• DOLAR
  $1.256,46
 • EURO
  $0,3911
 • ALTIN
  $16.966,22
 • BIST
  1,0535
Lokum ve şekercilik sektörü zor durumda

Lokum ve şekercilik sektörü zor durumda

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası 21’inci Meslek Komitesi (Şekerleme ve İçecek Sektörü) genişletilmiş toplantısında şekerleme sektörünün sorunları ele alındı. Türk Şeker Fabrikaları’ndan 50 kilogramlık çuvalı 250-260 TL’ye alınan şekerin, özelleştirilen şeker fabrikalarından 450-500 liraya ancak alınabildiği belirtilerek, bu durumun ildeki şeker ve lokum sektörünü zora soktuğu belirtildi.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası 21’inci Meslek Komitesi (Şekerleme ve İçecek Sektörü) genişletilmiş toplantısı, ATSO hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirildi. ATSO Meclis Üyesi Ömer Altınay’ın idaresinde, Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Serkan Ayhopa’nın da katılımıyla düzenlenen toplantıda şekerleme sektörünün sorunları ele alındı. Meslek Komitesi üyelerinin görüş ve düşüncelerini dile getirdiği toplantıda şu hususlar üzerinde duruldu: -Afyonkarahisar ile özdeşleşen lokumda kullanılan şeker fiyatlarında artış meydana gelmiştir.

BAZI İŞLETMELER KAPANMA NOKTASINA GELDİ

Üretici ve paketleme izni olan firmalar (marketler vb), Türk Şeker Fabrikaları’ndan 50 kilogramlık şeker çuvalını 250-260 TL dolaylarında edebilmekte; ancak şekerleme sektöründeki üretici firmalar, özelleştirilen Şeker Fabrikaları’ndan aynı rakama şeker tedarik edememektedir. Şekerleme üreticilerinin piyasadan şeker tedarik ücreti 450-500 TL’yi bulmaktadır. Özelleştirilen Şeker Fabrikaları’nın yeterli şeker arzı yapmadığı, sektördeki toptancıların ise fiyatların artacağı düşüncesiyle şeker satışını ileri tarihlere erteledikleri bilinmektedir. Bu durum, şeker piyasasında dengesizliğe neden olmakta; yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle kapanma noktasına gelen işletmeler bulunmaktadır.

ATSO BAŞKANI SERTESER’LE GÖRÜŞTÜLER

Toplantının ardından ATSO Meclis Üyeleri Ömer Altınay ve Serkan Ayhopa, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’i ziyaret etti. Altınay ve Ayhopa, Serteser ile şekerleme sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri hakkında istişarede bulundu. Serteser, şunları söyledi: “Afyonkarahisar, lokumu ve şekerleme ürünlerinin kalitesi ile haklı bir üne kavuşmuştur. Hem Afyon Lokumu geleneğini sürdüren ve bu bağlamda istihdam ve ihracat sağlayan, hem de ilimizin tanıtımına katkıda bulunan şekerleme sektöründeki sorunların en kısa sürede çözüme kavuşması için çalışacağız. Sayın Milletvekillerimiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ve ilgili Bakanlık ile görüşerek Meclis Üyelerimiz Sayın Ömer Altınay ve Sayın Serkan Ayhopa ile birlikte bu işin takipçisi olacağız.”AFYONŞEHİR

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM