• DOLAR
  $1.281,31
 • EURO
  $0,3892
 • ALTIN
  $16.949,16
 • BIST
  1,0474
MÜSİAD’dan 11  üye istifa etti

MÜSİAD’dan 11  üye istifa etti

ATSO seçimleri öncesi MÜSİAD’da istifalar olacak şeklindeki iddialar gerçeğe dönüştü. MÜSİAD Şube Başkanı Ercan İşlek’in “İstifa yok, söylentileri yayanları mahkemeye vereceğiz” açıklamasından saatler sonra önceki gün  başkan yardımcısı Suat Sayın’la birlikte 10 üye, noter kanalıyla istifa etti.  Dün de Beytullah Şapçı istifa ederken, istifaların sayısı 11’e yükseldi. MÜSİAD’a yakın kaynaklar, “Yeni istifalar olabilir” diyerek, istifaların süreceğini sinyalini verdiler.

ATSO seçimleri öncesi MÜSİAD’da istifalar olacak şeklindeki iddialar gerçeğe dönüştü. MÜSİAD Şube Başkanı Ercan İşlek’in “İstifa yok, söylentileri yayanları mahkemeye vereceğiz” açıklamasından saatler sonra 10 üye noter kanalıyla istifa etti. Önceki gün istifa eden üyeler: Başkan Yardımcısı Suat Sayın, üyeler Hacı Sait Evrenkaya, Osman Erdem, Mesut Araç, Bilal Çiftçi, Genç MÜSİAD Başkanı Sezer Sayılı, Genç MÜSİAD üyeleri Ramazan Arslan, Ahmet Aktürk, Mustafa Baran Çakan, Mustafa Ali Kurt. Dün de Beytullah Şapçı istifa etti. Toplamda 11 üye istifa etmiş oldu.

ATSO seçimleri öncesi toplumun her kesiminde yaşanan küçük çaplı gerginlikler, MÜSİAD’da depreme dönüştü. Bir süredir kamuoyunda dillendirilen “MÜSİAD’dan istifalar olacak” söylentiler yoğunlaşınca dernek yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Afyonkarahisar Şube Başkanı Ercan İşlek imzasıyla yayınlanan açıklamada, istifa iddialarının asılsız olduğu ileri sürüldü. Açıklamadan bazı başlıklar şöyle:

MÜSİAD, İSTİFALAR OLACAK DİYENLERİ MAHKEMEYE VERMEKLE TEHDİT ETMİŞTİ

“İşlek, ATSO seçimlerine kısa bir süre kala bazı basın yayın organlarında çıkan asılsız haberleri mesnetsiz ve dayanaksız olarak nitelendirdi. Başkan İşlek yaptığı açıklama bu tür iddiaların manidar olduğunun altını çizdi. Yaşanan gelişmeler üzerine bazı basın yayın organlarında yer alan asılsız haberler, mesnetsiz ve dayanaksız iddialar hem kurumumuz hem de üyelerimize yönelik iyi niyetli olarak nitelendirilemeyecek bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Seçime 1 hafta kala böyle iddiaların ortaya atılmış olması manidardır. Bu vesileyle, basın yayın organlarında yer alan içeriklerin asılsız olduğunu, konuyla ilgili gerekli yasal süreçlerin işletileceğini paylaşmak isteriz.”

MÜİSAD’DAN 10 KİŞİ İSTİFA ETTİ

Ne var ki, bu açıklamadan saatler sonra, MÜSİAD’dan 10 üye zehir zemberek bir açıklamayla istifa ettiklerini duyurdu. İstifa eden isimler şunlar. MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı Suat Sayın, üyeler Hacı Sait Evrenkaya, Osman Erdem, Mesut Araç, Bilal Çiftçi, Genç MÜSİAD Başkanı Sezer Sayılı, Genç MÜSİAD üyeleri Ramazan Arslan, Ahmet Aktürk, Mustafa Baran Çakan, Mustafa Ali Kurt. İstifa eden isimlerin kaleme adlıkları açıklamaa, Ercan İşlek’in şube başkanı olduğu MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi yönetimine ağır eleştiriler yöneltildi. Açıklama şöyle: “Ulusal ve uluslararası düzeyde bağımsız ve bağlantısız hareket eden bir işadamları derneği olan MÜSİAD, önceden belirlenen ilke ve değerleri paylaşan üye sayısını artırmak, üyeleri arasındaki dayanışmayı geliştirmek ve kendi içinde sağladığı bu birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile kurulmuş ‘kamu yararına dernek’ statüsüne sahip  ‘Sivil Toplum Kuruluşudur.’

 

YÖNETİM İŞ İNSANLARINI BİRBİRİNE DÜŞÜREN EYLEM VE SÖYLEMLERDE BULUNMAKTADIR

Ancak, birlik ve beraberlik amacı ile yola çıkılmasına rağmen, MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi ATSO seçimlerinde MÜSİAD ilkelerine uygun hareket etmemiş olup, bırakın birlik ve beraberliği, Afyonkarahisar iş insanlarını birbirine düşüren eylem ve söylemlerde bulunmaktadır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasında gerek Meclis Üyesi gerekse diğer kurullarda bir çok MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi üyesi görev yapmıştır ve yapmaktadır. Ayrıca 1 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan seçimlerde birçok MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi üyesi kendi meslek gruplarında Seçimlerde Başkan adayı olarak Hüsnü Serteser ile birlikte seçimlere katılmaya karar vermişlerdir.

MÜSİAD AFYONKARAHİSAR ŞUBESİ ÜYELERİ KARŞI KARŞIYA GETİRİLMİŞTİR

MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi ATSO seçimlerinde meslek gruplarında aday olan üyelerini desteklemek yerine, ATSO Başkan Adayı Hüsnü Serteser’in listesinde MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi üyesi olan kişilere karşı liste çıkartmıştır. Yani Meslek gruplarında MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesi üyeleri karşı karşıya getirilmiştir. Dostluğun ve kardeşliğin çok önemli olduğu şu günler de ,MÜSİAD’ın ne hedeflerine, ne amaçlarına , ne misyonuna nede vizyonuna uygun olmayan bu davranışı sergilemesi, MÜSİAD Afyonkarahisar Şubesinin, MÜSİAD’ın ilke ve hedeflerinden şaştığı ve vazgeçtiği anlamına gelmektedir. Bu güzide kuruluşu bu hale getiren eylem ve söylemleri gerçekleştiren Afyonkarahisar MÜSİAD Şubesi yönetiminin bu tavrını tasvip etmiyor ve istifa ediyoruz.”

YENİ İSTİFALAR GELEBİLİR

Öte yandan, MÜİSAD’a yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre,  “Yeni istifalar olabilir.” Başkan İşlek ve yönetimin taraflı tutumunun “Birleştiricilik” şiarıyla yoıla çıkan dernekte sıkıntılara yol açtığını belirten kaynaklar, “Yeni istifalar gelirse şaşırmamak lazım. Burası neticede bir iş insanlarının bir araya geldiği örgüt. Siyasi parti değil. Bu kadar tarafgir davranmaya kimsenin hakkı yok” diye konuşarak, istifaların süreceğini sinyalini verdiler. Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM