• DOLAR
  $2.292,2900
 • EURO
  $0,7051
 • ALTIN
  $39.880,4200
 • BIST
  1,1846
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
  MUHABBET PENCERESİNDE BAKIŞ
 • 0
 • 364
 • 05 Mart 2021 Cuma
 • +
 • -

 

Ey Sevgili Kardeşim, Canım Dostum!

İnsansın sen. Rabbimin özene bezene yarattığı bir varlıksın sen. Mahlûkların en şereflisisin sen. Rabbimin günde 360 defa kalbine nazar ettiği nadide bir inci hükmündesin sen. Rabbim seni seviyor ki sana akıl, fikir, iz’an, sevgi, saygı, muhabbet, hoşgörü, yardımlaşma, birlik, beraberlik, iman ve sağlık gibi çok güzel nimetlerle bezenmiş. Üzerinde bulunan organları şöyle bir paraya vursak sen var ya trilyoner bir varlıksın. Rabbim seni has bülbüller gibi yaratmış. Yevmi kıyamette senin Cehenneme değ4il de Cennete gidebilmen için Peygamberler, nebiler ve hemen hemen her devirde Allah (c.c.) kendi sevdiği dostlarını, erenlerini, evliyalarını göndermiş onları sevin ve onlara tabi olun diyerekten. Sana verilen her nefesin, her saatin, her dakikanın, her saniyenin hesabını vereceğini hatırladın mı? Her bir işe sadece ve sadece Allah rızası için yaparken besmele ile başlamayı şiar edindin mi? Her bir insanı kusuruyla kabul edip hiçbir kusurunu deşifre etmemeyi alışkanlık haline getirdin mi?

Ey Sevgili Kardeşim, Canım Dostum!

Sen ki Allah’a karşı görevlerini bi hakkın yerine getirebiliyor musun? Kulluk görevlerini bi hakkın yerine getirebiliyor musun? O’nun göndermiş olduğu velileri, erenleri, evliyalara seviyor ve onların yolunda gidebiliyor musun? Kalbine hiç arada bir baktın mı? Akşamları her gün yatmadan önce kendi kendini hesaba çekebildin mi? Eksiğini, gediğini görerek kendine bir çeki düzen vermeye çalıştın mı? Fakirin, fukaranın, yetimin yaralarını sarmak için çaba ve gayret gösterdin mi? Yolda kalmışların yardımına koştun mu? Geceleri o sevimli tatlı uykunu terk ederek teheccüd namazını kılabildin mi?

Ey Sevgili Kardeşim, Can Doustum!

Her hafta Pazartesi ve Perşembe günleri Allah rızası için oruç tutabildin mi? Haftanın bir gününde cebinde ne kadar paran varsa hiç çekinmeden himmet edebildin mi? Öğlen namazının son sünnetini, yatsı namazının son sünnetini iki değil dörder rekât olarak kılabildin mi? Rüzgârın uğultusunda, yağmur tanelerinin düşüşünde, kar tanelerinin yere inişlerinde, yere düşen yağmur damlalarının tekrar gökyüzüne çıkarak geri gelişlerindeki hikmeti sezebildin mi? Beş vakit namazını cemaatle eda ederken seni yaratan Yüce Allah (c.c.)’la sohbet ettiğinin farkına varabildin mi?

Ey Sevgili Kardeşim, Can Dostum!

Bu dünyaya niçin geldiğine hiç kafanı yordun mu? Ayda bir hatmi şerif yaptın mı? Ağzına fermuarı çekerek girene ve çıkana azami dikkati gösterdin mi? Selamı toplum arasında yaymaya, hemen hemen her gün sofranda misafir bulundurmaya, sılayı rahim yapmaya özen gösterdin mi? Şu dünyada bulanan her bir insanı sadece v e sadece Allah rızası için sevebilmeyi denedin mi? Onbeş günde bir sükût orucu tutmayı denedin mi? Yemeğe oturmadan önce her yemek öncesi ve sonrası ellerini sünneti seniyye olduğu için yıkamayı alışkanlık haline getirerek çocuklarına örnek olmaya çalıştın mı?

Ey Sevgili Kardeşim, Can Dostum!

Allah (c.c. dostlarının hayatlarını okuyarak, menkıbelerini dinleyerek ders alanlardan oldun mu? Sürekli olarak abdestin bozulduğunda hemen abdest almayı alışkanlık haline getirdin mi? Kur’an-ı Kerim’den her gün en azından yetmiş ayet okuyanlara dâhil oldun mu? Yirmi dört saat zarfında sürekli solarak seni yaratan Yüce Allah (c.c.)’ı anmayı, zikretmeyi, fikretmeyi bildin mi? Allah (c.c.)’ın vermiş olduğu nimetlere karşı şükretmeyi bilerek çocuklarına öğretmeye çalıştın mı? Çocuklarını milli ve manevi değerler ölçüsünde yetiştirmek için azami gayret ve çaba gösterdin mi?

İşte bunları yapabiliyorsan unutma ki ve bil ki sen Allah(c.c.)’ın bir VELİ kulusun ve Cennete girmeye en büyük adaysın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM