• DOLAR
  $1.216,32
 • EURO
  $0,3984
 • ALTIN
  $16.446,98
 • BIST
  1,0323
Meşhur tescilli Emirdağ tava yoğurdu nasıl yapılır?

Meşhur tescilli Emirdağ tava yoğurdu nasıl yapılır?

Emirdağ’da meşhur tava yoğurtlarını üretenlerden birisi olan Adem Dağcı: Normal yoğurttan farkı, süt kesinlikle herhangi bir pastörize işlemine tabi tutulmaz. İçinde herhangi bir katkı yoktur, tamamen kaynatma işlemi ile yapılır. Yani mesela süt kaynamaya başladıktan sonra yirmi dakika daha kaynatılır, daha sonra bu soğumaya alınır. Belli bir dereceye geldiğinde mayalarız.”

Emirdağ’ın Çatallı köyünde hayvancılıkla uğraşan Adem Dağcı’nın Eskişehir’de adeta kapışılan ve ünü gittikçe yayılan tescilli tava yoğurtları doğal şekilde müşterilerine sunuluyor. Yüzyıllardır değişmeyen tarifi ile tamamen doğal şekilde üretilen geleneksel tava yoğurdu, fabrikasyon ürünlerin çoğaldığı bu günlerde vatandaşların ilgisini çekiyor. Emirdağ Çatallı köyünde ikamet eden Adem Dağcı, tava yoğurdu geleneğini sürdürmeye çalışanlardan biri. Her hafta sonu Eskişehir’e yoğurt satmak için gelen Dağcı, tescilli tava yoğurdunun nasıl yapıldığından bahsetti. Meşhur tava yoğurdunun yapılış serüvenini anlatan Dağcı, sütün kaynatma dışında bir işlem görmediğini söyledi. Konuşmasının devamında yaptığı yoğurtların fiyatına da değinen Dağcı, İHA’nın haberine göre, şunları anlatıyor:

BELLİ BİR DERECEYE GELDİĞİNDE MAYALANIR

“Normal yoğurttan farkı, süt kesinlikle herhangi bir pastörize işlemine tabi tutulmaz. İçinde herhangi bir katkı yoktur, tamamen kaynatma işlemi ile yapılır. Yani mesela süt kaynamaya başladıktan sonra yirmi dakika daha kaynatılır, daha sonra bu soğumaya alınır. Belli bir dereceye geldiğinde mayalarız. Ondan sonra kapalı şekilde beklemeye bırakırız. Üç, dört saat sonra açıp soğuk maya alırız. Bu yoğurdun yapılışı bu şekilde. Hafta içi boyunca müşterilerimizden siparişleri alıyorum. Daha sonra her hafta cumartesi günü buraya geliyorum. Bazı müşterilerimiz yerimizi biliyor gelip buradan alıyor, bazısı arıyor, bazısını da ben arıyorum. Bu şekilde iletişim kurup yoğurdu teslim ediyorum. Piyasa şartlarına göre fiyatlarımız da gayet makul 5 kiloluk kovayı 60 liradan satıyorum.”

İNEKLERİN SAĞIMI ESKİ USULLERE GÖRE YAPILIYOR

Emirdağ yoğurdunun tescilli olduğunu söyleyen Adem Dağcı, kendi hayvanlarından sağdığı süt ile geleneksel yoğurt yaptığını anlattı. Dağcı, yaptığı yoğurtları Eskişehir’deki müşterilerinin ayağına kadar getirdiğini anlatırken sözlerine şöyle devam etti: “Benim 10’a yakın ineğim var. Biz bu ineklerin yemlemesini, sağımını eski usullerle yapıyoruz. Her gün sabah akşam yemlerini verip gerekli bakımlarını ve sağımını yapıyoruz. Emirdağ yoğurdu meşhurdur, tescillidir. Ben ineklerin sütünden geleneksel usule göre bu yoğurttan yapıyorum. Daha sonra Eskişehir’deki vatandaşların ayağına kadar getiriyorum. Bizim Emirdağ yoğurdu Yörük Türkmen geleneği olan bir yoğurttur. Yani yüzyıllardır atalarımızdan, dedelerimizden gelen bir gelenek. Yoğurdu özel kılanda bu, mayası bile yüzyıllar öncesinden gelir. Biz Emirdağlılar olarak da yoğurda bir düşkünlüğümüz vardır. Şöyle söyleyeyim üç öğün sofrada bulunmazsa ‘o ev yavan’ derler. Biz bu yoğurdun kaynatmasını, mayalamasını her şeyini ev usulü ile yapıyoruz. Kesinlikle fabrikasyon hiç bir şey yapmıyoruz. Herhangi bir katkı ya da yağını alma olmaz, zaten yoğurt olmaz o şekilde.”

COĞRAFİ İŞARET KATEGORİSİNDE TESCİLLİ

Geçen yılın Eylül ayında Emirdağ Koyun Yoğurdu coğrafi işaret kategorisinde tescil edilmişti.  Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, “Emirdağ Koyun Yoğurdumuzu sadece bölgemizde değil hem ulusal hem de uluslararası piyasalara tanıtmak, duyurmak ve tattırmak gayesiyle 2020 yılında coğrafi işaret kapsamında tescil ettirmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaatı yapılmıştı. Onaylanarak tescil edilmesine karar verildi” açıklamasında bulunmuştu.AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM