• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Küçük esnaf işini krediyle döndürüyor

Küçük esnaf işini krediyle döndürüyor

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgıyla mücadele de küçük esnaf kara günler geçiriyor. Çoğu esnaf kepenk kapatma durumuna geldi. Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; “düşük faizli değil de 0 faizli kredi verilmeliydi” dedi.

Konak; “İlerleyen zaman ve gelişen olaylarla küçük esnaf işlerini kaybetmemeye çalışıyor. Pandemi sürecinde ağır hasar alan esnaf  kara bulutların dağılmasını bekliyor.”

“Pandemi de 7. Aya girdik, çok zarar gören esnafımızda var pandemiden dolayı işi artan esnafımızda var. İşi artan, nakliye sektörü, inşaat sektörü, inşaat sektörüne kredi verenler, bundan dolayı işi artan esnafımız var” diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB)  Başkanı Abdülkadir Konak; “ Ama servisçilik yapan, kantincilik yapan, kraathanecilik yapan bu tür mesleklerde de çok sıkıntıya giren insanlar var, aylardır kirasını almayan insanlarda var kazanmadığı için almıyor ama bazıları da diyor ki benim bütün gelirim kira, kirayı talep ediyor yani bundan dolayı da gerçekten esnaf ve sanatkârın yarı ya yakını sıkıntılı. İlerleyen zaman ve gelişen olaylarla küçük esnaf işlerini kaybetmemeye çalışıyor. Pandemi sürecinde ağır hasar alan esnaf  kara bulutların dağılmasını bekliyor” ifadelerini kullandı.

FAİZLİ DEĞİL DE BANA GÖRE 0 FAİZLİ VERİLMELİYDİ

“Sıkıntı sadece kira ile bitmiyor, elektrik, su, vergi, sigorta devam ediyor. Pandemi de ertelemeler yapıldı, bağkura, vergi gibi bu tür şeylere ertelemeler geldi” diyerek sözlerine devam eden Konak; “Ama ertelemeler yeterli değil. Çünkü çalışmadığı için, çalışmayan sektörlerde bunun aslında alınmaması lazım. Bizim genel kanaatimiz bu. Düşük faizli krediler verildi, düşük faizli değil de bana göre 0 faizli verilmeliydi.  Bu tür taleplerimizi üst kuruluşlarımıza yerelde Sayın valimize aktardık, birçok arkadaşımız kredi ile işini yürütüyor veya yürütmeye çalışıyor.”

“TİCARETLE UĞRAŞAN İNSANLARI ETKİLEMEYE DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM”

Konak; “Çarşı pazarda devren kiralık yazılarını görüyorsunuzdur. Sebep iş yapamamak, talep de yok kiralık dükkâna. Temennimiz bir an önce tedavisi ve aşısı bulunması ve esnafın bu sıkıntıdan kurtulması. Tedavisi bugün bulunup aşı hemen yapılmaya başlansa yine bu pandemi sürecindeki açılan yarayı uzun bir süre ticaretle uğraşan insanları etkilemeye devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

SADECE KREDİ DEĞİL BENCE MADDİ DESTEKTE OLMALI

Konak sözlerini şöyle sürdürdü; “Okulun açılmamasıyla özel okullarda sıkıntı yaşıyor, özel okul sahipleriyle yaptığım görüşmede nasıl olsa okullar açılmayacağı için ben çocuğumu yazdırmıyorum diyor veliler gidip devlet okuluna yazdırıyor. İmkânları iyi olanlar öğretmen tutarak veya başka şekilde çocuklarına eğitim aldırarak günü kurtaracaklar ama gariban burada sıkıntıya giriyor.  Bizim kırtasiye esnafımız sıkıntıya giriyor, okulların açılmamasından dolayı hem de kantincilerimiz sıkıntıya giriyor. Bunların ihaleleri yapıldı, kira bedelleri belli oldu, okullar açılsın veya açılmasın kira ödeyecekler. Ulusal marketler evlere kadar kırtasiye malzemesi götürüyor, açılmamasından dolayı servisçiler sıkıntıya giriyor. Devletimizin bu esnaf grubuna servisçiye, kantinciye, kırtasiyeciye ve benzeri meslek gruba destek vermesi lazım. Sadece kredi değil bence maddi destekte olmalı, bu konuda. Selçuk Taşkın özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM