• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
On yıldır bitirilemeyen YHT’nin  2024’te bitirileceği ileri sürüldü

On yıldır bitirilemeyen YHT’nin 2024’te bitirileceği ileri sürüldü

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Karaismailoğlu’nun “Açılışı 2025’te” dediği Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı’nın 2024’te hizmete gireceği öne sürüldü. İddianın sahibi olan AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, yatırımın 2024’te hizmete gireceğini söyledi.

 

 

Temeli, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından, 21 Eylül 2013 tarihinde atılan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı’nın 2024’te hizmete gireceği öne sürüldü. İHA’nın haberine göre, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Türkiye’nin ulaştırma alanındaki en büyük projelerinden biri olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) için 2023 Yılı Yatırım Programı’nda 13 milyar TL bütçe ayrıldığını belirterek, Manisa-Ankara arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek yatırımın 2024’te hizmete gireceğini söyledi. AK Parti’liBaybatur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2023 Yılı Yatırım Programı’nda, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi için 13 milyar TL bütçe ayrıldığını ifade etti. Proje hakkında bilgi veren Baybatur, şu bilgileri paylaştı:

‘MANİSA-ANKARA ARASI 3 SAATE İNİYOR’

“2012 yılında yapımına başlanan Ankara (Polatlı)-İzmir (Menemen) arasındaki 624 kilometrelik Yüksek Hızlı Tren (YHT) güzergahı, 508 kilometre uzunluğundaki kesimin tamamlanmasıyla bitirilmiş olacak. Afyonkarahisar Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa Salihli, Manisa Turgutlu, Manisa olmak üzere 6 yeni istasyona sahip olacak Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’nde, 41 bin metrelik 49 tünel ve 23 bin 100 metrelik 56 viyadük yer alıyor. Projede Afyonkarahisar-İzmir arasında altyapı işlerinin yüzde 52,4’ü tamamlandı. Hattın inşaatında 71,97 metreküpü tamamlanan toplam 115,8 milyon metreküp kazı yapılacak. Söz konusu hattaki toplam 47,9 milyon metreküplük dolgunun da 11,40 milyon metreküpü bitirildi. Ankara-İzmir arası otobüs yolculuğu süreleri güzergâha, sefere ve mola sayısına göre değişiklik gösterse de 7 saat 55 dakika ile 9 saat arasında tamamlanıyor. Söz konusu mesafe mevcut demiryolu hattı ile 14 saatte kat ediliyor. YHT Projesi çerçevesindeki tüm kesimler tamamlandığında ise İzmir-Ankara arasındaki mesafe 824 kilometreden 624 kilometreye, seyahat süresi de İzmir-Ankara arası 3 saat 30 dakikaya, Manisa-Ankara arası 3 saate iniyor.”

PROJE BAŞLADIĞINDAN BU YANA 7 BAKAN DEĞİŞTİ

Hattın tamamlanmasıyla Manisa’dan Ankara, İzmir, İstanbul, Konya, Eskişehir, Afyon, Uşak, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas güzergahlarında yüksek hızlı tren ile seyahat imkanına kavuşulmuş olacak.  Öte yandan, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) altyapısının yüzde 43’ünün tamamlandığı ileri sürülüyor. 2013 yılında YHT temelinin atılmasından bu yana Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tam 7 kez değişti. Projede inşaat alanları, Polatlı-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Banaz, Banaz-Eşme, Eşme-Salihli, Salihli-Manisa şeklinde inşaat bölgelerine ayrıldı. YHT hattının Polatlı-Afyonkarahisar ve Afyonkarahisar-İzmir kesiminin bundan yıllar önce açılması planlanıyordu.

ERDOĞAN VE KARAİSMAİLOĞLU 2025 DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 29 Ağustos 2022’de geldiği Afyonkarahisar’da bir dizi açılış yapmış, Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir Hızlı Tren Hattı Projesi’nin üst yapı temel atma törenini gerçekleştirmiş, projenin 2025 yılında açılacağını açıklamıştı.

Ray serimine başlanan proje ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da 1 Eylül 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi demiryollarıyla örmeye devam ediyoruz. Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir Hızlı Tren Hattı’nın üstyapı temelini attık, ray serimine başladık. Hattımız 2025’te milletimizin hizmetinde” ifadesini kullanmıştı.

HAT 508 KİLOMETRELİK UZUNLUĞA SAHİP

Projenin teknik detaylarına göre, Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir Hızlı Tren Hattı, saatte 250 kilometre hıza uygun inşa ediliyor. Hat 508 kilometrelik uzunluğa sahip. 2025’te açılacak olan hatla Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3.5 saate düşecek. Tren hattı hem yolcu hem de yük taşımacılığına hizmet verecek. Tren hattı üzerinde 9 gar yer alacak. Hat üzerinde 42 bin 287 metre uzunlukta 48 tünel, 26 bin 462 metre 68 viyadük, 11 aç-kapa tünel ile 63 köprü inşa ediliyor.

KÖKSAL: PROJENİN YARISI BİLE TAMAMLANMADI

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, geçen yılın kasım ayında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yıllardır bitmek bilmeyen Yüksek Hızlı Tren Projesi’ni gündeme getirmişti. Proje temelinin Eylül 2013’te atıldığını hatırlatan Milletvekili Köksal, “Projenin 2015’te biteceği söylendi, bitmedi; 2018 yılında açılacağı belirtildi, açılmadı; 2013’ten bu yana dokuz yılı geçti, projenin yarısı bile tamamlanmadı. Şimdi ‘2025 yılında bitecek’ diye hâlâ vaat veriyor AKP ama görüyoruz ki yıllardır yolun, bu projenin yarısını bile tamamlayamayan bir iktidarla karşı karşıyayız” ifadesine yer vermişti.

 

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM