• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Milletvekili Köksal, Bakan Karaismailoğlu’na sordu… TCDD 7. Bölge zarara mı uğratıldı?

Milletvekili Köksal, Bakan Karaismailoğlu’na sordu… TCDD 7. Bölge zarara mı uğratıldı?

 

 

Afyonkarahisar TCDD 7. Bölge Müdürlüğü’nde “İşin aciliyeti iddiası ile doğrudan temin yöntemi kullanıldığı ve tüm işlerin aynı firmaya verildiği iddiasını” Meclis’e taşıyan CHP Milletvekili Köksal, Bakan Karaismailoğlu’na “Kurum bu yöntemle 1,5 milyon lira zarara uğratıldı mı” diye sordu.

 

 

Afyonkarahisar TCDD 7. Bölge Müdürlüğü’nün ‘doğrudan temin’ yöntemiyle 1,5 milyon lira zarar uğratıldığı iddialarını Meclis’e taşıdı. CHP Milletvekili Av. Burcu Köksal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Afyonkarahisar TCDD 7. Bölge Müdürlüğü’nde 5 yıl boyunca tüm tamir bakım işlerinin doğrudan temin yöntemi kullanılarak aynı firmaya verilerek devletin 1,5 milyon lira zarara uğratıldığı iddialarına yer verdi. Milletvekili Köksal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na  “Tüm işler neden aynı firmaya verildi” diye sordu.  Önergesinde, TCDD 7. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğünde tüm tamir bakım işlerinin 5 yıl boyunca doğrudan temin yöntemi kullanılarak aynı firmaya verildiğini savunan Milletvekili Köksal, şu ifadelere yer verdi:

TÜM İŞLER AYNI FİRMAYA VERİLDİ

“2007-2013 yılları arasında TCDD 7. Bölge Müdürlüğü Afyonkarahisar Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğünde Yol Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Adem Sivri’nin talimatıyla tamir bakım işlerinin yapılması aşamasında işin aciliyeti iddiası ile doğrudan temin yöntemi kullanıldığı ve tüm işlerin aynı firmaya verildiği iddia ediliyor. 2008-2013 yılları arasında yaklaşık 1,5 milyon TL’lik mevzuatı aykırı doğrudan temin işlemi gerçekleştirilerek şahsi menfaat sağlandığı ve kamu kurumu olan TCDD’yi zarara uğrattığı iddia edilmektedir. Adem Sivri isimli TCDD çalışanının bu nedenle soruşturma geçirdiği ancak soruşturmanın sonuçlandırılmadığı da iddialar arasındadır.”  “Yasaya aykırı olarak bu işlemler nasıl gerçekleştirildi? ilgili müdür soruşturma geçirdi mi” sorusunu gündeme taşıyan Milletvekili Köksal önergesinde Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

İŞTE KÖKSAL’IN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA SORULARI

“Bu doğrultuda, halen TCDD’de Bölge Müdürü olan Adem Sivri’nin o dönemde yaklaşık 250 adet Doğrudan Temin Onay Belgesi ile tek bir firmaya yaklaşık 1,5 milyon TL’lik iş yaptırdığı doğru mudur? 2008-2013 yılları arasında tek bir firmaya Adem Sivri tarafından doğrudan temin yöntemi ile yaptırılan işler 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 22/D maddesine ve TCDD Mal ve Hizmet Alımı İhale Yönetmeliğinin 3/G maddesi hükümlerine uygun yapılmış mıdır? Yaklaşık maliyet oluşturabilmek için piyasa araştırmaları kanun ve yönetmeliğe uygun yapılmış mıdır? Doğrudan Temin Onay Belgesinin altında, o işe esas Kanun ve Yönetmeliklere göre hazırlanmış Yaklaşık Maliyet Cetveli hazırlanarak onay alınmış mıdır? Yaklaşık Maliyet hazırlanmamışsa yasaya aykırı olarak bu işlemler nasıl gerçekleştirilmiştir? Tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda, yaklaşık 250 Adet Doğrudan Temin işi tek bir firmaya ve birkaç tanesi de firma sahibinin oğluna ait firmaya Adem Sivri tarafından verilmiş midir? İşlemleri kanuna aykırı olarak gerçekleştirilen 250 adet Doğrudan Temin Onay Belgesi ile harcanan yaklaşık 1,5 milyon TL’de TCDD zararı ne kadar olmuştur? Bölge Müdürü Adem Sivri bu konularla ilgili Teftiş ve Soruşturma geçirmiş midir? Geçirdiyse soruşturmanın sonucu ne olmuştur?”HİSAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM