• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
NASIL BİR AYAZİNİ?

NASIL BİR AYAZİNİ?

Bir önceki yazımda turizmin nevi şahsına münhasır özellikleri olan Ayazini bölgemizi gezdiğimizi anlatmış bir sonraki yazımda da bu bölge ile ilgili önerilerimizi yazacağımı belirtmiştim.

Biz gezimiz esnasında projenin ana omurgası olan bölgedeki kalıtların ve daha sonra yapılan konutların restorasyonunu, ilimiz ürünlerinde marka olmuş bazı iş adamlarımızın bölgeye yapacağı gastronomi üniteleri, tarihi kalıntıların çevresindeki peyzaj çalışmalarını gezmiştik.

NASIL BİR AYAZİNİ?

Bu ana çalışmaların yanı sıra hiç şüphesiz benim yazacağım tali önerilerin, çalışmaların belki tamamı belki bir kısmı hazırlıkları süren anaproje kapsamında vardır.

Bizim yağacağımız öneriler belki gözden kaçan vardır diye ana projeye katkıda bulunmak ile beraber sık tekrar ile bu güzel ve anlamlı çalışmanın hızla yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, daha çok dikkat çekmek, var olan ilgiyi çoğaltmak, “Nasıl bir Ayazini’ fikrine çoban ateşi yakmaktır.

ORGANİK TARIM BÖLGESİ

Bize anlatılanları gazetelerimiz bölge gazeteleri olarak gündeme getirdi, sayfalarında emeği geçenlerle birlikte yazdı.

Ayazini’ne ulusal ve küresel anlamda dikkat çekeceksek disiplin altına alınan doğa ve tarih ile birlikte bölgenin yaşayan unsurlarını da projenin hassasiyeti doğrultusunda gelişim-dönüşüm-değişim döngüsü içinde, memnuniyet kapsamında rehabilite etmektir.

Bölge tarih ve tabiat zenginliğinin yanında aynı zamanda tarım alanıdır.

Bu yüzden tarım anlamında günümüz insanlarının gittikçe ilgi duyduğu doğal ve organik beslenme ihtiyaçları göz önünde tutularak bölge tarımı organik tarıma yönlendirilmelidir.

DROG BİTKİLER MEMBAI

Bununla beraber ilimizde açılan Orman bakanlığına Bağlı Tıbbî ve Itri Bitkiler Merkezine dinamizm kazandırılmalı ve drog bitkiler (kurutulmuş tıbbi kullanıma hazır) yetiştirilmesi için havza pilot bölge ilan edilmeli, çiftçi drog bitkileri yetiştirmeye özendirilmelidir.

Drog bitkiler ile birlikte bölgeye turizm ve ekonomi değerine paralel olarak lavanta köyü (alanı)zenginliği kazandırılmalıdır.

DAHA ÇOK KATILIM HIZLI GELİŞİM

 Göze ve ruha hitap eden kekik, nane, ıhlamur, lavanta, papatya vbg tıbbi ve aromatik bilgiler havza içine yerleştirilerek gezi alanları çeşitlendirilmeli kalış süresi bu tür komplekslerle uzatılmalıdır.

Seraları dâhil bölgede organik sebze ve meyve alanları geliştirilmelidir. Mesela yetiştirilen kurutulmuş organik sebze ve meyve hijyen paketlerde sunularak bölgedeki markalara yeni markalar eklenmelidir.

Böylece projeye kaynak üretme anlamında Çevre Ve Turizm Bakanlığının yanında Tarım Ve Orman Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda da katkı sağlamışolacaktır.

İMECE MAHALLESİ

 Turizm sadece tabii, tarihî, konaklama ve gastronomi mekânlarından ibaret değildir. Bu yüzden bu projenin hızlanması, gelişmesi sadece vali beyin ve belediye başkanın bireysel gayretleri ile olmaz. Afyonkarahisarda bulunan tüm kurum ve kuruluşlar da taşın altına elini sokmalı, her biri bölgenin geliştirilmesi hamlesinin içine çekilmelidir.

Mesela bölgede Milli Eğitim Bakanlığı bölgede seçilen bir alana Afyon evlerini yansıtan modellerle bir adetmini öğretmenevi, tarım bakanlığı mini ziraat evi, İçişleri Bakanlığı mini bir polis evi, ATSO mini bir ticaret evi, borsa mini bir çiftçi evi, mermerciler örgütü mini bir stonevvsvs yaptırarak orada bir apartlardan oluşan imece mahallesi oluşturulabilir.

EL SANATLARI ÇARŞISI

 Bölgede yaşayan insanlarımız Milli Eğitim Bakanlığı’nın Halk Eğitim başkanlıkları kanalıyla “Yabancı dil, el sanatları, yerel folklorik ürünler (keçe, semer, çarık, yemeni, bakır işleri, tespih, kumaş boyama, nakış, oyuncak bebek, taş ve ahşap oyma, hat, ebru,  cam işleme, halı kilim dokuma, gümüş işleme, kabak oyma, kumaş boyama ve baskı, baston, ebru vs… vs… gibi el sanatları alanlarında kurslar açmalı, bu kurslarda kazandığı becerilerle bu el sanatını meslek-iş edinmek isteyenlere İmece Mahallesinin yanında “El Sanatları Çarşısı” oluşturulmalı.

Oluşturulacak El Sanatları Çarşısında her el sanatı dükkânından bir veya maksimum iki dükkân olmalıdır.

ORGANİK GASTRONOMİ ÇARŞISI

 Afyonkarahisar gastronomi kentidir.

Bu yüzden imece mahallesinin olduğu alanda yapılan el sanatları çarşısının yanında belirlenen alanda Organik Gastronomi çarşısında makul sayıda dükkânlar ile Afyonkarahisar gıda ürünleri (organik bulgur, organik mercimek vs, kurutulmuş organik yerli patlıcan, domates, biber, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, şeker ürünleri haşhaş ürünleri (ezme-yağ-kahvaltılık hashaşella) satışa sunulabilir.

Çarşı mimarisinde yeraltı taşlarımız hissettirilmeli

Önerdiğim çarşılar klasik Anadolu mimarisinde veya mevcut tarihi mağaraların benzeri (imitasyonik) mimaride yapılır ve bu mimari içinde Afyonkarahisar mermeri ve diğer taşlarından yapılan objelerle (sütun, çeşme, zemin kaplama, bulgur dibeği, oturma bankları, bölgenin tarihi eserlerinin duvar kabartmaları) ziyaretçilere hissettirilmeli

Ayrıca çocukları ile gelen aileler için de mini kreş-oyun- bakım alanları da düşünülmeli.

KARAVAN KAMPİNG

Turizmde karavancılık özel bir alandır. Bu sebeple karavancılar için cazip karavan alanları düzenlenmeli, karavancıların tanıtım reflekslerinden ve hızlarından yararlanmak için karavan dernekleri ile iletişime geçilerek ‘Nasıl bir kamp alanı istersiniz’ sorusu ile kullanılabilir albenisi olan karavan alanı yapılmalı, hatta davetler ile bölgede onlara yer tahsisi üzerine öneriler alınmalıdır.

GENÇLİK KAMPLARI

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Gençlik Spor Bakanlığı bünyesinde açılacak gençlik kampları ile izciliğimiz geliştirilir hem de diğer üniversitelerin öğrencilerin davet edilmesi ile öğrencilerin iş güçlerinden ve önerilerinden yararlanılır.

FESTİVALLER

Ayazini başlığında çeşitli sanatsal festivaller düzenlenebilir.

Gençlik kamplarına gelecek öğrencilerin sanatsal etkinliklerinin düzenlenmesi ile ( Ayazini Jazz Festivali, Ayazini Klasik Müzik Festivali, Ayazini Spor Festivali, Kocatepe’den başlayıp Ayazini havzasında bitecek Ayazini maratonu-Ayazini bisiklet turları, Ayazini kısa ve uzun –belgesel film festivalleri, tiyatro festivalleri, dans ve folklorik halk oyunları festivalleri düzenlenerek bölge ve bölge değerleri sürekli zinde tutulabilir.

ULAŞIM

 Anadolu’da gömleği nasıl iliklersen sonrakileri de öyle iliklersin diye bir söz vardır.

Bölgeye gidiş hangi güzellikte olursa ondan sonraki tüm etkinlikler de o güzellikte olacaktır.

Aracı olan-olmayan gezginlere öyle bir otantik ulaşım sunulmalı ki gezi tadı daha başlangıçta iştah açıcı ve doyurucu olmalı…

Bölgenin gazetecilere 10 0caktaki tanıtımında trenin kullanılması etkileyici bir tanıtımdı.

Bu sebeple Afyon garından bölgeye kadar gidecek ve sadece bu amaçla kullanılacak nostaljik tren turları gezinin başka bir keyif verici yönü olacaktır.

Böyle bir nostaljik trenin varlığı gezgin açısından veya termal otellerdeki misafirler açısında aynı zamanda Afyonkarahisar merkezine de giriş demektir.

Böyle bir güzergâh için ulaştırma bakanlığı da tanıtımın içine çekilerek Gazlıgöl istasyonundan havzaya demiryolu hattı yapılmasını gerektirecektir.

(Bu nostaljik trenler bir zamanlar İzmir’de kent içi toplu taşıma amaçlı kullanılan banliyö vagonlarının temini ve bunların modifiye edilmesi ile kimsede bulunmayan nostaljik ulaşımın doğmasına sebep olacaktır. Hattın Emre Gölüne kadar uzatılması, havzada gezgin sirkülasyonunun oluşturulması ile dar sermayeli yatırımcılar inovasyonik düşünmelere ve yatırımlara sebep olacaktır)

GEZİ REHBERLERİ

 Bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin envanteri bir bölge haritası üzerine dökülerek ziyaretçiye bir ön bilgi kaynağı oluşturulmalıdır.                

Havza tarihi, tabiatı, florası, mitolojisi ile ilgili halk eğitim müdürlükleri vasıtasıyla gezi rehberi yetiştirme kursları açılmalı,

Çift koltuklu fayton ve yaylı arabalar yerine geçen elektrikli bisikletler ve bunları kullananrehberlerin gezdirdikleri ziyaretçiler bazı pilot yerlerdeki kır bahçesi türü alanlarda mola anlamında konaklatılmalı ve bölge ile ilgili tarihi sıcak sohbetlerle tanıtım ortamları sağlanmalıdır.

ÇİFT KANATLI AHŞAP KAPILARIN KORUNMASI

Gezdirildiğimiz alanlarda görüyoruz ki vatandaşların tarih ile içiçe olan evleri hem dış cephe olarak iyileştirmeye gidilirken evlerin avlularında ve içlerinde bulunan tarihi mekânlar ziyarete aslına uygun çevre temizliği yapılarak ziyarete açılıyor.

Bazı evlerin iyileştirmelerinde avlulara giriş kapılarının ketal kapılardan yapıldığını gördük.

Oysa birçok evin avlu girişlerinde neredeyse aynı tip yapılmış çift kapılı ahşap kapılar hala duruyor.

Avlu girişlerindeki tarihi ve doğal dokuya yama gibi duran metal kapılar yerine yine eskisi gibi çift kanatlı ahşap kapıların yapılması, kendini kurtarabilmiş kapıların iyileştirmelerinin yapılması tarihsel bütünlüğü sunma anlamında daha gerçekçi olur diye düşünüyorum.

BİZE DÜŞEN DESTEKLEMEK

Yetkililerin özellikle Vali Gökmen Çiçek’in, İhsaniye kaymakamının ve Ayazini halkının bölgenin tanıtımına özen gösterdiği, önemsediği 10 Ocak tanıtım günündeki heyecanlarından belli olmaktadır.

Biz her ne kadar Ayazini tırnağında ya da ana başlığında yazıp konuşsak da havza bir bütündür.

Havzada bulunan tüm değerler (Emre Gölü, mağaralar, inler, Döğer Kervansarayı, belli alanlara yapılacak konaklama alanları vbg) alanlar bir bütünlük içinde sunulursa buraya yapılacak olan ziyaretleri günü birlik ziyaretler olmaktan çıkartır.

İşte ben de bu yazı vesilesi ile çorbada tuzumuz bulunsun diyerek belki de var olan ve projelendirilen ayrıntıları yazmak istedim.

Vatandaşların söylediğinden ve gezi sırasındaki heyecanlardan anlıyoruz ki Vali Bey buraya öncekilerden biraz daha fazla ilgi ve özen gösteriyor.

Bize de düşen O’nu desteklemek ve yardımcı olmak.

Bu alan ile ilgili yazılarımıza yine devam edeceğiz.

 ZAFER MURAT ÇAKIR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM