• DOLAR
  $2.320,9300
 • EURO
  $0,7141
 • ALTIN
  $40.486,3200
 • BIST
  1,1836
NİLGÜN SEÇEN “BU TOPRAKLARA ADINI VEREN ‘ANA’ DIR KADIN”

NİLGÜN SEÇEN “BU TOPRAKLARA ADINI VEREN ‘ANA’ DIR KADIN”

 

Avukat ve Uzman Arabulucu Nilgün Seçen; “Kadın cana can katan, etrafını aydınlatan, hayata renk katan, sımsıcak yüreği ile sevgisi ile hayatı güzelleştiren, evi ev yapan, anne sevgi ve şefkatiyle çocukları yetiştiren demektir” diyerek sözlerine başladı. Seçen; “Hayata meydan okuyan becerikli merhametli fedakâr iyi kalpli zeki kahramanlık destanları yazan, yaşamda hak ettiğimiz yerde olmamızı sağlayan mükemmel bir insandır.  Tırnakları ile kazıyarak mücadelesiyle hak ettiği yere gelen, zorlukların üstesinden gelmeyi başaran yılmayan örnek olandır.  Bu topraklara adını veren “ANA” dır kadın. Azizdir” dedi.

HAYATIMIZ SEÇTİĞİMİZ KADINDIR

Seçen; “Dağ gibi direnişlerinin ardında yumuşak kalpli, şefkatli bir karakter vardır. Annelik iç güdüsüyle bezenmiş tertemiz bir gönül vardır kadınlarda. Kadın annedir hayatta sadece anneler çıkarsız sever çocuklarını hiçbir beklentisi olmadan verir evlatlarına sevgisini anne demek yemeyen yediren giymeyen giydirendir. Anne demek sabahlara kadar başımız da bekleyendir size bu hayatta en çok kıymet verendir. En kötü anlarımız da hep yanımızdadır. Sizin mutluluğunuz için kendi mutluluğunu feda edendir. Yaratılışın hangi tarafından bakarsanız bakın kadın erkeğin bir üst modelidir. Bir yürüyüş bir fotoğraf, bir şiir bir şehir bir şarkı bir renk bir koku bir resim bir romandır kadın. Zarafettir kadın asalettir. Ahmet Altan’ında dediği gibi hayatımız seçtiğimiz kadındır. Çünkü bir kadın değil bir hayat seçersiniz. Kadın erkeğin üst modelidir derken erkekleri dışlamak veya ötekileştirmek niyetin de değiliz. Sadece eşit şartlar altında yaşamadığından daha fazla mücadele ederek aynı konuma geldiklerini ifade etmek isterim” diye konuştu.

KADINLARIMIZ İNSANLIĞIN DEVAM İÇİN OLMAZSA OLMAZIDIR

Seçen sözlerini şöyle sürdürdü; “Esası anma günü olmakla birlikte uygulamada kutlamalara dönüşmüştür. Aslında gönül keşke kadın erkek arasında eşitsizlik olmasa da ayrıca bir özel günü kutlamak anmak zorunda kalmasaydık. Bütün günler kadınlarımızın mutlu olduğu ve kendilerini eşit hissettikleri güzel günler olabilseydi. Ancak ne yazık ki halen günümüzde bile pek kadınımız hak ettiği yere gelemediği gibi 2.ci sınıf insan muamelesi görmektedir. Oysaki kadınlarımız insanlığın devam için olmazsa olmazıdır.

İSLAM DİNİNDE DE KADIN KIYMETLİDİR

“İslam dini kadın erkek bütün insanların yaratılışta eşit olduğunu ilan ederek kadını insanlık şeref ve haysiyetine gerçek benliğine ve kişiliğine kavuşturmuştur” diyerek sözlerine devam eden Seçen; “ Kuran- Kerim kadın ile erkek arasında hiçbir ayrım yapmamakta her ikisine de aynı hak ve sorumlulukları yüklemektedir. Dolayısı İslam dininde de kadın kıymetlidir. Yersiz bahaneler ile kadınlarımız ezilmemelidir. Kadına değer verilmesi gerektiğini en güzel şekilde anlatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden bir kaçını hatırlatmak isterim ey kahraman Türk Kadını sen yerde sürüklenmeyi değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. Dünyada hiçbir kadının kadını ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım milletimi kurtuluşa götürmekte ve zafere götürdüm diyemez.”

MİLLETİMİZ GÜÇLÜ BİR MİLLET OLMAYA AZMETMİŞTİR

Seçen sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun gereklerinden biride kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtiklerini bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir. Temel hak ve hürriyetlere sahip olma yönünde de kadın ve erkek arasında fark yoktur. Her ikisinin de malı şeref ve namusu dokunulmazdır. Din ve vicdan hürriyeti düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından aynı haklara sahiptirler. Kadın ve erkek mal edinme malı üzerinde tasarrufta bulunma evlenme çocuk sahibi olma eğitim ve öğretim faaliyetleri katılma konusunda birbirine eşittir. Haklar bakımında kadın ve erkek arasında fark olmadığı gibi sorumluluk bakımında aralarında ayrım yoktur. Bilinmelidir ki kadın şiirdir şairi belli olmayan, kadın çiçektir koklamaya kıyılamayan. Kadın ne kadar mutlu olursa çocuk ve eşte o kadar mutlu olur. Kadın ne kadar mutlu olursa ülkemiz de o kadar mutlu olur. Kadın varlık sebebidir” diyerek sözlerini tamamladı. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM