• DOLAR
  $2.238,6100
 • EURO
  $0,7977
 • ALTIN
  $35.662,6800
 • BIST
  1,1866
Mahalleli 7 yıldır diken üstünde yaşıyor

Mahalleli 7 yıldır diken üstünde yaşıyor

 

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde kendi kendine meydana gelen topraktaki derin yüzey deformasyonları yıllardır vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Birçok ev ile birlikte bölgedeki mezarlıklar da yarıklardan nasibini alırken, özellikle evlerin duvarlarındaki çatlaklardan dolayı birçok sakin evini terk etmek zorunda kaldı.

Bolvadin ilçe merkezindeki Akçeşme ile Şıhlar mahallelerinde 7 yıl önce meydana gelen topraktaki yüzey deformasyonlarındaki yarıklar yıllar geçtikte artmaya ve genişlemeye başladı. Deformasyon nedeniyle bölgedeki birçok ev ve eklentilerinde çatlaklar meydana gelip, zarar oluştuğu gözlenirken, mahalledeki mezarlıkta da tahribatlar artarak devam ediyor. Özellikle evlerin duvarlarında büyük çatlakların oluşmasına neden olan yüzey deformasyonları nedeniyle birçok mahalle sakini evlerine giremeyince, yerlerini terk etmek zorunda kaldılar. Yarıkların ilk ortaya çıkmasının ardından bölgeye gelen bilim adamları yaptıkları incelemelerde yüzey deformasyonlarına neden olan olayın ise bölgeden geçen fay hatları olduğunu tespit etti. Bilim adamlarının bölgeyi 7 yıldır takibe aldıkları ve incelemelerinin devam ettiği öğrenildi.

DUVARLARDAKİ ÇATLAĞI UYGULAMALI OLARAK GÖSTERİP, ANLATTI

Olay nedeniyle evi ile birlikte bahçe duvarında çatlaklar oluşan mahalle sakinlerinden Murat Çürük, olayı bahçesindeki duvarda meydana gelen çatlağın içine eline sokarak anlattı ve durumun ciddiyetine dikkat çekti. Duvarlarda çatlak oluştuğu gibi aynı zamanda zemine doğru da çökme yaşandığını kaydeden Çürük, “Çatlaklardan dolayı yaklaşık 50 metrekarelik kömürlüğümüzü yıkmak zorunda kaldık. Duvar da sallanmaya devam ediyor. Evin birçok kısmındaki yarıkları biz dolduruyoruz ama zaman zaman duvar aşağı doğru inmekte, biz konuya bir çözüm bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM