• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
“Mahalle olarak düşünülmemeli”

“Mahalle olarak düşünülmemeli”

 

Yerel Seçimlerde İYİ Parti’den Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olan, oyların yüzde 40’ını alan Dr. Mahmut Koçak, dün Afyonkarahisar’a gelerek Mısri mahallesi sakinlerinin dertlerini dinledi.  Koçak” Master planını da hazırlayıp milletin önüne getirin. Mahallesel bir dönüşüm olarak düşünmeyin tüm şehri kapsayan bir dönüşüm olarak düşünün ve sonuca ulaştırın.” ifadelerine yer verdi.

 

Afyonkarahisar’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli bölge ilan edilen iki bölgede kentsel dönüşüm uygulanacak. Mısri Cami ve İmaret Cami çevresi olarak adlandırılan iki bölgede toplam 2198 bina kentsel dönüşüm dolayısıyla yıkılacak. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte dönüşüm yapılacak alanlarda fiyatlar katlandı Afyonkarahisar kent merkezinde iki bölge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildi. Mısri cami ve İmaret Cami çevresi olarak adlandırılan bölgelerde kentsel dönüşüm kapsamında yapılaşma yeniden sağlanacak. Yerel Seçimlerde İYİ Parti’den Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olan Mahmut Koçak, kentte Mısri Mahallesi-İmaret Camii ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, vatandaşlarla bir araya geldi.   Mısri mahallesi sakinlerinin dertlerini dinleyen Koçak” Öncelikle kentsel dönüşüm meseleleri sadece şehrin görünümünü değiştirmek için değil, kentsel dönüşüm o bölgede yaşayan insanların atadan babadan kalmış malının, pazar değeri bugünkü şartlar neyse onun üzerinden değerlendirilmesi ve aynı zamanda binalar yenilenirken vatandaşın cebinin de yenilenmesi anlamına gelen bir şeydir. “ dedi.

ARAZİ DEĞERLEME MESELESİNDE SAĞLIKLI BİR POLİTİKA BELİRLENEMEMİŞTİR

Türkiye’de bu meseleyi siyasi olarak ele alınmaması gerektiğini belirten Koçak” Bu arazi değerleme meselesinde sağlıklı bir politika belirlenememiştir. Sadece bu hükümetle ilgili de değil, bugüne kadar ki gelen süreçte ne yazık ki kentsel dönüşümler vatandaşın mağdur olduğu, birilerin sürekli yüzünün güldüğü ama orada yaşayanların yüzünün gülmediği projelere dönüşmüştür. Eğer bunun aksiyse bunu burada konuşalım. Sağlıklı bir politika belirlenemeyince bu işin değerlemesiyle ilgili olarak, kurumsal bir yapı da oluşturulamamıştır. İnsanlarımızı mağdur etmeyecek değerleme yöntemi nedir diye bu konuda standart koyacak, denetleyecek bir kurum da oluşturulamamıştır. Dededen görme usullerle kentsel dönüşüme devam ediliyor. Gelinen nokta itibarıyla bir yerden başlanması lazım.” Dedi

BU PROBLEM DİĞER ÜLKELER NEDEN OLMUYOR

Koçak “ İngiltere modellerini de izledik. Bu problem diğer ülkeler neden olmuyor da Müslüman ülkelerde ve Türkiye’de oluyor. Biz hakça paylaşamıyor muyuz? Biz ağzımızda adalet deyip de adaleti istemiyor muyuz? Neden bu ıstırabı yaşıyor milletimiz? Ben iki sene önce milletime anlattım, karşılaşacağımız problemler bunlar, çözüm bekleyen problemler bunlar diye. Avrupa’nın nasıl çözdüğünü, bu modelleri inceleyip milleti mağdur etmeyecek şehri güzelleştirecek modeller nasıl diye. Seçimden sonra iki yılda bu dönüşüm gecikti bile. Hiç vakit kaybetmeden belediyemizin, kentsel dönüşüm için Afyonkarahisar’ın hudutların çerçevesinde bir yönetim politikası belirlemesi, Afyonkarahisar’ın bütününe bakılması lazım. Kentsel dönüşümün, şehirleşmenin, yolların, okulların şu şekilde yapılması gerek diye bir politika belirlenmesi lazım. İkinci adımda da bunun yönetmeliğinin çıkarılması ve belediye meclisinde de tasdik edilmesi lazım. Vatandaşın kendi kaderini, 3-5 yıl sonra malının ne kadar edeceğini bilmesi, milletle de bunun açık bir şekilde paylaşılması gerek. Bir diğer aşamada da Afyonkarahisar’da bulunan tüm arazilerin, neresinin hazineye ait, neresinin belediyeye ait olduğu konusudur. Bu konuda da envanterin çıkarılması gerekir. Fakat bu envanter çalışması da halen daha yapılmış değil.  Bu çalışma, kentsel dönüşüm master planı hazırlığı için gereklidir. Afyonkarahisar’ın tüm cadde ve sokaklarını kapsayacak bir master planı hazırlanmalıdır. Bunu da millet görebilmelidir. Master planı bu demektir. Yurt dışında her şey adalet üzerine kurulu bir şekilde yapılmakta, biz Müslüman olarak neden yapamayalım? Olayı bütün olarak ele aldığımızda vatandaşın kârına olacaktır. “ dedi.

SADECE MAHALLE  OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ

Koçak “Osmanlı zamanında hacca gidecekler önce buraya uğrar giderlermiş. Bu geleneklerimizi sürdürecek şekilde çevre düzenlemelerinin dahi yapılabileceği, bu yapıların abide haline dönüştürülmesi, insanlarımızın düzgünce yaşayabileceği, park ve bahçelerin güzelce planlanacağı çalışmalar tercih edilmelidir. Karı fazla olan, başa baş kurtaran ve kurtarmayacak olan muhitler arasındaki denge de şu şekilde korunmalıdır. Para kazandığınız, rant kazandığınız o bölgenin karını, para kazanamadığınız bilgelerde kullanarak, fakiri fukarayı kredi borcuna dûçar etmeyeceksiniz. Bütüncül dememizin sebebi budur. İki sene de önce anlattığım bu model, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Yıldız Üniversitesi’nde kentsel dönüşümlerle ilgilenen, Avrupa’ya gidip danışmanlık yapmış hocalarla beraber çalışarak hazırladığım bir modeldir. Eğer anlattığım gibi olmazsa gelecek müteahhit rantını kazanacak. Halkı borçlandıracak yine kazanacak. Ben buradan belediye başkanımıza özellikle diyorum ki; iki sene geçmiş olabilir ama vakit geç değil. Kentsel dönüşüm ile ilgili politikaları vatandaşımızın bilebileceği ve anlayacağı şekilde hazırlayın ve bu milletle paylaşın. Bu işi tutanağa dökün ve yönetmeliği hazırlayın. Tüm Afyonkarahisar’ın envanterini çıkartın ve bunların tespitlerini yapın. Master planını da hazırlayıp milletin önüne getirin. Mahallesel bir dönüşüm olarak düşünmeyin tüm şehri kapsayan bir dönüşün olarak düşünün ve sonuca ulaştırın.” İfadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM