• DOLAR
  $1.243,59
 • EURO
  $0,3667
 • ALTIN
  $21.441,19
 • BIST
  1,0557
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
MUTLULUK PARILTISINI GÖREBİLMEK
 • 0
 • 405
 • 03 Şubat 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

Sevgili Canlar!

Allah katında güzel bir yerimizin olmasını istiyorsak ki mutlak çoğumuz isteyenlerdeniz, Ehl-i Sünnet ve’l Cemaat’in inandığı gibi inanalım. Her iki cihanda mesut ve mutlu olmanın yolu bu olsa gerek.

Bir diğer önemli husus Yüce İslam Dinimizin ana hükümlerini, yani, farz, vacip, helal, haram, şüpheli şeyleri bilmek de önemli bir vazifedir.

Bir diğer önemli husus da öğrendiklerimize amel etmektir. Öğrendiklerimizi başkalarına öğretmek ve tebliğ etmektir. Başkalarına karşı temsil ve tebliğ görevlerini bi hakkın yerine getirmektir.

Bir diğer önemli husus da Evliya-ı Kiramın terbiyesine girmektir. Kişi her ne kadar bazı şeyleri bilse de bilemediği ve anlayamadığı birçok konu vardır. Bunlar işte Allah dostlarından öğrenilir.

Şurası da hiçbir zaman unutulmamalıdır ki kişinin yaşı ve başı ne olursa olsan her zaman talebe hükmündedir ve hayatta öğreneceği birçok bilgiler vardır. Hal böyle olunca yirmi dört saatlik zaman diliminin hiç değilse bir saatini bu konulara ayırmalıdır kendini bilenler.

&&&

ZİKİR MESELESİ

Şurası da bir gerçektir ki ihtiyaç da olsa dünyevi meşguliyetler nihayet dünya ile ilgilidir. Ahiret hesabında “ZİKİR” yükümlülüğümüzün yerine getirilmesi kadar hayırlı bir semere veremez. Ebedi olması hasebiyle bizim önceliğimiz ahirettir.

Bütün ibadetlerin özü olan zikir, Allah Teâlâ’yı yâd etmek, O’nun rızasını umarak emir ve yasaklarını hata aktarmak, hamd-ü senada bulunmak, her an O’nun tarafından denetlendiğimiz hakikatinden gafil olmamaktır. İbadetler hususi birer zikirdir elbette ama zikir, mademki kulluğun olmazsa olmaz şartıdır, bunlarla sınırlı değildir. Kur’an’ı Kerim’de akl-ı selim insanlar için, “Onlar, ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar.” (Al-i İmran Su. 191) buyrulmaktadır suretiyle her halükarda Allah’ı zikirden geri durmamak gerekir.

Öyleyse dünya pazarı ahiret pazarına mani olmamalıdır.  “Kişi nerede daha çok yaşacaksa orası için hazırlık yapsın.” Hadis-i Şerifini de unutmamak gerekiyor.

Kendini bilen kişi bu dünyanın geçici ve yalan olduğunu bilmelidir. Mümkün olduğu kadar ahirete yatırım yapmaya çalışmalıdır. Sevap heybelerini doldurmaya bakmalıdır.

&&&

Sevgili Canlar!

-Gelin hep beraber Kur’an ve Hadise sımsıkı sarılalım.

-Her türlü hevayı hevesi bir kenara itmeye bakalım.

-Hiçbir zaman hiçbir kimsenin gıybetini yapmamaya çalışalım.

-Başkalarının kusurlarını görmemeye çalışalım.

-Elimizde olanla yetinelim ve başkasının elinde olana haset etmeyelim.

-Çocuklarımıza küçük yaşlarda milli ve manevi değerleri vermeye çalışalım.

-Hiçbir zaman yalana tevessül etmeyelim.

-Güzel huy sahibi olmaya bakalım.

-İnsanlarla iyi geçinmeyi öğrenelim.

-Kitap kurdu olma yolunda çok mu çok gayret sarf edelim.

-Her gün yatmadan önce kendimizi mutlaka hesaba çekelim.

-Hak yolunda durmadan mesafe kat etme çalışmalarına hız verelim.

&&&

Günün İncisi:

“Bir kadın edepten daha güzel bir elbise giymemiştir. Bir erkek edepten daha güzel bir servet edinmemiştir.” İmam-ı Gazali (k.s.)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM