• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Maalesef seneye kirazı 40-50 liradan yiyeceğiz’

‘Maalesef seneye kirazı 40-50 liradan yiyeceğiz’

Zafer Partisi İl Başkanı Mevlüt Tekdemir Sultandağı’nda çarşı esnafı ve meyve bahçesi sahiplerini gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Tekdemir, “Görünen o ki; maalesef seneye kirazı 40-50 liradan yiyeceğiz. Bile isteye hayvancılığı bitiren iktidarın bile isteye tarımı da bitirdiğine şahit oluyoruz” dedi.

Ziyaret sonrası olağan basın açıklamasını Sultandağı’nda yapan Tekdemir şunları söyledi: “Bugün başta kiraz olmak üzere meyve üretiminin merkezi Sultandağı’nda da vatandaşımızdan maalesef bir dokunup bin ah işittik. Gördük ki; AK Parti’nin tarım ve hayvancılıkta bıraktığı enkazı toparlamamız maalesef zaman alacak. Maalesef ülke çapında küresel ısınmadan kaynaklanan bir kuraklık ve az yağış alma söz konusu. İktidar kullanma suyu ve bahçe alanlarının sulanması konusunda hiç bir tedbir almaz ve proje üretmezken, hala eski güzelim stat alanına güneş görmeyen bitişik evler yaparken, beton üzerinden halkı kandırmakla meşgulken bugün Sultandağı’nda eski Akşehir Gölü’nün üzerindeki çorak kuraklığı, zamanında milyonlarca lira para yatırılmış kırık sulama kanallarını, kiraz bahçelerindeki susuz su depolarını yerinde görüp dehşete düştük. Eber ve Akşehir gölleri akarsu ve derelerle beslenmediği için kururken maalesef vatandaşımız meyve bahçelerine her 300 metrede bir bilinçsizce 1000’e yakın elektrikli su kuyusu açmış. Bu kadar yoğun su kuyusu açılınca şu an dip suları bitmiş, kuyular çökmüş durumda. Üzerine bir de bu kadar güç harcamak zorunda kalan motorların kullandığı elektriğe fahiş fiyatla zam gelince çiftçi işin işinden çıkmaz duruma gelmiş.”

‘AFYONLU HEMŞERİLERİM UYANIN ARTIK’

“Görünen o ki; maalesef seneye kirazı 40-50 liradan yiyeceğiz” diyen Başkan Tekdemir, “Bile isteye hayvancılığı bitiren iktidarın bile isteye tarımı da bitirdiğine şahit oluyoruz. Devlet her sene sığınmacılara 10 milyar dolar harcarken, kur korumalı mevduattaki zenginin parasına 95 milyar TL harcarken çiftçinin elektriğini, ilacını gübresini fahiş fiyattan vermeye devam ediyor. İktidar beton ekonomisiyle halkı uyuturken, maalesef daha aday bile belirleyemeyen millet ittifakı temsilcileri ise halka bir proje sunamaz halleriyle, nasıl olsa bir vekilliğimiz garanti rahatlığı içindeler. Afyonlu hemşerilerim uyanın artık. Ülke 13 milyon sığınmacı ile işgal edilmişken, üzerine kuraklık, susuzluk gelmekte, ekonomi borç ile yürümekte, doğru teknik kullanılmadığı için gıda krizine gitmekteyiz. 5-6 milyona aldığınız evler size su ve yiyecek vermeyecek. Üretmeyen ekonomiler batmaya mahkûmdur”  dedi.

‘EBER VE AKŞEHİR GÖLLERİNİ DE KURTARMIŞ OLACAĞIZ’

Zafer Partisi iktidarında her köye bir veteriner, bir ziraat mühendisi tahsis edilerek modern üretim yapılacaktır. Beton ekonomisi sonlanmak, üniversitelerin yarısı kapatılarak acilen gençlerimiz tarım ve hayvancılığa yönlendirilmek zorundadır.

Günümüzde teknoloji ilerlemiştir ve her türlü imkân var. Biz göllerimizi kurtarmak adına Gökpınar’dan ya da Eskişehir’in Çifteler İlçesinden, kış mevsimlerinde regüle etmek suretiyle, Sakarya’yı, Eber Gölü’ne bir miktar akıtacağız. Böylece, hem bu tarım alanlarını kurtaracağız hem de Eber ve Akşehir göllerini de kurtarmış olacağız. Bahçelerdeki su kuyularını da doğru tekniklerle tekrar gözden geçirerek doğru sulama ile su rezervlerimize sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM