• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Nuh Köyü’nde sanat fırtınası esti

Nuh Köyü’nde sanat fırtınası esti

Bu yıl 22.’si düzenlenen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamındaki etkinliklerin önemli bir bölümü Sinanpaşa’nın Nuh Köyü İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Üç gün boyunca köyde sanat fırtınası esti. Öğrenciler kadar velilerin de katıldığı etkinlikler köyde unutulmaz anlar yaşanmasına neden oldu.

Bu yıl 22’nci kez gerçekleştirilen Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında, Sinanpaşa’nın Nuh Köyü’ne adeta kültür çıkarması yapıldı. 2-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve Hasan Hüseyin Başkadem’in yönetmenliğini yaptığı festivale ayrı bir renk katan etkinlik, Nuh Köyü’nde gerçekleştirildi. Nuh Köyü İlkokulu’nu merkeze alan etkinliklere ilerleyen günlerde köy halkının da katılımı sağlandı. Köyün her noktasında bir sanatsal çalışmanın gerçekleştirildiği etkinlikler 3 Mayıs Çarşamba günü başladı.  Sanat hayatını İstanbul’da sürdüren ve şimdiye kadar çok sayıda sergi açan ressam ve akademisyen Bolvadinli Ressam Yusuf Taktak’ın eserlerinden oluşan sergi Nuh Köyü İlkokulunda açıldı. Taktak, resimlerini inceleyen öğrencilere resim yapmayı ve sanat hayatını anlattı. Öğrencilerin yaptığı resimleri inceleyip tavsiyelerde bulunan ve soruları cevaplayan Taktak, 1 Haziran’da başlayacak Afyonkarahisar Caz festivalinde tekrar geleceğini belirterek, öğrencilerden o zamana kadar resim yapmalarını bunun karşılığında onlara kendi tablolarının kopyalarını imzalayarak hediye edeceğini söyledi.
ÖZYALÇINERGARİP’İ ANLATTI
Nuh İlkokulu’nda oluşturulan sanat sınıfında yirmi yıldan fazla Cumhuriyet Gazetesinde düzeltmen ve Hürriyet Gösteri Dergisinde Yazı İşleri müdürlüğü yapan Yazar Adnan Özyalçıner çocuklara sanat hayatını anlattı. Öğretmenlik yaptığı yıllarda tanıdığı öğrencisi Garip’in hayatını ve Garip’in zor şartlardaki okuma azmini işleyen ‘Garip Nasıl Okuyacak’ kitabını anlattı.
ÇELİK, ATEŞ ÜSTÜNDE 50 YIL’I ANLATTI
Daha sonra diğer bir sınıfa geçildi burada öğrencilere 1958 yılında fotoğraf çekmeye başlayan ‘İnsan’ adlı sergisini 1973’te açan Fotoğraf sanatçısı İsa Çelik ‘Ateş Üstünde 50 Yıl’ gösterisini sundu. ‘İnsan’ ve ‘doğanın’ ayrı ayrı ve birlikte şiirsel bir uyumu içinde olduğu fotoğraflarını öğrencilere anlattı ve onların sorularını cevapladı. İsa Çelik, doğa harikasının içine kurulu Nuh Köyü’nün eşsiz doğasında hem program öncesi hem de program sonrası bol bol fotoğraf çekti.
YALVAÇ URAL KİTAPLARINDAKİ KAHRAMANLARI ANLATTI
Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin Nuh Köyü’ndeki ikinci günü yazarlar Işıl Özgentürk ve Yalvaç Ural’ın gelmesiyle başladı. Televizyonlar için animasyon dizileri, Milliyet Gazetesinde köşe yazarlığı, çocuk dergisi yöneticiliği ve çocuk kitapları yazarlığı yapan Yalvaç Ural, 4 Mayıs Perşembe günkü etkinlikte, Nuh Köyü sanat sınıfında çocuklarla söyleşi yaptı. Çocuklara bilgisayar oyunları ve cipslerin ne kadar zararlı olduğunu gösteren uygulamalar yaptırdı. Kitaplarındaki kahramanları anlattı ve çok okumalarını tavsiye etti.
ÖZGENTÜRK, ÖĞRENCİLERLE SÖYLEŞİ YAPTI
Senarist, yönetmen, oyun ve köşe yazarı, Cumhuriyet gazetesinde Sanata Bakış adlı köşenin yazarı, ayrıca, Kadıköy Belediyesi Aile Danışma Merkezi’ne bağlı film atölyesi yönetmeni Işıl Özgentürk, öğrencilerle söyleşi yaptı. Birçok film senaryosu ve kitap yazan, köşe yazarlığını sürdüren Işıl Özgentürk, Nuh Köyü İlkokulu öğrencilerine, uzun bir geçmişi olan sanat hayatını anlattı. Kocatepe ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili şiirler okudu.
SANATSAL ETKİNLİKLERE ÖĞRENCİLER DE KATILDI
Işıl Özgentürk’ün programında öğrenciler de sanatsal hünerlerini sergileme imkanı buldu. Nuh İlkokulu öğrencilerinden Fadime Bilgi ve Ayşe Melek Ayçakal şiir okudu, Hasan Hüseyin Balıkkaya masal anlattı. Öğrencilerin gösterdiği sanatsal çaba ve ortaya koydukları anlatılar, konuk sanatçılar ve öğrenciler tarafından dakikalarca alkışlandı.
ÖZGENTÜRK ÖĞRENCİLERLE KURABİYE PİŞİRDİ
Nuh Köyü İlkokulu’nda hayata geçirilen Aşçılık Sınıfı da konuk sanatçıların uğrak noktalarından birisi oldu. Öğrenciler, öğretmenler ve velilerin ortaklaşa yemekler yapıp köyde yalnız yaşayan yaşlılarla birlikte yedikleri Aşçılık Okulu’nu Işıl Özgentürk de ziyaret etti. Özgentürk, öğrencilerle birlikte yaptıkları kurabiyeyi konuklarla ikram etmenin keyfini yaşadılar.
FRANTİSKA OBUA ÜFLEDİ, KÖYLÜLER PATİK HEDİYE ETTİ
Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin Nuh Köyü’ndeki etkinlikleri Perşembe günü öğleden sonra da sürdü. ÇekyalıFrantiskaMatouskova ile PavolPrazenica ‘Obua Piyano İkilisini’ sahneye koydular.   Nuh Köyü İlkokulu bahçesinde öğrenciler ve köy halkının izlediği konsere Sinanpaşa Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Öncel de katıldı. Konser öncesi FrantiskaMatouskova’ya köyde örülen bir patik hediye edildi.
4 YAŞINDAKİ ELİF’İN YETENEĞİ ŞAŞIRTTI
Klasik Müzik Festivali’nin Nuh Köyü’ndeki son gününe çevre köylerden de katılımlar oldu. Nuh Köyü İlkokulu’ndaki Cuma günkü etkinliklere Taşoluk Kasabası’ndan ve Çobanözü Köyü’nden birer ilkokul sınıfı öğrenci geldi. Öğrenciler etkinlikleri heyecanla söyleşi ve etkinlikleri izlediler.
Öğrenciler iki sınıfa bölündü klarnet ve saksafon sanatçıları Bence ve MartonBubreg kardeşler bir sınıfa, Viyolonsel Sanatçısı JakupWillıamGraf diğer sınıfa girdi. Sanatçılar mini konserin ardından farklı sınıfa girdiler.  Milli Eğitim personeli Serkan Dokudur tercümanlığında kendilerini ve enstrümanlarını tanıtıp soruları cevapladılar. Sınıflarda mini konserler verdiler.
Doğum günü olan MartonBuberg’e öğrenciler mütevazı bir kek ile doğum günü kutlaması yaptılar. Buberg kardeşler çok duygulanarak teşekkür ettiler.
JakupWillıamGraf da girdiği sınıflarda konser sonrası enstrümanı olan viyolonseli öğrencilere ve velilere çaldırmayı denedi. 4 yaşındaki Elif Kabadayı’nın yeteneği izleyenleri şaşırttı. Sanatçı JakupWillıamGraf da kendisinin de beş yaşında müziğe başladığını Elif’in bu konuda yetenekli olduğunu söyledi. Öğleden sonra da hava muhalefeti nedeniyle okluda halka ve öğrencilere özel konser verildi. Nuh Köyü’ndeki son programda Daniel Matejča (1. keman), NatálieToperczerová (2. keman), BohumilBondarenko (viyola) ve JakubWillamGráf’tan (çello) oluşan Suk Dörtlüsü konser verdi.  SUK Dörtlüsü klasik müzikten örnek sundular.
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Programlar sonunda bir açıklama yapan Nuh Köyü İlkokulu Müdürü ve Öğretmeni Ömer Sezer, Klasik Müzik Festivali’nin bir ayağının köylerinde düzenlenmesinden mutlu olduklarını belirterek, şunları dile getirdi: “Tüm sanatçıları okulumuzda ağırlamanın mutluğunu yaşıyoruz. Sanki rüyada gibiyiz. Birleştirilmiş iki sınıf ve bir ana sınıfımız olmak üzere toplam 27 öğrencimiz var. Onlara en iyi eğitimi vermek için çabalıyoruz. Bu programlar hem bizim için, hem öğrencilerimiz ve velileri için çok güzel bir deneyim oldu. Bu öğrencilerden bir ressam, bir yazar, bir fotoğrafçı veya bir müzisyen çıkabilir. İmkan verildiğinde yeteneklerinin ortaya çıktığını görmüş olduk. Bu bizlere öğretmenler olarak daha fazla çalışma azmi verdi. Başta Hasan Hüseyin Başkadem ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” Haber Merkezi

Nuh Köyü’ndeki anneler sanatçılar ve tüm katılımcılar için fırın bükmesi yaptılar. Vişne hoşafı ve ayran hazırladılar. Sanatçılar ve konuklar bükmeleri çok beğendiler.

Birçok film senaryosu ve kitap yazan, köşe yazarlığını sürdüren Işıl Özgentürk, Nuh Köyü İlkokulu öğrencilerine, uzun bir geçmişi olan sanat hayatını anlattı, öğrencilerle söyleşi yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM