• DOLAR
  $4.188,9900
 • EURO
  $1,0901
 • ALTIN
  $62.811,0400
 • BIST
  1,1614
Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü Bu Yıl Verilmeyecek

Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü Bu Yıl Verilmeyecek

 

Türk basketbolunun efsane isimlerinden Osman Solakoğlu anısına verilen hizmet ödülü, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle verilmeyecek.

Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun eski başkanlarından Osman Solakoğlu’nun anısını, basketbola ve topluma faydalı olacak şekilde yaşatmak hedefiyle Türkiye Basketbol Federasyonu ve Solakoğlu Ailesi tarafından düzenlenen ‘Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’ organizasyonu, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl gerçekleştirilemeyecek.

OSMAN SOLAKOĞLU KİMDİR?

Osman Solakoğlu, 1968-1977 ve 1979-1992 yılları arasında toplam 23 yıl Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığını yapmıştır.Solakoğlu, 1927’de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin spor kolu başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’Ii yıllarda Galatasaray’ın basketbol takımı menajerliğini yaptı. Türk sporunun unutulmaz isimlerinden Turgut Atakol ile 13 yıl birlikte çalıştı. Bir süre Galatasaray Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla; Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığında milli takım yöneticiliği ve genel sekreterlik görevlerini üstlendi.

 

Osman Solakoğlu, 1968 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde tüm yaş kategorilerinde milli takımlarımız birçok başarıya imza attı. Solakoğlu, sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla; çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970’Ierde “Mini Basket” kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye’nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Ligi’nin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımları’nın yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolun ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu. FlBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

 

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu.

 

Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü. Sadiye Solakoğlu ile evli olan Osman Solakoğlu bir erkek evlat ve iki torun sahibiydi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM