• DOLAR
  $2.405,2100
 • EURO
  $0,6055
 • ALTIN
  $36.188,4300
 • BIST
  1,1213
Kredi faizleri ve enflasyon hepimizi endişelendiriyor

Kredi faizleri ve enflasyon hepimizi endişelendiriyor

 

 

 

Ülkemizdeki ekonomik gelişmelere bakacak olursak; döviz kurlarının yüksekliği, kredi faiz oranlarının yüzde 20’leri aşması, aynı zamanda enflasyon rakamları hepimizin endişelenmesine neden oluyor.

 

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri aktardı. Sözlerine ATSO Meclis Üyesi, TOBB Delegesi Ahmet Karakol, ATSO Meclis Üyesi İsmail Mühsürler, Çatağıl’daki kazada hayatını kaybeden öğrenciler ve eski Afyon Valisi Ahmet Özyurt’a Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Serteser, gündeme ilişkin geniş bir değerlendirme yaptı.

Koronavirüs konusunda aşılama başta olmak üzere maske, mesafe, temizlik kurallarına uymanın önemine vurgu yapan Serteser, Afyonkarahisar’ın tek doz aşıda kısa sürede yüzde 75’i geçtiğini ancak ikinci doz aşıda ise yüzde 72 dolaylarında kalındığını belirterek, “Bir kez daha buradan seslenmek istiyorum: Afyonkarahisar’a mavi yakışır” dedi.

 

ATSO YEŞİL BİNA SERTİFİKASI ALDI

Konuşmasında ATSO’nun ve üye iş insanlarının yürüttükleri faaliyetlerden örnekelr veren ATSO Başkanı, Avrupa Birliği tarafından gündeme getirilen Yeşil Mutabakat’a önceden hazırlık yaptıklarını anlattı. Yeşil Bina Sertifikası aldıklarını vurgulayan Serteser, “Daha kapsamlı olmak üzere tüm çevre ve doğa sistemine verilen zararın en aza indirilmesini hedefleyen bir planlamayı anlatıyoruz” diye konuştu.

Serteser, şöyle devam etti: “Odamız, Yeşil Bina Sertifikası’nı alırken tüm ekosistemin korunmasını amaçlayan planlamasını yaptı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi, jeotermal kaynağın bina ısıtmasında kullanılması, yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında yararlanılması, su tasarrufunu sağlayan sensörlü musluk bataryaları; hizmet binamızın yerleşkesinde engelli bireylerin düşünülmesi; Sıfır Atık projesinin uygulanması gibi birçok unsur bir araya geldiği için biz o önemli sertifikayı ve dünya birinciliğini alabildik. Şimdi sıra, Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgemiz’de. Biz ilk günden itibaren, Merkez 2’nci OSB’mizin “Yeşil OSB” olması amacıyla çalışmalar yapıyoruz.”

 

FAİZ VE ENFLASYON BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR

Konuşmasında, ülkenin ekonomik durumuyla ilgili de görüşlerini aktaran ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Sertser, “Ülkemizdeki ekonomik gelişmelere bakacak olursak; döviz kurlarının yüksekliği, kredi faiz oranlarının yüzde 20’leri aşması, aynı zamanda enflasyon rakamları hepimizin endişelenmesine neden oluyor” dedi. Serteser, şunları kaydetti:

“Üretimi artıcı, istihdamı teşvik edici; işverenlerin ve çalışanların haklarının gözetildiği düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu konuda Hükümetimizin gerekli çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 200 baz düşürdü. Böylece faiz oranı yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürüldü. Afyonkarahisar iş dünyası olarak bu kararı destekliyoruz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, yüksek enflasyon-yüksek döviz kuru sarmalının önüne geçecek tedbirleri hayata geçirerek faizleri kalıcı olarak düşürmemiz gerekiyor.”

 

AFYONKARAHİSAR’DA ÇALIŞA KADIN SAYISI ARTIYOR

 

“Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı-TEPAV, 2021 yılı Temmuz ayı ile ilgili istihdam verilerine göre sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 8,5 oranında artarak 22,1 milyon olmuştur” diyen Serteser, sözlerini şöyle devam ettirdi: “TEPAV’ın raporunda ilimiz adına sevindirici bir gelişme de bulunuyor: Temmuz ayında, bir önceki yılın Temmuz ayına göre sigortalı ücretli kadın sayısı artış oranı en fazla gerçekleşen iller arasında Afyonkarahisar da bulunuyor. İlimiz, yüzde 23,4’lük artış ile bu alanda 4’üncü sırada yer aldı.

 

Yörex-2021’deki Afyonkarahisar Standımızda ilimizin coğrafi işaret tescili almış ürünlerini sergileyerek tanıtımını sağladık. Standımıza Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu büyük ilgi gösterdi. Hisarcıklıoğlu’na Odamız tarafından albikere.com sitemizden satın alınan AFJET Afyonspor formasını hediye ettik. Başkanımız, albikere.com sitesindeki çalışmaları desteklediğini belirtti. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Gelecek hafta, kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramımız’ı şimdiden tebrik ediyorum.

Cumhuriyetimiz’in banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”HİSAR

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM