• DOLAR
  $1.982,68
 • EURO
  $0,3818
 • ALTIN
  $24.501,97
 • BIST
  1,0260
O TAM BİR SPORCU

O TAM BİR SPORCU

Aybüke Karaca Kick Boks’ta genç bir yıldız adayı, ringlerde fırtına gibi esiyor.

AfyonŞehir Gazetesi olarak ilimizde Kültür, Sanat, Spor, müzik ve her alanında başarıyı yakalamış herkesin yanında olmaya karar verdik. Onların başarıları ile onur ve gurur duyuyoruz. Gazetemize düşen en büyük görev de onları sayfamızda siz değerli okurlarımıza farklı açılardan tanıtmalarını sağlamak.

Bugün sayfamızda Kick Boks alanında, on yedi yaşında dünya ikincisi olan genç ve gelecek vadeden cıvıl cıvıl, içindeki başarılı olma aşkını gözlerinde görebileceğiniz, fair play ruhu taşıyan Aybüke Karaca’yı tanıtacağız.

 

Merhaba Aybüke öncelikle güzel keyifli bir sohbetimiz olsun isterim hoş geldin.

 

Merhaba Mustafa hocam hoş buldum. Sizi tanımak çok güzel bir duygu bizim gibi gençlere destek vermeniz onur verici. İnşallah büyük başarılar elde ettiğim sürece AfyonŞehir gazetesini ve sizi hiç unutmayacağım. Başarılarımın AfyonŞehir gazetesinde yer alması için her zaman iletişim içinde olacağım.

 

Aybüke kimdir kaç yaşında kısaca kendini anlatır mısın?

 

 • Adım Aybüke Firdevs Karaca. On yedi yaşımdayım. Afyonkarahisar Spor lisesi okulunda öğrenim hayatımı sürdürüyorum. Okulumu arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok seviyorum. Okul Müdürümüz Nihat Selek hocam en büyük destekçilerimden birisi iyi ki onun öğrencisiyim.

Ailen spor yapmanı destekliyor mu, onlardan kısaca bahseder misin?

 

Güzel bir ailemin arkamdan olduğunu biliyor ve hissediyorum. Özellikle annem beni her konuda destekledi ve hala sürdürüyor. Ne desem ki; bilmiyorum inanın ailem benim hayat mücadelemde başarıya gitmem için öyle mücadele veriyor ki, onların yüzünü güldürmek ve mutlu olmaları için bana sadece çalışmak kalıyor. Allah’ım izin verirse onlara şampiyonluklarımla ödüllendirmek istiyorum.

 

Aybüke spora nasıl başladın? Hangi sporlar senin ilgi alanın

 

 • Dediğim gibi annem sayesinde sürekli farklı branşlarla uğraştım. Hatta ilk sporum jimnastikti. Kick Boks’a başlayınca bırakamadım.

Kick Boks sporunu tanıman nasıl oldu?

 

 • Kick Boksu tanımam ilk önce internet üzerinden oldu sonra Hocam Serdar Şanlı ve Antrenörüm Kazım Köken bana bu konuda hep destek oldular onlar sayesinde kavradım bu sporu.

 

Kick Boks yaparken hangi ruh haline bürünüyorsun?

 

 • Aslında bahsettiğim gibi o bandajı sarmak o eldivenleri giymek ringe çıkmak beni bunların hepsi mutlu ediyor ve gerçekten zevk alıyorum tabi ki bazen zorlanabiliyorum o zaman annem ve hocam çok yardımcı oluyorlar.

 

 1. Uluslararası Açık Dünya Kupasında final oynadın bu şampiyonaya kaç sporcu katıldı ?

 

* 52 Ülkenden toplam 3200 yakın sporcu katıldı. Benim 52 kilo Low Kick branşından müsabakalarda yer aldım. Benim sıkletimde toplam yedi sporcu yer aldı. Final maçında Rus rakibime yenilerek ikincilik kürsüsünde yer aldım.

 

Spor dışında en çok ilgini çeken nedir?

 

 • Spor dışında yemek yapmayı ve kitap okumayı gerçekten çok seviyorum özellikle maç için diyet zamanları yemek yapmayı sevmem çok işime yarıyor diyebilirim.

 

Sporun size katkıları nelerdir?

 

 • Bana tamamen disiplinli olmayı, sıkı çalışmayı ve çok istersek eğer birazda nasibimizde varsa istediğim sonuçları almamı mutlu olmamı sağladı.

 

Hangi takımı tutuyorsun?

 

 • Ben Fenerbahçeliyim. Futbol kısmı olan değil ama onun dışında tüm branşlarda gerek bireysel gerek takım çok güzel başarılarımız var.

Sana iki renk ‘’ Kırmızı ve Beyaz’’ desem aldığım cevap ne olur senden?

 

 • Mutluluk, gözyaşı gelir desem. Milli takım hep hayalimdi hep de hayalim olacak umarım bir gün bende kırmızı beyaz formamızı gururla taşıyabilirim.

 

Spor ile güzellik arasında bir bağ var mı?

 

 • Bu soruyu hiç düşünmedim ama aklımın bir köşesinde bazen Allah’ım çok güzel kızlar nasıl dövüşüyorlar sorusu geldi, böyle düşünürsek bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz çünkü gerçekten güzel kızlar dövüşüyor bu yolda emek harcayıp ülkemizi gururlandırıyorlar.

 

Kitap okuyor musun? okumak deyince ne anlıyorsun?

 

 • Evet. Dediğim gibi ben kitap okumayı çok severim. Okumak deyince sanki o anlığına kendi dünyamdan çıkıp karakterleri yaşamak empati yapmak eğer uyarlayabileceğin güzel şeyler varsa hayata uygulamak derim.

 

Son olarak AfyonŞehir Gazetesi vasıtasıyla sizin gibi gençlere neler söylemek istersin?

 

 • Bizim gibi gençlere onlarla gurur duyduğumu söylemek isterim. Asla sevdikleri şeyleri yapmaktan vazgeçmesinler ara ara düşeceklerdir ama kalkmasını da bilsinler kendi kendilerine. Bir şeyleri başardıklarını görünce o zaman daha mutlu olacaklarına inanıyorum.

 

Mustafa Türk Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM