• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kur’an-ı Kerim yakılmasına  Afyonkarahisar’dan tepki

Kur’an-ı Kerim yakılmasına Afyonkarahisar’dan tepki

İsveç polisinin, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması eylemine onay vermesine Afyonkarahisar’da halk büyük tepki gösterdi. Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı sabah namazı için halkı Mevlevi Türbe Camii’ne davet etti. Camiye vatandaşlarla birlikte AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay ve yönetimi ile Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu da geldi.

İsveç’in, siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasına izin vermesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Afyonkarahisar’da halk dün sabah namazında Mevlevi Türbe Camii’nde bir araya gelerek okunan Kur’an tilavetini dinledi. Camiyi hınca hınç dolduran vatandaşlar sabah namazının akabinde edilen dualara eşlik etti. Namaza AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, yönetimi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de katıldı.

‘İNŞALLAH AKIBETİ KENDİ YAPTIĞI GİBİ OLUR’

Cemaat, namazın ardından cami önünde fotoğraf çekildi. Burada bir açıklama yapan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Bugün sabah namazında tüm Türkiye’de olduğu gibi biz de Afyonkarahisar Mevlevi Camii’nde nasipsiz Poluden’in bizim kutsal kitabımız, rehberimiz, yol göstericimiz Kuranı Kerim’i yakmasına karşı bir protesto ve kınama için bir araya geldik. Tabii bu yapılan hareketi şiddetle kınıyoruz. Biz Müslüman olarak bozulmamış, tahrip edilmemiş bütün kitaplara inanıyoruz. Hazreti İsa’ya inanıyoruz. Hazreti Musa’ya inanıyoruz. Onların kitaplarında dinlerinde bozulmamış şekle inanıyoruz. Çünkü onlar da Allah’tan geldi. Bunu biliyoruz. Ben burada bir bürokrat olarak değil, bir milletvekili olarak değil, bir Müslüman kimliğimle bulunuyorum. Bir Müslüman olarak yapılan bu hareketi kınıyorum. ve inşallah akıbeti kendi yaptığı gibi olur, kendi yaptığı hareketiyle olur diye buradan Cenabıhakk’a dua ediyorum. Buraya gelen tüm cemaatimize, tüm Müslüman kardeşlerimize de Allah razı olsun diyorum. Biz Müslümanlar olarak bir ve beraberiz. Sayın müftümüzün de hutbesinde söylediği gibi Avrupa’da bir inanç var Türk demek Müslüman demek, Müslüman demek Türk demek. Dolayısıyla biz bir Türk Müslümanı olarak, bir Müslüman olarak burada buluşarak, şiddetle kınamamızı, tepkimizi koyuyoruz. Tüm Arap ülkelerinden de bazıları maalesef şu anda hala uyuyorlar. Müslüman ülkelerinden de bu tepkinin aynısının hatta daha fazlasını bekliyoruz ve bu yapılan hareketi şiddetle kınıyoruz” dedi.

‘TEPKİMİZİ DİLE GETİRMEK ADINA KATILDIK’

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da, “Türkiye genelinde organize edilen Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve STK’larımızın da organize ettiği bir namaz. Kur’an-ı Kerim’imize uzatılan eller, Kuranı Kerim’imize yapılan yakma eyleminden dolayı tepkimizi dile getirmek adına bir nebze olsun tüm teşkilatlarımızla, tüm Afyonkarahisarlı hemşehrimizle beraber sabah namazı programına katıldık” diye konuştu. Cami çıkışında vatandaşlara çorba ikram edildi. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM