• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Konut Fiyatları istenilen gibi değil

Konut Fiyatları istenilen gibi değil

Afyonkarahisar emlak sahibi İhsan Babayiğit konut alım satımlarda pandemi sürecinde kredi faiz fiyatlarının 0.64 ve 0.74 oranındayken satışların yüksek olduğunu söylerken faiz oranlarının tekrar yükselmesi ile beraber alım satımların az olduğuna dikkat çekti.

Babayiğit “Konut fiyatları özellikle bu yıl, bu kredi oranlarında düşüş olduktan sonra konut fiyatlarında artış gözlendi şuanda, konut fiyatlarındaki artış mesela yüzde 20 civarında bir artış oldu genel itibari ile. Tabi ki konut fiyatları yükseldi, bazıları da abartılı fiyat yazdığı için abartılı fiyat söyleyenler genelde konutlarını satamadı şuanda ama şuanda 0.64 ve 0.74 oranında yani 0 dairelere 0.64, ikinci el dairelere 2019 öncesi el değişmiş dairelere de 0.74’den kredi imkanı sağlandı. Bankalar bu imkanı sağlayınca konut fiyatlarında gayet güzel bir artış oldu. Özellikle 0 daireler elimizde hiç kalmadı ama dediğim gibi bu şuanda tekrar yükseldi tabi ki o zaman için normal değerinde fiyat söyleyen konutlar genelde hep satıldı. Şuanda illaki 1’in üzerine çıktı kredi faiz oranları öyle olduğu için şuanda konut fiyatlarında yavaşlama var. Ama bazı vatandaşlarda daha da yükselecek bu kredi oranları diye şimdiden almayı düşünenlerde oluyor bu da ayrı bir durum “dedi.

Virüs konut alım satımlarını da etkiledi

Konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı satmak isteyen konut sahibi vatandaşların virüsün etkisiyle üzerine koyarak yeni bir arsa veya konut gücü olmadığından dolayı vazgeçenlerin olduğuna dikkat çeken Babayiğit “Virüsün tabi ki etkisi oldu, özellikle daha önce dairesini satıp değiştirmek isteyenler veya yükseltmek isteyen vatandaşlar şuanda o taleplerinden vazgeçenler de var. Kimi si de bu bir fırsat, şimdi piyasa iyiyken satalım, tekrar alalım diyenlerde oluyor. Ama konut fiyatlarındaki artıştan dolayı insanlar yerine koyamadığı için genelde satmaktan vazgeçenler de var” ifadelerini kullandı.

0 daire yapımı yok denecek kadar az

0 daire yapımında düşüşlük olduğunu gözlemleyen Babayiğit, bu durumun 2. El konut fiyatlarının artmasına sebebp olduğunu söyledi. “Piyasada ki satılık daire sayısı gayet düştü şuanda, onun haricinde bu belirli ekonomik yönden belirli sıkıntılar oldu geçen yıl, ondan önceki yıl bunlardan dolayı 0 konut yapımında da özellikle Afyonkarahisar da 0 daire yapımında baya düşüş oldu. Mütahitler genelde 0 daire yapımına girmiyorlardı, girmedikleri için de 0 daire fazla yapılmadı. Şöyle düşünün 0 araç üretilmediği için ikinci el piyasasında artış oldu gibi 2. El dairelerin yükselmesinde de onunda bir yansıması var aslında” dedi.

Bankaların sağladığı imkanlar satışları artırmıştı

Devlet ve özel bankaların faiz oranlarını düşük tutması ve 1 yıl ödemesiz kampanyası sonucu ile beraber satışların yüksek olduğunu söyleyen Babayiğit “Piyasada şuan pandemi süreci, kredi faiz oranlarının artması konusunda şuanda bir durgunluk var. 0.64 ve 0.74 kredi oranlarında gerçekten güzel satışlar oldu. Ev fiyatları yükselse de 1 yıl ödemesiz olarak kampanya yaptıkları için insanlara bu şekilde cazip geldiği için satış çok oldu” dedi.

Uzun vadede konut yatırımı doğru karar

İleriye yönelik yatırım yapmak isteyen vatandaşların, uzun vadede konut yatırımı ve aynı şekilde parayı bir yere bağlamanın doğru bir kadar olduğunu söyleyen Babayiğit “Yatırım yapmak için konutlar Afyonkarahisar da genelde belirli bölgelerde Çavuşbaştır, burmalı mahallesidir buralar haricinde daire konseptinde yapılan inşaatlarda yıllık genelde yüzde 10’luk bir artış olur. Genelde 1 daire kendini 20 yılda amorti eder, ama konut gerçekten gayrimenkul arsa olsun, konut olsun taşınmazlığa yatırım her zaman için kazandırmış oluyor uzun vadede. İkincisi de paranızı bağlamış oluyorsunuz, insanlara genelde. Afyonkarahisar da iş konusunda fabrika, atölye gibi yerlere yatırım olmadığı için Afyonkarahisar halkı genelde taşınmaz konutlara yöneliyor yatırım için” dedi.  Selçuk Taşkın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM