• DOLAR
  $1.878,75
 • EURO
  $0,3773
 • ALTIN
  $23.877,03
 • BIST
  1,0172
Konak; “Yapılandırmayla ilgili esnaf ve sanatkârlarımız için beklenti vardı”

Konak; “Yapılandırmayla ilgili esnaf ve sanatkârlarımız için beklenti vardı”

 

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; “Yapılandırmanın emekliye hak kazanmış kişiler arasında çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Yapılandırmayla ilgili esnaf ve sanatkârlarımız için beklenti vardı. Esnaf primlerini ödeyemiyor, elektriği, suyu ödeyemiyor, kirayı ödemeyemiyor” diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; Bunları ödeyemezken yapılandırmanın çok başarılı olacağı inanmıyorum. Ama yine de elinde birikim olan, emekliliğe hak kazanmış kişiler arasında çok faydalı olacağını düşünüyorum. Emekli olacaklarda, olamıyordu. Sadece, emekli olacakların onların bu konuya ilgileri var. Bundan dolayı emekli olamayanlar emekli oluyor. Dolayısıyla sağlıklı bir gelire kavuşacaklar. Emekliye hak kazananlar açısından teşvik oluyor.  Yapılandırmalar sadece SGK değil her şeyde var. Belediyede var, elektrikte var, trafik cezalarında var hepsinde var. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Erken ödemede faydası var ama dediğim gibi emekli olmaya hak kazanmış kişiler arasında olacağına inanıyorum” dedi.

ESNAFA VERİLEN DESTEK DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

“Esnafa verilen destek dolayı teşekkür ederiz. Biz Büyükşehir olmadığımızdan dolayı basit usül mükellefler için 500 TL ilk defa destek verdi” diyerek sözlerini sürdüren Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; “ Esnaflar için aylık 1000 TL kira bedeli olmak üzere toplamda da 4500 TL gibi ilk defa esnafa destek geldi. Biz bundan memnunuz ama yeterli mi derseniz değil, devletimizin bunun gereğini yapacağına inanıyoruz.  Asgari ücrete gelince de biz iki şekilde bakıyoruz. Hem işvereniz hem de yanımızda işçi çalıştırıyoruz. Kendimizin sigortasını ve yanımızda çalıştırdığımız işçilerin sigortasını ve maaşlarını yatırıyoruz. Bu iki pencereden bakarsak, şuanda esnaf kendi primlerini yatıramaz iken şimdi yüzde 20 prim artırımın esnafı kendi açımdan zorlayacağını düşünüyorum.  Bu asgari ücretlinin bir işverene yaklaşık olarak 4000TL’ye mukavele ediyor. Bu rakamı da kaç tane esnaf ve sanatkârımız karşılayacak bilemiyorum. Esnaflar ve sanatkârların yanında çalışanların bu giderleri ödeyemedikleri takdirde işçi sayısını azaltacaklar” HAKAN DİLEK ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM