzenleyen Özerdem, sözlerine üyesi olan sigorta acentelerini anlatarak başladı. AFSAD Başkanı Özerdem, şunları söyledi:  “Bizler sigorta acenteleriyiz. Yani asli işi sigorta acenteliği olan, sektör ürünlerini tüketici ile bulaştıran, aklınıza gelen her anlamda sigorta tüketicisi ile fikir alış verişlerinizde bulunup, yaşamış olduğumuz tecrübelere istinaden tüketiciye tavsiyelerde bulunan, yani hangi poliçe ne gibi risklerinizi kapsar hangi alanlarda ve ne şekilde kullanılır konularında, üst düzey deneyimleri olan işletme sahipleriyiz.

AFYON’DA 120 ACENTEDE 17 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Asli işimiz ve uzmanlık alanımız sigorta acenteliği. En önemli özelliklerimizden bir tanesi 7/24 ulaşabilen, yaşanan hasarlardan sonra direk olarak aranıp sigortalısının yanında olma becerisi olan, gerektiği zamanlarda sigorta şirketleri, eksperler, tedarikçiler yetkili ve anlaşmalı servisler, asistans şirketleri ile sigortalısı için mücadele etme kabiliyeti olan işletmeleriz. Asli işimiz ve uzmanlık alanımız sigorta acenteliği; Afyon il genelinde ortalama 120 acente ülkemizde ise 17 bine yakın bir sayımız var. Hiç birimizin de sabit maaşları yok. Maaşa endeksli ikramiyelerimiz yok. Mesai zamanlamamız haftalık ve senelik tatillerimizde yok. Emekli olduğumuz zamanlarda ikramiyelerimiz yok. En önemlisi de sigorta ürünlerini satış aşamalarımızda tehdit etme, dayatma, zor kullanma, bak poliçeleri biz yapmaz isek;  sana kredi vermeyiz, verdiğimiz krediyi iptal ederiz, satılan ürünlerden devletin tüketiciye tanıdığı indirim haklarından faydalanmanızı engelleriz. Tabiri caizce asarız keseriz sokakta yürütmeyiz tarzında söylemlerimiz yok.

Peki, Bu tarz satışı yapılan sigorta ürünleri böyle satış yapan kişi kurum veya kuruluşlar var mı?

 • Dayatarak tehdit ederek, zorla, bilinçsizce ne olduğu bilmeden, artı primler almak aylık kotalarını doldurmak amaçlı poliçeler tanzim eden ve sayıları oldukça fazla kurum ve kuruluşlar var.
 • Asli işi sigorta acenteliği olmadığı halde dayatarak tehdit ederek zorla poliçeler satan tarım kredi kooperatifleri, ziraat odaları, bankalar ve benzeri yerler var.”

ŞUHUT TARIM KREDİ KOOPERATİFİ’NE SİGORTA TEPKİSİ

Konuşmasında, Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi’nin üyelerinin tümünü tek tek arayarak; 2022 yılında üretim yapacakları ürünü İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirip Çiftçi Kayıt Sistemine işletmelerini ve hemen Tarsim Sigorta Poliçesi yaptırmaları gerektiğini, bu poliçeyi de Tarım Kredi Kooperatifi olarak kendi bünyelerinden yaptırma zorunluluğu olduğunu, aksi olduğu takdirde yani acente veya başka bir yerden poliçe tanzimi olur ise faiz indirimlerinden yararlanma olanaklarının olmayacağını belirttiklerini ileri süren AFSAD Başkanı Bekir Özerdem, bu duruma tepki gösterdi. Özerdem, şunları dile getirdi: “Eğer tarım sigortalarını Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinden yaptırmayan olur ise günü geçmiş kredilerini yapılandırmayacaklarını, mazot gübre yem vs satışlarından faydalanamayacaklarını, 2022 yılında ekilecek olan patates tohumlarını dahi, tarım kredi kooperatiflerinden poliçe tanzimleri olmaz ise alamayacaklarını dile getirmişlerdir.

SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ?

Cesarete bakar mısınız! Hadsizliğe küstahlığa bakar mısınız!Yani ben şimdi Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olacağım ve sigorta poliçelerini başka bir acenteden yaptırmış olduğum zaman, bana tohum verilmeyecek, benim ödeyemediğim borçlarım yapılandırılmayacak, mazot gübre ve yem satışlarından fayda ve indirim sağlayamayacağım öyle mi? Tebrik ediyorum.” Şuhut Tarım Kredi Kooperatifi ve Sayın Kooperatif Müdürünü.  Sizleri ayakta alkışlıyorum. Devletin kurumunda yaptığınız şu işe bakın! Tarım Kredi Kooperatiflerinin amacı hizmet öyle mi? Amacınız çiftçiyi her anlamda koruyup kollamak öyle mi? Zorlayıp tehdit edip rızalarını almadan poliçe tanzimlerini gerçekleştiren sizler değilsin öylemi? Allah aşkına siz kimi kandırıyorsunuz ne yapmak istiyorsunuz?

ÜYELERİNİZİN SİGORTA POLİÇELERİNİ YAPMAK İÇİN ZORLAMAYIN

İşin en kötüsü ne biliyor musunuz? Bu bir iddia; düzenlenen poliçelerin komisyonları Tarım Kredi Kooperatifi çalışanlarına dağıtılıyormuş. Şimdi poliçe yapılmasında böylesine bir baskı tehdit zorbalık var iken de insanın aklına neden olmasın cümlesini getiriyor. Nasıl olsa çiftçinin, vatandaşın tarım kredi kooperatifine, ziraat odalarına, bankalara eli mecbur, nasıl olsa oraya gidecek. Gerisi görevlilerin yetkililerin vicdanına kalmış.

 • Asli işi sigorta acenteliği olmayan kişi kurum ve kuruluşlar. Üyelerinizin sigorta poliçelerini yapmak için zorlamayın. Bırakın poliçesini kim nereden yapmak istiyorsa yaptırsın.
 • Asli işi sigorta acenteliği olmayan kişi kurum ve kuruluşlar. Zorla dayatarak yaptığınız poliçelerden iddia göre kazandığınız paralar bence haram.
 • Asli işi sigorta acenteliği olmayan kişi kurum ve kuruluşlar. Krediye ihtiyacı olan insanları poliçelerinizi biz yapacağız yoksa bu kredi verilmez verilemez diye zorlamayın. Krediyi cebinizden mi veriyorsunuz? Yoksa Allah rızası için mi? Veya verilen kredilerde faiz çalışmıyor mu?”

ŞARTLARI SAĞLAYAN SİGORTA POLİÇESİNİN KABUL EDİLMESİ ZORUNLUDUR

Asli işi sigorta acenteliği olmayan kişi kurum veya kuruluşlarla ilgili yasaları da hatırlatan AFSAD Başkanı Özerdem, sözlerini şöyle sonlandırdı: “13 Mart 2015 tarihli 29294 sayılı yönetmelik derki: Madde 13 1- Kredi kullananın sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz, sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüzdür. Kredi kuruluşu kredi kullananın başka bir sigorta şirketi veya sigorta aracısı yoluyla yaptırdığı talep edilen teminat ile süre şartlarını sağlayan sigorta poliçesinin kabul edilmesi zorunludur.”Ömer Koçak

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM