• DOLAR
  $2.410,1500
 • EURO
  $0,6030
 • ALTIN
  $36.167,7800
 • BIST
  1,1200
Muhtarlara ‘MAKS’ Eğitimi verildi

Muhtarlara ‘MAKS’ Eğitimi verildi

 

Afyonkarahisar Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nün düzenlediği Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Muhtar Eğitimi, dün Belediye Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleşti.

Eğitim Toplantısı’na İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri, Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Demirhüyük, İdare ve Denetim Müdürü Tuncay Eroğul, Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur, muhtarlar ve İl Nüfus ve Vatandaşlık personelleri katıldı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Valiliği’nin destek ve katkılarıyla muhtarlara, Nüfus Teşkilatı ve Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Modülü Eğitimi verildi. Nüfus Teşkilatının tanıtımıyla başlayan eğitim, nüfus işlemlerinin her alandaki öneminden bahsedilmesiyle devam etti. Nüfus işlemlerinin doğumla başlayan ama ölümle bitmeyen ve Türkiye’nin hafızası olan bir hizmet olduğu dile getirildi. Daha sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetler ve getirdiği yenilikleri içeren videoların gösterimleri yapıldı. Genel Müdürlük ve Aselsan’ın işbirliğiyle yapılan, her adrese tek tuşla ulaşım sağlayan veri tabanına sahip, yerli ve milli bir proje olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS)’ın tanıtımını yapan video izletildi.

“MÜDÜRÜMÜZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Video eğitimi sonrasında protokol konuşmalarına geçildi. Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur açılış konuşmasında, “Bugün burada Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Muhtar Modülü’nün daha iyi kullanılması, sistemde yapılan değişiklikler ve güncel bilgilerin aktarılması konusunda toplanmış bulunuyoruz. Bu organizasyonda katkısı bulunan sayın müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Katılımınızdan dolayı hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

MUHTARLARA GÜVENİ TAM

Sonrasında konuşmalarını yapmak üzere İdare ve Denetim Müdürü Tuncay Eroğul kürsüye geldi. Eroğul bu tür eğitimlerin, vatandaşlara hızlı ve etkin hizmet edebilmek için başlatılan eğitimlerden ilki olduğunu söyledi. Muhtarlar için Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nin çok önemli olduğunu söyleyen Eroğul, projenin takip edilmesi konusunda muhtarlara güveninin tam olduğunu dile getirdi.

“SONRAKİ NESİLLERE SAĞLIKLI DATALAR OLUŞTURULMASI GEREK”

Ardından konuşma yapan Afyonkarahisar Belediyesi Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Demirhüyük, yerel yönetimler için dijital dönüşüme katkı sağlayan böyle bir program yapıldığından dolayı teşekkürlerini iletti. Dijital hafıza oluşturmanın çok önemli olduğunun altını çizen Demirhüyük, öncelikle muhtarlara bu tanıtımın yapılmasının daha önemli olduğunu dile getirdi. “Belediye olarak başkanımızın talimatıyla her zaman bu dönüşüme katkı yapmaya hazırız” diyerek sözlerine devam eden Demirhüyük, yerelde de istişare halinde belediye hizmetlerinin götürüldüğünü ifade etti. Nüfusla ilgili olarak dijital hafıza oluşturmanın öneminden bahseden Demirhüyük, sonraki nesillere sağlıklı datalar oluşturulması ve kaliteli bir miras bırakılması gerektiğini vurguladı.

MUHTARLIĞIN TARİHİNDEN BAHSETTİ

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan Tanyeri kürsüye geldi. Muhtarların görev ve yetkileriyle ilgili bazı bilgilerden bahseden Tanyeri muhtarlığın tarihinin oldukça eskiye dayandığını ve ilk teşkilatlanmanın 1829 yılında olduğunu ifade etti. Muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü de kutlayan Tanyeri, “Bu millete hizmet için şehit düşen muhtarlarımız başta olmak üzere, halen görevi başında olan kıymetli muhtarlarımızın aileleriyle birlikte sağlık, esenlik, huzur dolu günler temenni ediyor, saygılarımız arz ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

MUHTARLAR DAHA ETKİN VE VERİMLİ ÇALIŞABİLECEK

Konuşmaların ardından Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Muhtar Modülü sunumuna geçildi. Muhtarların yetki ve sorumluluklarını daha hızlı, etkin ve verimli şekilde yürütebilmeleri amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Muhtar Modülü’nün uygulamaya konulduğu anlatıldı. Muhtar Modülü ile muhtarların, sorumluluk alanlarına yapılan yerleşim yeri ve diğer adres bildirimlerinin güncelliğini takip etmelerine, mevzuat ile kendilerine düzenleme yetkisi verilen belgeleri elektronik ortamda üretebilmelerine ve tebligat hizmetlerini daha sağlıklı şekilde yapmalarına imkân sağlandığı ifade edildi. Ömer KOÇAK

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM