• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Korona virüs sürecinde kitap satışları yüzde 70 oranında arttı

Korona virüs sürecinde kitap satışları yüzde 70 oranında arttı

 

Pandemi sürecinde vatandaşların kitaplara yönelmesi sonucunda Türkiye’de kitap satışları arttı.

Covid-19’da evlere kapanan vatandaşlar bu süreçte kitap okumaya yöneldi. Kitap satışları Koronavirüs sebebiyle artış gösterirken, geçen yıla göre kitap satışlarında büyük artış yaşandığı öğrenildi.

Mart Ayında pandeminin gelmesiyle beraber evlere kapandık. Fakat gördük ki okurlar evlerden online olarak kitap siparişi vermeye başladılar. Yayıncılık dünyası beklenenin de üzerinde siparişlerle karşılaştı. Online satışlar ise neredeyse yüzde 100 arttı.

Ahmet Mahir Görgeç; “Salgın döneminde satışların yükselmesiyle beraber yayıncıların Nisan Ayını beklenenden daha iyi verilerle kapattı. Burada önemli olan şey okurun kitapla olan bağının güçlü olmasıydı ve bu durum yayın dünyasını diğer sektörlere göre daha avantajlı hale getirdi. Çünkü gerçekten Afyonkarahisar’ da okurla çok sıkı bir bağı olan yayın dünyası var.”

“SATIŞLARDA EN ÇOK ÇOCUK VE EDEBİYAT KİTAPLARI SATILDI”

Ahmet Mahir Görgeç; ” Kitaplar olmasa zengin kültürel hayatımızda bir gerileme olacağını düşünüyorum. Umarız bu salgın dönemini dikkatli davranarak, evde kalarak, zorunlu olmadan dışarı çıkmayarak, maske takarak sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz. Biz her zaman ailelere okuma kültürü açısından çocuklarımızla beraber kitap okumanın bir rol model olarak çok önemli olduğunu söyledik. Burada ailelerin çocuklarıyla beraber kitap aldığını ve okuduğunu gördüm. Pandemi döneminde sevindirici bir gelişme olarak söylemekte fayda var. Sınava hazırlanan çocuklarımıza bağlı olarak eğitim kitaplarında da satışlar yükseldi. Aslında belirgin olarak baktığımızda çocuk ve edebiyat kitaplarının daha çok öne çıktığını, inceleme-araştırma kitaplarının biraz daha geriden geldiğini söyleyebiliriz.”

İNSANLAR BU SÜREÇTE KİTAPLARA YOLCULUK YAPTILAR

Bir diğer kitapçı Burak Denek ise; “Korona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve çeşitli tedbirler nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlar kitap okumaya yöneldi. Vatandaşların kitaplara karşı ilgisinin artması, kitap satışlarına yansıdı. Geçen yıla göre kitap satışlarında büyük oranda artış oldu.  Okuma oranları neredeyse yüzde 80 oranında arttı. İnsanlar bu süreçte kitaplara yolculuk yaptılar. Kitapları keşfettikçe de diğer kitaplara merak sardılar. Okuma oranı pandemi sürecinde artmış oldu. Sokağa çıkamayan insanların canı sıkılıyor. Mecburen kitap okuyorlar. Bir kitap okuduğunuz zaman ona olan ihtiyacınız artıyor. O kitap sizi başka bir kitaba sürüklüyor” diye konuştu.

HERKESİN ZEVKLERİ DEĞİŞİYOR

Denek sözlerin şöyle sürdürdü; “Kitapların bu kişiler için en yakın dostlardan biri. Kitap okuma sıklığı ve tercih edilecek kitabın türü kişiden kişiye değişir. Ama kitap satışlarında bir artış var. Okumadığımız, okumayı beklettiğimiz kitapları okumak için bu dönem iyi bir fırsat oldu. Mesleki ve kişisel gelişimimizi destekleyen kitaplar okuyabiliriz. Önceden merak ettiğimiz romanları alabiliriz. Tercihlerimiz neyi sevdiğimizle doğru orantılıdır. Türkiye genelinde insanların kitap okuma süreleri arttı. Herkesin zevkleri değişiyor. Kimisi korku, macera kitaplarını tercih ederken kimisi kişisel gelişim, tarih ya da klasik kitaplar okuyor” diye konuştu. Can GÖKPINAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM