• DOLAR
  $2.292,2900
 • EURO
  $0,7051
 • ALTIN
  $39.880,4200
 • BIST
  1,1846
Mülk sahibinin elinden alıp satılamaz

Mülk sahibinin elinden alıp satılamaz

Afyonkarahisar Belediyesi Meclis toplantısının en önemli gündemlerinden birisi Mısri Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesindeki son gelişmeler oldu.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Mimar Hüseyin Hüsnü Taşer, Mısri Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesindeki son gelişmelerin akıbetini sordu.

Belediye Meclisi olağan toplantısında konuşulan gündemlerden birisi de Mısri Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi oldu.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Mimar Hüseyin Hüsnü Taşer, projesindeki son gelişmelerin akıbetini sordu. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek soruyu cevaplayarak şöyle konuştu; “ Çevre Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’la Şubat ayında görüştük. Sayın Bakanımıza durumu izah ettik. Kendisi hem mektepli hem alaylıdır. Daha önce kendisi Türk Konut’un başındaydı. Uygulamayı çok iyi biliyor, pratik zekâsı çok üstün. Görüşmemizde maliyetlerden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 30 oranda benim vatandaşıma hediyem olacak sözünü hatırlattık. Sayın Bakanımıza ısrarcı davrandık oranı yüzde 40’a çıkardı. Yani maliyetten yüzde 40 oranda indirim yapılarak mülk sahiplerine verilecek. Mısri Mahallesi’ndeki hemşehrilerimiz şunu zannediyorlar; TOKİ burayı yapıp elimizden arazimizi alıp bizi kapı dışarı koyacak. Böyle bir şey yoktur. Orada yapılan gayrimenkuller birinci derece de orada ikamet edenlerin yani mülk sahiplerinindir. Şayet mülk sahiplerinden alan olmazsa orada kiracı olarak ikamet eden insanlarımıza teklif edilecek. Üçüncü şahıslara mülk sahibinin elinden alıp satma durumu söz konusu değildir.”

TAPU KAYITLARINI TEK TEK ÇIKARDILAR

Zeybek sözlerine şöyle devam etti; “ Arkadaşlar çalışıyor. İhalesi 25 Şubat 2021’de yapılacaktı. Tarihi 25 Mart 2021’e öteledik. Yarın veya öbür gün Sayın Bakandan bir randevu daha talep edeceğiz. İhaleyi Nisan ya da Mayıs ayına öteletip iyice olgunlaştırmayı düşünüyoruz. Vatandaşımızın mağdur olmaması için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Yüzde yüzlük kesimi memnun edebilir miyiz, Onu bilemiyorum. Pek mümkün gözükmüyor. Belediye Başkan Yardımcımız Murat Öner ve arkadaşlarımız tapu kayıtlarını tek tek çıkardılar” diye konuştu.

TAPULAR ÜZERİNE ŞERH DÜŞÜLDÜ

Zeybek, “Mısri Mahallesi Kentsel Dönüşüm çalışmasında kısaca biz halkımızın yanındayız. Birileri kalkıp da bize karşı Belediye’ye karşı vatandaşı kışkırtmasın.” diyen “Belediye olarak biz burada kentsel dönüşüm projesinin sekreteryasını yapıyoruz. Çünkü 2013 yılındaki bu bölge Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan edilmiştir. Tapular üzerine şerh düşüldü. Bizim Belediye olarak o şerhi kaldırmaya yetkimiz ve orada bir imar uygulaması yapmaya yetkimiz yoktur. Zaten oradaki yapıların 88’i ruhsatlı diğerlerinin hiçbirinin ruhsatı yoktur” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner konu hakkında uzun ve detaylı bir sunum yaptı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM