• DOLAR
  $3.902,0500
 • EURO
  $1,5289
 • ALTIN
  $57.881,4300
 • BIST
  1,2165
Yurtdışı tedavisi için sağlık raporu vermeyen doktorlar RP hastalarına sunum gerçekleştiriyor

Yurtdışı tedavisi için sağlık raporu vermeyen doktorlar RP hastalarına sunum gerçekleştiriyor

Retina Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mesut Yurt; “Bize dün yurtdışı tedavi için sağlık raporu vermeyen Afyon Sağlık Bilimlileri Üniversitesi doktorları, RP hastalarına destek olmak amacıyla sunum gerçekleştiriyor. Hastanede de makine yok ama  bize destek olacaklarını söylüyorlar.

Yurt; “Yurtdışında tedavi olmak için sağlık kurulu raporu talep etmek amacıyla AFSÜ’ye başvurduk bu başvurumuza olumsuz cevap verildi. Hatta bizlere böyle bir ilacın olmadığını olsa bile Türkiye gelemeyeceğini derneğimizin de dağıldığını söyleyen AFSÜ doktorları oldu”

AMACIMIZ İŞBİRLİĞİ OLUŞTURMAKTI

2019 yılında Merkezde İçişleri Bakanlığı onayıyla ulusal düzeyde Retina hastaları Dayanışma Derneği adında örgütlenildiğini belirterek sözlerine başlayan Dernek Başkanı Mesut Yurt; “Amacımız genetik ya da sonradan görme rahatsızlığı taşıyan gitgide gözlerini kaybeden insanlara faydalı olmak Bu arkadaşlarımızın simsarların elinden kurtarmak, göz tedavileri ile ilgili dünyadaki çalışmaları ülkemizde sayıları 200.000’leri bulan kardeşlerimize duyurmak ülkemizde bulunan bilim insanlarını da görme rahatsızlığı olan engelli bireylerin tedavisine yönelik çalışmalar yapmak amacıyla işbirliği oluşturmaktı” dedi.

AFSÜ REKTÖRÜ RANDEVU TALEBİMİZE CEVAP BİLE VERMEDİ

Yurt; “Biz Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile bağlantı kurup bunlarla birlikte görme rahatsızlığı olan kardeşlerimize yardımcı olmak istedik AFSÜ Rektöründen randevu talep ettik fakat bu randevumuz sonuçsuz kaldı. RPE65 gen mutasyonundan kaynaklanan görme engelli beş akraba sağlık bilimleri Üniversitesine başvurduk, amacımız Amerika’da çalışması yapılan ve tedavi olarak 2017’de FDA ve EMA onayı alan luxturna adındaki ilacın bizlere uygulanması idi. Yurtdışında tedavi olmak için sağlık kurulu raporu talep etmek amacıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesine (AFSÜ) başvurduk burada Göz Doktoru Doç. Dr. Mustafa Doğan isimli doktorumuz  bu başvurumuza  olumsuz cevap verdi. Hatta bizlere böyle bir ilacın olmadığını olsa bile Türkiye gelemeyeceğini, derneğimizin de dağıldığını söyleyen hocalarımız oldu. Daha sonra Sağlık Bakanlığımızda da bu konu defaatle görüşüldü araya Pandeminin de girmesiyle birlikte işlerimiz aksadı.  Sorunlarımıza çözüm üretemez hale geldik” diye konuştu.

DERNEĞİMİZE ÜYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ ARANARAK İSTİFA ETTİRİLDİ

“Bilindiği üzere 12 Nisan tarihi itibari ile ilimizde bir etkinlik gerçekleşti bu etkinliğin adı RP hastaları farkındalık programı yapıldı. Bu etkinliğe katkıda bulunanlara öncelikle teşekkür ediyorum dernek yönetiminde birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın bizden ayrılarak RP hastaları platformu adında bir grup oluşturduğunu öğrendik bu olaydan sonra artık ilimizde ve Ülkemizde, derneğimiz olarak muhatap bulamamaya başladık öncelikle dernek yerimizden belediyemiz bizi uzaklaştırdı randevu talep etmiş olduğumuz birçok yerden olumsuz dönüşler aldık basına göndermiş olduğumuz açıklamalarımız sansürlendi ya da hiç yayınlanmadı derneğimize üye olan arkadaşlarımız tek tek aranarak istifa ettirildi. Bize yurtdışı tedavi için sağlık raporu vermeyen arkadaşlar bugün RP hastalarına destek olmak amacıyla sunum gerçekleştiriyor ve bize destek olacaklarını söylüyorlar. Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ise burada İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış ve resmiyeti olan bir sivil toplum örgütü‘nü muhatap almayıp bir platformla etkinlik gerçekleştiriyor hem de Pandeminin pik yaptığı bir zaman diliminde yapılan bu etkinliğin faydamı zarar mı getireceğini açıkçası kestiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

YAPILAN MOBBİNGLERDEN ARTIK USANDIK

Yurt; “Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’ten de 2 ay Önce bir randevu talebinde bulunduk ancak bu talebimiz zannediyorum kendilerine ulaştırılmadı aksi takdirde Sayın Valimizin bu konularda ne kadar duyarlı olduğunu biliyoruz.  Daha önceki yapmış olduğumuz görüşmede Sağlık Bakan Yardımcımızdan bizlere randevu almış ve her türlü çalışmaya destek vereceğini ifade etmişlerdi. Retina hastaları dayanışma derneği olarak bizlerin amacı üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Uygulanan mobbinglerden artık usandık ve yorulduk. Açıkçası ben bu konuları kamuoyunun vicdanına sunuyorum şahsım olarak ta 2005 yılından bu yana ilimizde bulunan engelli kardeşlerimizin problemlerine çözüm üretmek adına gecemi gündüzüme katarak çalıştım ve engelli kardeşlerimizi istismar eden ve onları bir reklam aracı olarak görenlerle hep mücadele ettim” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

ÜÇ BEŞ KİŞİNİN OLUŞTURDUĞUPLATFORMLAR DİKKATE ALINACAKSA DERNEKLERE NE GEREK VAR

Yurt son olarak; Bu mücadeleyi ise her zaman belli bir amaca yönelik olarak resmi bir dernek üzerinden gerçekleştirdim eğer bu tarz faaliyetlerde Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren görme engellilere hizmet eden Altı Nokta Körler Derneği Afyon Şubesi İle Retina Hastaları Dayanışma Dernekleri değil de üç beş kişinin bir araya gelerek oluşturmuş olduğu platformlar dikkate alınacaksa bu derneklerin kurulmasına ne gerek var. Neden bizler her yıl beyanname düzenleyip hesap vererek İçişleri Bakanlığımıza bağlı olarak bütün resmi prosedürleri yerine getiriyor üye kazandırmak için gecemizi günümüze katıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM