• DOLAR
  $2.530,5200
 • EURO
  $0,8729
 • ALTIN
  $39.949,3800
 • BIST
  1,2127
Modern Sanayi Sitesi çırak ve usta yetiştirmek için büyük bir okul

Modern Sanayi Sitesi çırak ve usta yetiştirmek için büyük bir okul

 

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak, esnafın çalıştıracak çırak bulamadığını söyledi.

ESOB Başkanı Konak,  çırak kalfa ilişkileri, kalfa usta ilişkilerinin özlemi çekildiğini belirterek, “Artık iş yerlerinde, çırak bulmak çırak yetiştirmek bir hayal oldu” dedi.

Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak; Geçmişte,’Altın bileziği’ takma uğruna karın tokluğuna çalışan çocuklar bu gün haftalık 100 TL’ye bile çalışmadıklarını kaydetti. Çırak bulmak, çırak yetiştirmek eski günlerde kaldığını dile getiren Konak;  “Çırakların, bugün yok olduğunu görüyoruz, mesleki teknik eğitimin henüz yaygınlaşmadığı 30, 40 yıl öncesine kadar. Zanaatı ustalarından ‘alaylı mektebi’ tabir edilen işyerlerinde öğrenen çırakların, bugün tam donanımlı, eğitim merkezleri bulunmasına rağmen sayıları her geçen gün azalmaktadır.”

ÇIRAKLAR İŞİ DE AHİLİĞİ DE USTALARINDAN ÖĞRENİRLERDİ

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; “Bugün tüm meslek dallarında maalesef çırak bulmak çok zorlaştı. Bir zamanlar okul tatillerinde terzi, kasap, fırın, kaportacı, demirci, fotoğrafçı da çalışmak için veliler çocuklarını sokaklarda başıboş gezmesinler diye bir zanaata korlardı ustaya da tembih edilirdi, sanatı belleme açısından. Ustaya, kalfaya karşı gelir işyerinde denileni yapmazsa “cezasını siz verin eti senin kemiği benim” derlerdi. Çocuklardan okula devam edemeyenler okuldan alınır birer sanatkâr olmak üzere askere gidene kadar ustalarının yanında kalır meslek öğrenilirdi ve ustalarının yanından ayrılmazlardı. Asker dönüşünde ise yine ustasının yanında çalışır işyeri açacak duruma geldiğinde ustadan icazet alınır ve öyle işyeri açabilirlerdi, şimdiki gibi kalfalık ustalık belgesi almak için yıllarca uğraş vermeye de gerek yoktu. Meslek ahlakı dediğimiz, unsurları da ustalık belgesini de ahiliği de ustalarından öğrenirlerdi” dedi.

“28 ŞUBAT KARARLAR ALINDIĞINDA 3 BİN 600 ÇIRAĞIMIZ VARDI”

“28 Şubat kararlar alındığında Afyonkarahisar’da 3 bin 600 çırağımız vardı. Bu 2 yıl önce 500’ün altına düştü” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Konak; “ 2 yıl önce yeni destekler verilmeye başlandı bu çıraklara 4 yıl boyunca asgari ücretin belli miktarını devlet işverene veriyor. İşveren de çırağımıza ödüyor, yani bizim ustamız sanatkârımız çırağına ödüyor devlette ona ödüyor. Bundan dolayı şuanda binlerde sayı şuan biraz artış var. Ama tabi bizim devletten talebimiz var bu konuda, bu rakamın artırılması. Bugünde geçmişte de esnafla sanatkâra gelenler kırsal kesimden geliyordu. Okuma imkânı olmadığı için ilkokulu bitirdiğinde çıraklığa veriliyordu” ifadelerini kullandı

ESKİDEN YETER ARTIK ÇIRAK GETİRMEYİN DİYORDUK

Konak; “Özellikle yaz geldiğinde sayısı belirsiz insan gelirdi. Çırakların babası ustaya derdi ki parasını ben ödeyeceğim. Çünkü çocuk buraya bağlansın, bir şeyler öğrensin diye. Bugün maalesef esnaf ve sanatkârda bu konuda sayının azalmasından dolayı büyük sıkıntılar var. Şimdi gelen çırak kaç para vereceksin diye geliyor. Çırakların babası eti senin kemiği benim diyordu, öyle meslek öğreniyordu. Ekonomi kötü diyorlar, geçmiş ile kıyaslarsak ekonomi kötü değil. İnsanoğlu daha iyiye daha iyiye dediği için bugünkü şartları beğenmiyoruz biz. Her evde televizyon buzdolabı var ama tüketim toplumu haline geldik, bizi yönetenlerin sorunluluğu olduğu kadar bizlerinde sorunluluğu var bizlerde işin ucundan tutmuyoruz. Hep diyoruz ki çocuğumuz okusun doktor, öğretmen olsun ama sanatkârlığa kimse göndermiyor” diye konuştu

 

SANAYİ SİTELERİ DE BİZİM OKULLARIMIZ

Bizde ilk defa çıraklık kanunu 1976 yılında çıkartılmış. Sonra 1986’ da revize edildi, revize edilmeden önce bizdeki esnaf ve sanatkâr temsilcileri Avrupa’ya gidip birçok ülkede inceleme yapıyorlardı. En yakın eğitim sistemini Almanya’da görüyorlar ve Almanya’da ki sistemi Türkiye’ye getiriyorlardı. Birazda bu konuda çocuğun başarısını veli yerine bu işe öğretmenler karar vermeli. Bakıyoruz ülkede bir sürü ziraat mühendisi var. Birçok meslekte böyle, bunların böyle olacağına belli yaştan sonra mesleğe yönlendirilse esnaf ve sanatkâr noktasında sıkıntı olmayacak. Bizim gelişmemiz, üretmemiz çok daha fazla olacak. Atladığımız nokta burası. Tabi sanayiyi yaymak içinde esnaf ve sanatkâra önem verilmesi lazım. Sanayi siteleri de bunun bir ayağı. Sanayi siteleri de bizim okullarımız. Esnaf ve sanatkârın pratiğin görüldüğü okul. Afyonkarahisar Modern Sanayi Sitesi ’de büyük bir okul” diyerek sözlerini tamamladı.

CAZİP HALE GETİRİLMELİ

Çırak sayısı azaldıkça esnaf ve sanatkârların yanında iş öğretecek eleman bulamadığını vurgulayan Konak , ”Öte yandan çok sayıda gencimiz de işsizlikten yakınıyor. Bu yüzden çıraklık bir an önce cazip hale getirilmeli. Geçmiş yıllarda staj yapan çok sayıda kişi, staja başlama tarihinin SGK giriş tarihi olarak kabul edilmesini istiyor” değerlendirmesinde bulundu. HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM