• DOLAR
  $1.878,75
 • EURO
  $0,3773
 • ALTIN
  $23.877,03
 • BIST
  1,0172
Mega mutasyon Türkiye’de görüldü mü?

Mega mutasyon Türkiye’de görüldü mü?

 

Koronavirüsün mutasyona uğraması endişeye yol açtı. Daha hızlı yayılan ve daha ölümcül olduğu iddia edilen İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika olarak adlandırılan üç mutasyon bu değişimleri nedeniyle diğer mutasyonlardan ayrıldı.

Vaka sayısı arttıkça koronavirüsün mutasyona uğrama ihtimali artıyor. Mutasyonun artmasıyla akıllara ‘Mega mutasyon ortaya çıkar mı?’ sorusu geldi. Mega mutasyon; virüsün çok daha fazla kişiye yayılmasıyla ortaya çıkan mutasyon olarak tanımlanıyor

“ESAS TEMSİLCİ GÜNEY AFRİKA MUTASYONUDUR”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, mega mutasyon diye bir tanım olmadığını ancak koronavirüsü ve mutasyonları durdurmak için tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalınmasını vurgulayarak, “Aşıların mutasyona etkisini ölçmek için Wuhan virüsü, İngiltere virüsü, bir de Brezilya virüsü var ama esas temsilci Güney Afrika mutasyonudur. Bu mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Daha çok bulaştığı için de klinik olarak daha ağır seyretmesi bekleniyor.” dedi.

“AFRİKA VİRÜSÜNÜ DURDURMAK İÇİN 8-10 KAT DAHA ÇOK ANTİKOR GEREKİYOR”

Mutasyonlu virüsün nasıl tespit edildiği ve aşıya karşı etkinliğini verilerle açıklayan Prof. Dr. Serhat Ünal, “Test yaparken hastalığı geçirmiş kişinin kanını alıyorlar önce 1\2 oranında sulandırıyorlar sonra oradan alıp bir daha 1\2 oranında sulandırıyorlar yani oran 1\4 oluyor. Sonra 1\8, 1\16 oranları kullanılıyor. Sonra Wuhan virüsünün üzerine daha önce hastalığı geçirmiş olan birinin kanından yapılmış serum 1/80 kez sulandırılıp konulduğunda virüsün çoğalmasını durduruyor. Aynı kanı ve aynı antikoru İngiltere virüsünün üzerine koyuyorlar yine 1/40 ve 1/80 oranında durduruyor. Brezilya ya da Güney Afrika virüsü üzerine koyunca 1/88 istiyor. Yani 8 ila 10 kat daha çok antikor gerektiriyor. Bu durum antikorun yaptığı işe karşı S proteinindeki değişiklik nedeniyle aşının antikoruna karşı daha dirençli hale geldiğini ve etkilenmediğini gösteriyor.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM