• DOLAR
  $1.221,74
 • EURO
  $0,4071
 • ALTIN
  $16.599,01
 • BIST
  1,0411
KOSGEB’ten esnaflara   destek bilgilendirmesi  

KOSGEB’ten esnaflara   destek bilgilendirmesi  

KOSGEB Daire Başkanı Binali Aydın ve İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen toplantıda destek şartlarını anlattı

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Strateji Geliştirme ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Binali Aydın ve KOSGEB Afyonkarahisar İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ziyarette bulundu.

Aydın ve Çepni’yi, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Atilla Kocabaş, Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Karagöz, Giyim Eşyası İmalat ve Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük, Ağaç İşleri Odası Başkanı Suat Diler ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, işletmelere ise 100 bin lira destek vereceklerini, programın mikro işletmelerde 2, küçük işletmelerde 5 personele kadar uygulanacağını açıkladığı KOSGEB’in destek programı kapsamında, KOSGEB Daire Başkanı Binali Aydın ile İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Esnaf Odaları Başkanları ile fikir alışverişinde bulundular.

ELİNİZİ ÇABUK TUTMAKTA FAYDA VAR

Salgından en fazla etkilenen sektörleri buraya dahil ettiklerini vurgulayan Akın; “Geçmişte toplam 180 pirim gününe sahip 1981 yılı doğumundan daha genç olan gençlerimizi ve yeni mezunlarımızı işe alabiliyoruz. Burada da 2021 yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave bir istihdam istiyoruz. Yeni istihdamı da 12 ay boyunca sürdürmeyi taahhüt etmenizi sizlerden istiyoruz. Burada vereceğimiz limitler istihdam başına 100 bin liradır. İşe alacağımız kişi kadın olursa 110 bin liradır. Bu faizsiz, komisyonsuz üstelik teminatsız olacak” ifadelerini kullandı. Burada desteği doğrudan KOSGEB olarak kendilerinin sağladığını aktaran Akın, şunları aktardı:

PARA BİTERSE DESTEKTEN FAYDALANAMAZSINIZ

“Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabilecek. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydıyla kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödeyecek. 31 Mart 2022 tarihine kadar başvuru yapılabilir. 21 Nisan’a kadar personel alım takvimi devam edecek. Yoğun ilgi var. 10 günde sistemde yüklü rakamımız 35 bin istihdam taahhüdüne ulaştı. Para biterse destekten faydalanamazsınız. Elinizi çabuk tutmakta fayda var. Ödemeler başladı. E-Devlet üzerinden doğrudan başvurabilirsiniz.”

DESTEK ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

KOSGEB Daire Başkanı Binali Aydın ayrıca destekle ilgili şu bilgileri paylaştı.

 • İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelere;
 • 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü ve
 • Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması şartıyla yeni istihdam edilecek personel başına 100 bin TL geri ödemeli destek verilecektir.
 • İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır.
 • Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir.
 • Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.
 • Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektör listesi www.kosgeb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır.
 • Asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır.
 • Uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yapabilecektir.
 • Bütçe imkanları ölçüsünde başvuru sırasına göre geçici onay verilecek, yeni personeli istihdam eden mikro ve küçük işletmelerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.
 • Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır.
 • Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza edildiği ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir.
 • 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir.
 • Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; mikro ve küçük işletmeler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir.
 • Taahhütleriyle ilgili yükümlülüklerini varsa verilen ek sürede de tamamlayamayan mikro ve küçük işletmelerden ise; verilen destek, ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile tahsil edilecektir. Dedi.

ESOB Başkanı Abdülkadir Konak’ta programın kapsamının çok geniş olduğunu belirterek, “KOSGEB destekli istihdam programı, işletmelerimize kolaylık, istihdama da büyük katkı sağlayacaktır. Kriterleri uyan tüm esnaf ve sanatkarımızı programdan faydalanmaya davet ediyorum. Bu programla binlerce kadın ve gencimize iş kapısı açılacak. Hizmet ve ticaret sektöründeki işletmelerimiz de biraz olsun nefes alacak.” değerlendirmesinde bulundu. Toplantı soru ve cevapların ardından karşılıklı görüş alışverişi ile sona erdi.

465 BAŞVURU YAPILDI

KOSGEB’in yeni açıklanan destek programı kapsamında il ve ilçelerde ziyaretler gerçekleştirdiğini söyleyen Çepni, bu programın tanıtılması adına çalışmaları hızlandırdıklarını ifade etti. Afyonkarahisar’da 465 destek başvurusu yapılabileceğinin açıklandığını dile getiren İl Müdürü Çepni, şu an 106 adet başvuru olduğunu ve 465’e tamamlamak istediklerini belirtti. Tamamlamak için tanıtım gezileri yaptıklarını belirten Çepni bu konuda Esnaf Odaları Başkanları’ndan da destek istedi.

MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak ise “Esnaf ve sanatkar olarak KOSGEB’den destek alıyoruz. Birlikte çalışmalar yürütüyoruz ve memnuniyet duyuyoruz. Açıklama yapıldıktan sonra da başvuruların başladığını biliyoruz. Esnaf ve sanatkar adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM