• DOLAR
  $1.974,71
 • EURO
  $0,4079
 • ALTIN
  $29.580,39
 • BIST
  1,0723
Mevlevihane pandemide de yalnız kalmadı

Mevlevihane pandemide de yalnız kalmadı

Tüm dünyayı saran korona virüs salgıyla mücadele de birçok sektör ve iş yeri olumsuz yönden etkilendi. Turistik alan, kültürel mekân ve müze gibi yerlere de pandemi sürecinde kapalı kalmıştı. 1 Haziran itibari ile normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber bu mekânlar tekrardan ziyaretçi alımına başladı.

Afyonkarahisar merkezde bulunan Sultan divani Mevlevihane’si de pandemi de süreçten etkilendi lakin ziyaretçi bakımından umulanın üzerinde karşılandı. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Mevlevihane, pandemi koşullarına dikkat edilerek ziyaretçilerini normal yaşamda ki gibi maneviyat duygusunu yaşatıyor.Ziyaretçilerin yanı sıra sosyal medya üzerinden de tanıtımları yapılırken, türbelerde bu vesileler ile yalnız kalmıyor. Mevlevihane sorumlusu Hasan Özpınar, pandemi süreci ve normalleşme sürecindeki Mevlevihane’nin durumunu anlattı. Özpınar “ Her geçen gün artan ziyaretçi kitlesine artıyor.Özellikle son 6-7 aydır 15 Mart itibari ile ülkenin salgın şartları, özellikle müzeleri de etkiledi.Mevlevihane’mizde bundan etkilendi. 15 Mart ile 1 Haziran arası kapalıydı zaten müzeler. 1 Haziran’dan itibaren özellikle yaz döneminde yine de ziyaretçi kitlesi umulanın çok çok üzerinde oldu. Özellikle yaz döneminde gurbetçilerimiz, Termal tesislerde kalanlar bunun yanı sıra yine özellikle tatil bölgelerine geçerken Afyon’u gezip görüp tanımak isteyenler Mevlevihane’yi de ziyaret ettiler. Çok da fazla ziyaretçilerle eskisi gibi yakın münasebette bulunmak, dönemin şartları gereği mahsurlu. Haliyle biz yine de ziyaretçiler ile elimizden geldiği kadar yakından ilgilenmeye çalışıyoruz” dedi.

“PANDEMİ KURALLARINA UYUYORUZ”

Mevlevihane içi ziyaretlerde ülke bakımından belirlenen sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak gerçekleştiğini belirten Özpınar “Ziyaretçiler geldiği zaman özellikle sosyal mesafe kuralı, dezenfektan, bunun yanı sıra Afyonkarahisar belediyemizin temin ettiği ateş ölçer ile ziyaretçilere hizmet veriyoruz. Mevlevihane son dönem de tabi memleketin için de olduğu şartlardan etkilendi dedik, fakat buna rağmen de Afyonkarahisar’da en çok ziyaret edilen tarihi turistik kültürel mekanı diyebiliriz. Özellikle Mevlevihane de, Mevlevi camiinde türbeleri bulunan zaadlar, divani hazretleri ve diğer büyükler ülkenin pek çok yerinden ziyaretçileri çekiyor. Elbette bu şartlar ortadan kalktığı zaman, bu sıkıntıları da geride bıraktığımız zaman Mevlevihane’nin daha fazla kişiye erişebileceğini biliyoruz. İnşallah bu sıkıntılı günler geri de kalır.

“Ziyaretçilerinin ilgi odağı”

Mevlevihane’yi ziyarete gelen vatandaşların beğeni ve hayranlığını kazandığını belirten Özpınar “Gelen ziyaretçilerin ilgisi gayet güzel, özellikle bakıldığında hafta sonları artan ziyaretçi kitlesi var hafta içi de yine umulanın üzerinde” ifadelerini kullandı. yurdanur özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM